Historia pojazdu

Historia Pojazdu to jeden z najważniejszych elementów, o jakich pamiętać powinna osoba kupująca samochód na rynku wtórnym. Przed podjęciem decyzji o nabyciu danego egzemplarza, należy zweryfikować jego przeszłość. Rezygnacja z tego narzędzia weryfikacji samochodu nieść w sobie może poważne konsekwencje finansowe (wyeliminowanie ukrytych wad i usterek) i prawne (zakup samochodu pochodzącego z kradzieży).

Czym jest Historia Pojazdu?

Raport Historii Pojazdu dla każdego z samochodów jest indywidualny. Powstaje na podstawie numeru VIN (indywidualnie nadawany przez producenta numer nadwozia, tworzony według międzynarodowych standardów). Osoba zainteresowana nabyciem używanego pojazdu znaleźć może go w ogłoszeniu o sprzedaży samochodu lub poprosić o niego sprzedawcę podczas rozmowy telefonicznej. Numer VIN znajduje się również na umowie kupna-sprzedaży, karcie pojazdu czy dowodzie rejestracyjnym (z reguły na pozycji E). W końcu numer VIN producent umieszcza na elementach konstrukcyjnych pojazdu, a w tym naklejce na przedniej szybie po stronie kierowcy, okolicach prawego przedniego fotela, prawym środkowym lub prawym przednim słupku karoserii, komorze silnika, na prawym nadkolu, prawej stronie ramy nośnej przy prawym przednim kole.

Dlaczego warto korzystać z raportu Historii Pojazdu?

Zakup samochodu używanego to wciąż duże ryzyko. Nie tylko specjalizujący się w sprzedaży handlarze, ale też sprzedawcy prywatni, dla szybkiego i większego zysku są skłonni do oszustw, nie informując potencjalnego nabywcy o przeszłości samochodu lub ją zakłamując.

Wielokrotnie samochód mający na swoim koncie stłuczki czy poważniejsze wypadki sprzedawany jest jako bezwypadkowy. Maskowane są też wpływające na cenę prace blacharsko-lakiernicze. Zdarza się nawet, że jeden samochód składany jest z dwóch czy trzech innych egzemplarzy, co negatywnie wpływa na jego konstrukcję. Podobnie jak robione na szybko niedokładane przekładki, co tyczy się samochodów sprowadzanych z Wysp Brytyjskich.

Oszustwa sprzedawców na tym się nie kończą. Dla podniesienia wartości auta cofane są liczniki ich przebiegu, a nawet fałszowane daty produkcji. Wielokrotnie w ogłoszeniu sprzedaży podaje się nie tyle datę produkcji, ile pierwszej rejestracji, co przekłamuje prawdziwy wiek auta o rok lub więcej. Dodając do tego fałszowanie liczby właścicieli, fabrycznego wyposażenia czy historii uszkodzeń, widać wyraźnie, że kierowcy szukający sobie samochodu na rynku wtórnym, powinni dokładnie zweryfikować taki pojazd. W innym konieczne będzie usunięcie dobrze zakamuflowanych usterek, co skończy się znacznym podwyższeniem kosztu zakupu. W szczególnych sytuacjach nad kupującym ciąży widmo sprawy sądowej, jeśli nabędzie on auto pochodzące z kradzieży i zostanie oskarżony o paserstwo.

Co zawiera w sobie Raport Historii Pojazdu?

Raport Historii Pojazdu na autobaza.pl zawiera w sobie kluczowe dane, które pozwalają zweryfikować słowa sprzedawców i wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniu. Poszczególne sekcje raportu zawierają w sobie dane techniczne pojazdu, jego fabryczne wyposażenie, chronologiczną historię, informacje o szkodach i kolizjach, akcje serwisowe producenta, zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych czy sprawdzenie w bazach kradzieżowych. To narzędzie weryfikacji przeszłości samochodów ukazuje więc wiele informacji na temat danego egzemplarza, co w procesie zakupu jest bezcenne i może uchronić przed poważną stratą finansową. Dlatego Raport Historii Pojazdu na autobaza.pl należy przejrzeć, zanim wyda się pieniądze na podróż w miejsce oględzin samochodu z mechanikiem, przegląd w Autoryzowanej Stacji Obsługi czy niezależnym warsztacie, aż w końcu sam zakup.

Znajdujące się w raporcie informacje pochodzą z wielu źródeł, a w tym agencji rządowych, organizacji non-profit, partnerów branżowych, informacji publicznych oraz innych źródeł dostępnych w Internecie. Sama ilość dostępnych w każdej z sekcji danych zależy od sprawdzanego numeru VIN, a prezentowane w nim informacje są kompilacją tego, co zebrano przez System Ekspertowy VIN-INFO.

Serwis autobaza.pl poza Raportem Historii Pojazdu posiada też szczegółowe informacje dotyczące samochodów z innych krajów, m.in. Belgii, Holandii czy USA. Inne, pomagające w zakupie informacje to Wycena Wartości Auta (pozwala sprawdzić, czy sprzedawca nie zawyża jego ceny) oraz Raport Oględzin Pojazdu.

Raport Historii Pojazdu jest więc nieodzownym elementem zakupu samochodu na rynku wtórnym. Jako że wiele różnych usterek łatwo jest zakamuflować, a dokumenty (karta pojazdu, faktury za części) sfałszować, jest to narzędzie, które pozwala zweryfikować nieuczciwych sprzedawców i handlarzy. Daje duże wsparcie w weryfikacji takiego pojazdu i jest niezbędny obok tak popularnych praktyk, jak oględziny samochodu z mechanikiem czy jego przegląd techniczny w ASO. Pominięcie tego kroku, który powinien inicjować proces weryfikacji samochodu pod kątem jego legalności i zakamuflowanych usterek, może nieść w sobie poważne konsekwencje.

X
ZAMKNIJ

Administratorem Twoich danych jest VIN-Info Sp. z o.o. (ul. Modelarska 18, 40-142 Katowice, Polska, ).
Możemy przetwarzać Twoje dane (adres IP, dane o przeglądarce i systemie operacyjnym oraz przybliżona lokalizacja):
na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów do celów statystycznych i zarządzania stroną, przez okres do zakończenia analizy statystyk, nie dłużej niż przez 3 lata od roku, w którym uzyskano dane;
na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów w celu marketingu bezpośredniego usług własnych, przez okres funkcjonowania strony lub do wycofania zgody. Współpracujemy z: firmami marketingowymi, wyszukiwarkami internetowymi, portalami społecznościowymi, firmami udostępniającymi narzędzia do badań statystycznych i obsługi portali społecznościowych, firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Udostępnienie nam danych nie jest obowiązkowe, jednak bez ich podania strona może nie funkcjonować prawidłowo. Masz prawo dostępu do danych dotyczących Twojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Możesz w dowolnym momencie cofnąć udzieloną zgodę na przetwarzanie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Strona może używać plików cookies i innych podobnych technologii we wspomnianych celach. Zgoda na ich używanie wyrażana jest za pośrednictwem ustawień wybranych przez Ciebie w przeglądarce. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych i ustawieniach przeglądarki znajduje się w [Polityce Prywatności].