Jak wyjąć tablicę rejestracyjną z ramki?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak wyjąć tablicę rejestracyjną z ramki?
Istnieje wiele sytuacji, kiedy demontaż tablic rejestracyjnych jest konieczny. Naturalnie nie jest to ani skomplikowane, ani trudne. Jednak żeby nie uszkodzić ramki, należy zachować ostrożność. Dlatego podpowiadamy, jak wyjąć tablicę rejestracyjną z ramki krok po kroku, aby całą czynność przeprowadzić szybko i sprawnie, bez ryzyka uszkodzenia obramowania i samej tablicy.

W artykule przeczytasz

Kiedy należy wymienić tablice rejestracyjne?

Zanim wskażemy, jak wyjąć tablicę rejestracyjną, najpierw musimy odnieść się do ich zadania. Tak więc tablice rejestracyjne zawierają numery identyfikujące pojazd, dlatego są wymagane przepisami prawa. Muszą być też dobrze widoczne i czytelne. Brak tablic lub ich utrzymanie w niewłaściwym stanie może skutkować problemami prawnymi.

Od 31 stycznia 2022 roku nabywca samochodu używanego nie musi wymieniać tablicy rejestracyjnej, co wcześniej dotyczyło wyłącznie stron transakcji – nabywcę i kupującego – mieszkających w tym samym powiecie. Aktualnie nie ma takiego obowiązku przy zakupie auta używanego z dowolnego miejsca w kraju, natomiast pod pewnymi warunkami, tj.:

 • pojazd musi być zarejestrowany w Polsce;
 • numer rejestracyjny musi być czytelny;
 • tablice muszą być zgodne z obowiązującym wzorem.

 

W takiej sytuacji podczas rejestracji organ nie wydaje nowych tablic, a jedynie dokonuje legalizacji dotychczasowych numerów. Natomiast nawet wówczas należy dostarczyć do urzędu tablice w celu okazania, dlatego nadal trzeba wyjąć tablicę rejestracyjną.

Natomiast wymiana tablic, co również wiąże się z ich wyjęciem i dostarczeniem do urzędu, jest konieczna w następujących sytuacjach:

 • po zakupie samochodu zarejestrowanego poza Polską;
 • jeżeli dotychczasowe tablice nie spełniają unijnych standardów (np. flaga PL zamiast symbolu UE);
 • jeżeli tablice są zniszczone i nieczytelne.

 

Wymiana jest też konieczna na przykład przy decyzji o zmianie tablic na specjalne (np. tablice zabytkowe).

Przeczytaj też: “Indywidualne tablice rejestracyjne – cena, jak wyrobić?

Ramki na tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne osadza się w ramkach. Wyróżnia się kilka rodzajów ramek na tablice rejestracyjne, które można dobrać wedle preferencji i potrzeb, tj.:

 • Ramki na tablice rejestracyjne na zatrzaski – zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj ramek, z możliwością montażu i demontażu tablic bez użycia narzędzi lub z pomocą śrubokręta.
 • Ramki na tablice rejestracyjne na śruby – gwarantujące większą stabilność, natomiast podczas montażu i demontażu wymagające użycia śrubokręta lub klucza.
 • Ramki na tablice rejestracyjne na wcisk – proste, a także szybkie w montażu.

 

Obok sposobu montażu i demontażu tablic przy wyborze ramki warto zwrócić uwagę na trwałość i odporność elementu na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Mniejsze znaczenie dla funkcjonalności ma styl i kolor ramek. Natomiast duża różnorodność w tym obszarze pozwala niskim kosztem zmienić delikatnie wygląd pojazdu, na przykład z wykorzystaniem minimalistycznych ramek w kolorze czarnym lub srebrnym.

Przeczytaj też: “Mandat za tablice rejestracyjne – 100, 300, 500 lub 1500 złotych

Jak wyjąć tablicę rejestracyjną?

Wyjmowanie tablic rejestracyjnych jest stosunkowo proste. Natomiast warto zachować pewną ostrożność, żeby nie uszkodzić ramki i tablicy, co naraża na dodatkowe koszty. W zależności od rodzaju ramki warto też przygotować odpowiednie narzędzia. Przy ramkach na śruby potrzebny będzie śrubokręt lub klucz. Przy pozostałych rodzajach ramek narzędzia nie są niezbędne, natomiast dla komfortu pracy warto zaopatrzyć się w śrubokręt.

Wyjmowanie tablicy rejestracyjnej krok po kroku:

 1. Znajdź punkty mocowania – śruby lub klipsy.
 2. Odkręć śruby lub otwórz klipsy – ręcznie lub z wykorzystaniem śrubokręta bądź klucza.
 3. Wyjmij delikatnie tablicę z ramki.
 4. Powtórz tę czynność dla drugiej tablicy.

 

Jeżeli tablica jest zamontowana na zatrzaski, można wykonać jej demontaż nawet bez prostych narzędzi. Wystarczy otworzyć zatrzaski i wyjąć tablicę. Natomiast praca z wykorzystaniem śrubokręta jest wygodniejsza. Najważniejsze, żeby nie połamać plastikowej ramki.

Przeczytaj też: “Kolory tablic rejestracyjnych – co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne i inne?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Kiedy zachodzi konieczność wyjęcia tablic rejestracyjnych?

Jest wiele sytuacji zmuszających właściciela do wymiany tablic. Dotyczy to zakupu samochodu używanego i to nawet wówczas, kiedy tablice są czytelne i zgodne z aktualnym wzorem. W takiej sytuacji i tak należy dostarczyć tablice do urzędu w celu okazania.

Jakie są rodzaje ramek na tablice rejestracyjne?

Ramki na tablice rejestracyjne różnią się stylem, kolorem, a przede wszystkim systemem mocowania tablic. Wyróżnia się ramki na zatrzaski, śruby lub przeznaczone do montowania tablic na wcisk.

Jak wyjąć tablicę rejestracyjną?

Wyjmowanie tablicy jest stosunkowo proste, natomiast warto zachować ostrożność, żeby nie uszkodzić ramki. Najpierw należy zlokalizować śruby i klipsy. W następnej kolejności trzeba odkręcić śruby lub otworzyć klipsy, po czym wyjąć tablicę.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.