Darmowe sprawdzenie numeru VIN

News

Nowe uprawnienia ITD

Nowe uprawnienia ITD. Więcej mandatów od Inspekcji Transportu Drogowego

Najprawdopodobniej Inspekcja Transportu Drogowego zyska niebawem nowe uprawnienia. Oznacza to, że kierowcy będą musieli jeszcze bardziej uważać na zielono-białe samochody tej służby. Oczywiście mandaty od Inspekcji Transportu Drogowego nie są niczym nowym i już dziś można zostać ukaranym przez funkcjonariuszy ITD, ale pod pewnym warunkiem. Nowe uprawnienia ITD sprawią, że o mandat będzie zdecydowanie łatwiej. Sprawdzamy, na co już teraz może sobie pozwolić funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego i co zmieni w tym obszarze poszerzenie uprawnień ITD.

Podatek handlowy na paliwo

Podatek handlowy na paliwo pozostanie zawieszony. Co z cenami na stacjach?

Wiemy już, że tarcza antyinflacyjna w obecnym kształcie przestanie obowiązywać wraz z końcem 2022 roku. Wprawdzie zostanie zmodyfikowana, ale co jest istotne dla wielu gospodarstw, podniesiony zostanie m.in. VAT na ceny gazu czy paliw. Oznacza to, że tankowanie samochodu będzie droższe. Dlatego w planach są rozwiązania, dzięki którym kierowcy mają w jak najmniejszym stopniu odczuć podwyżkę podatku VAT na paliwa silnikowe. Między innymi nadal zawieszony pozostanie podatek handlowy na paliwo.

Strefa czystego transportu – Kraków z SCT od lipca 2024 roku

Strefa czystego transportu – Kraków z SCT od lipca 2024 roku

W mieście Kraków strefa czystego transportu stanie się faktem. Pierwsze ograniczenia wjazdów dla aut, które nie spełniają odpowiednich norm emisji spalin, zaczną obowiązywać od połowy 2024 roku. Dwa lata później dotkną one większej liczby zmotoryzowanych. Ze swoimi autami żegnać się powoli mogą zwłaszcza właściciele starych diesli. Sprawdzamy, na jakich zasadach funkcjonować będzie strefa czystego transportu w Krakowie. Podajemy też listę przykładowych modeli, które będą mieć zakaz poruszania się po stolicy Małopolski.

Auto Ekspert

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Ceny nowych samochodów są na tyle wysokie, że wciąż zmotoryzowani przede wszystkim muszą sobie szukać auta na rynku wtórnym. Rynek samochodów używanych jest jednak tak szeroki, że każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że zakup używanego auta to wciąż spore ryzyko. Wielu sprzedawców nie jest fair wobec potencjalnych nabywców. Dlatego sprzedawca, zwłaszcza handlarz, może ukrywać, że pojazd ma poważną usterkę, jest po kolizji czy zalaniu. Oczywiście żaden sprzedawca nie poinformuje też, że auto pochodzi z przestępstwa kradzieży. Dlatego podpowiadamy, jak nie narazić się na zakup takiego pojazdu i jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony.

Uchwyt na telefon do samochodu

Uchwyt na telefon do samochodu – rodzaje, jak wybrać?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez smartfona pod ręką. Trzeba sprawiedliwie przyznać, że obecnie telefony służą już nie tylko do nawiązywania połączeń głosowych oraz pisania wiadomości tekstowych. To prawdziwe centra rozrywki. Z poziomu telefonu możemy dziś korzystać z komunikatorów internetowych, robić zakupy, sprawdzać pocztę e-mail, oglądać filmy i wiele więcej. Telefon często wykorzystujemy również w samochodzie, także podczas prowadzenia auta, chociażby korzystając z nawigacji i prowadzenia rozmów. Jeżeli telefon nie jest podłączony do systemu multimedialnego, aby wygodnie korzystać z nawigacji, konieczny jest odpowiedni uchwyt. Sprawdzamy, jakie są rodzaje mocowań oraz jak wybrać uchwyt na telefon do samochodu.

Samochody z Holandii

Samochody z Holandii – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?

Samochody z Holandii w każdym roku są sprowadzane do Polski w liczbie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. W 2021 roku z Holandii do kraju sprowadzono 41,3 tys. aut. To całkiem sporo i jest to czwarty kraj importu samochodów do Polski po Niemczech, Francji oraz Belgii. Żeby sprowadzić auto z Holandii, najpierw należy je znaleźć, a później sprawdzić, wyrejestrować i przetransportować do kraju, gdzie trzeba dokonać jego rejestracji. Dlatego sprawdzamy i podpowiadamy, jak sprowadzić samochód z Holandii do Polski, czy jest to opłacalne, na co uważać i ile kosztuje cały proces.

Na warsztat

Ford Motorcraft Service

Ford Motorcraft Service – serwis w ASO używanych samochodów Forda

O ile podczas obowiązywania gwarancji na samochód kierowcy chętniej korzystają z serwisów ASO, o tyle po jej zakończeniu dzieje się to znacznie rzadziej. Główną tego przyczyną są koszty. Jednak producenci na różne sposoby zachęcają właścicieli aut do serwisowania ich w autoryzowanych stacjach obsługi. Podobnie postępuje Ford, który już w 2014 roku uruchomił program Ford Motorcraft Service. Sprawdzamy, jak wygląda i ile kosztuje serwisowanie auta w ASO Forda w usłudze Motorcraft Service.

polerowanie reflektorów w samochodzie

Polerowanie reflektorów w samochodzie – jak czyścić lampy auta?

Polerowanie reflektorów to proces, który warto wziąć pod uwagę, jeżeli lampy są zmatowiałe, a właściciel nie chce angażować kapitału w nowe światła. Samo matowienie lamp nie jest niczym rzadkim i zaskakującym. To normalny proces, szczególnie w starszych samochodach. Do pogorszenia stanu reflektorów dochodzi wskutek wielu czynników (m.in. działanie warunków atmosferycznych, środków chemicznych, zanieczyszczeń drogowych, soli drogowej, piachu itp.). Jako że ma to duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów i innych uczestników ruchu, sprawdzamy, jak wygląda regeneracja reflektorów krok po kroku.

Płukanka do silnika – czym jest, do czego służy, jak stosować?

Płukanka do silnika – czym jest, do czego służy, jak stosować?

Olej silnikowy we współczesnych jednostkach napędowych jest poddawany coraz cięższym próbom. Pamiętaj, że producenci aut redukują pojemność silników. Jednocześnie jednostki napędowe muszą spełniać rygorystyczne normy emisji spalin. Podczas ich pracy zbiera się osad i szlam. Z czasem zanieczyszczenia są tak liczne, że olej silnikowy nie działa wystarczająco efektywnie. Może to powodować dymienie z rury wydechowej, nadmierny pobór oleju silnikowego lub spadek mocy. Rozwiązaniem problemu może być właściwie dobrana płukanka do silnika i czyszczenie jednostki napędowej. Sprawdzamy, czym jest płukanie silnika, jak przebiega i jaką płukankę wybrać do serca swojego samochodu.

Auto Komis

Opel Grandland GSe

Opel Grandland GSe – jaki jest hybrydowy SUV z Niemiec?

Jako pierwszy model w ofercie nowy emblemat GSe (ang. Grand Sport Electric) otrzymał Opel Astra (Astra GSe), później Opel Astra Sports Tourer (Astra Sports Tourer GSe). Kolejnym usportowionym modelem z oferty Niemców będzie Opel Grandland GSe. Z jednej strony jest to funkcjonalny samochód o nadwoziu SUV, z drugiej – oferuje sportowe osiągi i gwarantuje solidną dawkę emocji za kierownicą. Wystarczy zauważyć, że ten hybrydowy model ma moc 300 KM. Sprawdzamy, co oferuje SUV w sportowym wydaniu – Opel Grandland w wariancie GSe. 

Alfa Romeo Tonale PHEV

Alfa Romeo Tonale PHEV – pierwsza hybryda plug-in od Włochów

Trzeba sprawiedliwie przyznać, że elektryfikacja oferty Alfy Romeo rozpoczęła się znacznie później niż w przypadku wielu konkurentów. Najpierw w 2022 roku Włosi przedstawiali miękkie hybrydy, teraz zaprezentowano hybrydę typu plug-in. Wiemy już, że w 2023 roku pojawi się zwykła hybryda, z kolei dwa lata później pierwszy samochód wyłącznie z napędem elektrycznym. Zanim to nastąpi, warto bliżej poznać pierwszą hybrydę plug-in w ofercie Włochów. Jest to Alfa Romeo Tonale PHEV.

Toyota Prius 2023

Toyota Prius 2023 – Japończycy zaprezentowali Priusa V generacji

Toyota Prius 2023 to nowa hybryda japońskiego koncernu. Wiemy już, jak będzie wyglądać nowa Toyota Prius. Japończycy będą ją oferować wyłącznie jako hybrydę typu plug-in, ale nie jest to żadna niespodzianka, ponieważ podobnie było z poprzednikiem. Sprawdzamy, jak wyglądać będzie Toyota Prius piątej generacji, w jaki napęd zostanie wyposażona oraz kiedy i w jakiej cenie nowa hybryda japońskiego koncernu pojawi się w salonach sprzedaży w Europie.

Opinie o samochodach

Renault Scenic 1.8 16V

Renault Scenic II 2008 r. benzyna 1.6

15 lat temu niezwykle popularny i świecący triumfy sprzedaży w całej Europie. Niestety gwiazda Grand Scenica zgasła i w 2020 roku został on wycofany z produkcji. Gamę tych mini vanów od Renault mają zastąpić SUVy. Jeden z nich miał premierę w 2021 roku i nazywa się Arkana. Lecz, czy można zastąpić Grand Scenica…?

Toyota Corolla – gwiazda segmentu C

Najlepiej sprzedający się model w historii. W Polsce niezwykle popularna. To nie może być nic innego jak Toyota Corolla!

Isuzu D-MAX recenzja PL

ISUZU D-MAX – mocny i nowoczesny

Pokusiliśmy się o przetestowanie dla was nowoczesnego pick upa ISUZU wyposażonego we wszystkie możliwe systemy bezpieczeństwa. Jakie są nasze wrażenia? Zapraszamy do czytania!

Suzuki SX4 S-Cross Hybrid

Suzuki SX4 S-Cross Hybrid

Suzuki SX4 S-Cross Hybrid to miękka hybryda na którą nie wydasz majątku! Przekonaj się czy to jest auto dla ciebie…?

Wezwania serwisowe