Auto ekspert

Co należy sprawdzić przed kupnem samochodu?
Auto ekspert

Co należy sprawdzić przed kupnem samochodu?

Zakup używanego samochodu – oszustwa i sztuczki sprzedawców Faktem jest, że nie każdy sprzedawca pojazdu jest uczciwy. Wielu nie informuje o wszystkich usterkach, inni dobrze je kamuflują, a kolejni fałszują dokumenty. W związku z tym,

Jak zarządzać warsztatem samochodowym z aplikacją Motowarsztat?
Auto ekspert

Motowarsztat – jak zarządzać warsztatem samochodowym?

Zarządzanie warsztatem samochodowym, jak każdym biznesem, jest trudne i wymagające, wcale nie sprowadzając się tylko do wiedzy o pojazdach. Podobnie jak w innych branżach, również w motoryzacji sprawdzają się oprogramowania, które pozwalają zautomatyzować wiele czynności, teraz również w obszarze prowadzenia serwisu samochodowego. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się program do warsztatu samochodowego Motowarsztat. Dlatego sprawdzamy, jakie korzyści niesie w sobie wdrożenie aplikacji oraz jak zarządzać warsztatem samochodowym z aplikacją Motowarsztat.

jak dbać o opony całoroczne
Auto ekspert

Jak dbać o opony całoroczne?

Kierowcy coraz chętniej sięgają po opony całoroczne. Przede wszystkim przemawia za tym wygoda i oszczędności. Dzięki oponom wielosezonowym można uniknąć kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych, które w szczycie sezonu mogą być naprawdę duże. Jeden komplet na cały rok jest również mniejszym wydatkiem niż dwa osobne. Całoroczne modele opon nie zwalniają jednak z konieczności kontroli i dbania o ogumienie. O czym należy pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo jazdy na oponach całorocznych i utrzymać ich sprawność przez długi czas?

Filtr DPFFAP funkcje
Auto ekspert

Filtr DPF/FAP: funkcje, skutki zaniedbań i metody naprawy

Filtry cząstek stałych są dziś jednymi z najbardziej potrzebnych elementów pojazdów silnikowych. Niemniej wielu kierowców wciąż nie wie, na czym polega ich użyteczność. Mają również problem z poprawną eksploatacją urządzenia. Inni z kolei świadomie sprawę ignorują. Efekty zaniedbań w tym zakresie mogą być dla nich bardzo nieprzyjemne. A czym dokładnie może się skończyć zapchany filtr DPF/FAP? Jak go zregenerować i czy można to zrobić samodzielnie? Spróbujmy rzucić na to nieco światła.

Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej?
Auto ekspert

Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej?

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na zakup nowego samochodu, ale szuka auta na rynku wtórnym. Tymczasem znalezienie i kupno samochodu z drugiej ręki w dobrym stanie technicznym, który nie ma cofniętego licznika przebiegu i jest bezwypadkowy to zadanie dość trudne. Dlatego przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy dokładnie zweryfikować pojazd. Pierwszy etap weryfikacji możliwy jest nawet sprzed ekranu swojego komputera lub z poziomu smartfona. Już na miejscu pojazd powinien obejrzeć doświadczony mechanik. Podpowiadamy, ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej, a jaki jest koszt takiej usługi w Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Podatek od kupna samochodu
Auto ekspert

Podatek od kupna samochodu – kiedy płacić, ile wynosi, jak wypełnić deklarację PCC-3?

Po zakupie samochodu na rynku wtórnym bardzo często powstaje obowiązek zapłaty podatku na rzecz fiskusa. To podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek od wzbogacenia. W tym przypadku jest to podatek od kupna samochodu. Jeżeli nabywca pojazdu nie opłaci należności, ryzykuje poważnymi konsekwencjami finansowymi. Maksymalna grzywna wynosi bowiem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym nie zawsze jest obowiązkowe. Dlatego sprawdzamy, kiedy i jak opłacić podatek od zakupu pojazdu, jakie ma on stawki oraz jak złożyć w urzędzie deklarację PCC-3.

Ulga rehabilitacyjna na samochód w 2023 roku
Auto ekspert

Ulga rehabilitacyjna na samochód w 2023 roku – jak odliczyć, limity

Przepisy Nowego Ładu nie usunęły ulgi rehabilitacyjnej na samochód w 2023 roku. Możliwość odliczenia ulgi mają wszyscy niepełnosprawni lub ich opiekunowie, jeżeli są właścicielami bądź współwłaścicielami pojazdu. Ważne, że poniesione koszty do określonego limitu można odliczyć również wówczas, kiedy pojazd nie służy wyłącznie na dojazdy do lekarza czy zabiegi. Liczą się wszystkie wydatki związane z codzienną eksploatacją auta osobowego przez osobę niepełnosprawną lub na jej rzecz przez opiekuna. Sprawdzamy, czym jest ulga rehabilitacyjna na samochód i dlaczego dla wielu niepełnosprawnych niesie w sobie żadnej korzyści.

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu
Auto ekspert

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu

Sprzedaż samochodu wymusza na zbywcy kilka formalności, których musi on dopełnić względem urzędu czy towarzystwa ubezpieczeniowego. Po sprzedaży pojazdu zbywca musi przekazać nowemu właścicielowi nie tylko samochód i kluczyki, ale także dokumenty pojazdu, w tym dowód rejestracyjny czy polisę OC. Niemal zawsze przy każdym zbyciu auta pojawia się kwestia – ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu. Sprawdzamy, co mówią przepisy o przekazaniu obowiązkowego ubezpieczenia OC nowemu właścicielowi i kiedy zbywca może odzyskać pieniądze z polisy ubezpieczeniowej.

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?
Auto ekspert

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?

Jeżeli zagłębimy się w przepisy i prawa ubezpieczeniowe, wynika z nich, że ubezpieczenie OC nie jest przypisywane do właściciela, ale samochodu czy innego pojazdu. Ten zapis jest kluczowy, jeżeli mówimy o zakupie samochodu na rynku wtórnym. Sprzedawca ma obowiązek przekazać kupującemu nie tylko pojazd, ale również dokumenty auta, w tym obowiązkowe ubezpieczenie OC. Sprawdzamy, jak i czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

Jak sprawdzić przebieg auta z USA?
Auto ekspert

Jak sprawdzić przebieg auta z USA?

W dalszym ciągu Polacy bardzo chętnie sprowadzają samochody do Polski z innych krajów. Oczywiście największym rynkiem importu aut do Polski są Niemcy. W czołówce znajdują się także Francja czy Belgia. Jednak wysokie miejsce zajmują również Stany Zjednoczone. Obecnie sprowadzenie auta z USA nie jest już większym problemem, szczególnie że łatwo znaleźć pośredników, którzy specjalizują się w tym procederze. Bez wątpienia samochody ze Stanów Zjednoczonych mają wiele zalet, ale też często są to auta wypadkowe, a jak się okazuje – również z przekręconym licznikiem. Dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić przebieg auta z USA.

rejestracja motocykla
Auto ekspert

Rejestracja motocykla z zagranicy

Rejestracja motocykla z zagranicy wygląda podobnie jak w przypadku samochodu osobowego. Jako że wielu miłośników jednośladów szuka sobie egzemplarzy za granicą, sprawdzamy, jak przebiega proces rejestracji takiego pojazdu. To przewodnik i ściąga po tym, jak znaleźć i sprawdzić, a później zarejestrować motocykl czy skuter z zagranicy, na przykład ściągnięty z Niemiec, Francji czy Włoch.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?
Auto ekspert

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu jest dość proste i nie powinno przysparzać większych problemów. To obowiązek osoby, która chce zarejestrować samochód lub inny pojazd, niezależnie czy jest on nowy, używany, a może sprowadzony z zagranicy. W tym artykule podpowiadamy, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu krok po kroku. To przewodnik po całym procesie rejestracji, dzięki czemu wypełnienie wniosku, jaki należy dostarczyć do wydziału komunikacji, zajmie tylko kilka minut.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Kategoria auto ekspert skupia się na wybranych zagadnieniach związanych z motoryzacją. Jesteś freakiem motoryzacyjnym? Z pewnością znajdziesz tu dla siebie interesujące zagadnienia. Poruszamy absolutnie każdy temat i nie tu dla nas tematów tabu.

Nawiałeś z parkingu po obcierce sąsiada? Ruszyło cię sumienie i nie wiesz co teraz masz zrobić? Auto ekspert da ci odpowiedzi.

Omawiamy tu szczegółowo najbardziej popularne kierunki importu aut do Polski, charakterystykę aut z poszczególnych kierunków, przytaczamy przykłady naszych raportów historii pojazdu. Podpowiemy na co zwrócić uwagę importując auto do Polski oraz gdzie bezpiecznie szukać aut za granicą, a czego lepiej unikać….
Znajdą się tu również informacje jak interpretować wpisy z poszczególnych sekcji naszych raportów historii pojazdu. Będziemy opisywać tutaj również niechlubne zachowania i sztuczki stosowane przez handlarzy oraz jak się ich ustrzec. Podpowiemy jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży auta oraz jak dobrze przeprowadzić jazdę próbną.