Elektromobilność

Od kiedy zakaz wjazdu diesli do Krakowa?
Elektromobilność

Od kiedy zakaz wjazdu diesli do Krakowa?

Czy to możliwe, że zakaz wjazdu diesli do Krakowa stanie się faktem? Niestety, posiadacze kilkunastoletniego auta z silnikiem wysokoprężnym wkrótce być może stracą możliwość bezpłatnego poruszania się po stolicy Małopolski. Jak się okazuje, tzw. strefa czystego transportu w niedalekiej przyszłości objąć ma niemal cały Kraków.

Auta elektryczne w Polsce
Elektromobilność

Auta elektryczne w Polsce. Ile ich jest?

Nie ulega wątpliwości, że auta elektryczne w Polsce pod względem popularności są daleko za samochodami z sinikiem spalinowym. Mimo wszystko samochodów elektrycznych nad Wisłą szybko przybywa. Jak pokazują statystyki za 2021 rok, rok do roku odnotowano aż 93-procentowy wzrost aut z wtyczką.

44 nowe stacje ładowania na autostradach i ekspresówkach
Elektromobilność

Nowe stacje ładowania na autostradach i ekspresówkach

Nie jest tajemnicą, że rozwój elektromobilności w Polsce mocno hamuje między innymi niewystarczająca infrastruktura. O ile w większych miastach nie ma problemu z naładowaniem samochodu elektrycznego w publicznej ładowarce, o tyle na drogach szybkiego ruchu jest z tym problem. Wiele na lepsze zmienić się może w 2022 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe stacje ładowania na autostradach i ekspresówkach będą znacznie liczniejsze niż obecnie. W sumie mają powstać 44 punkty ładowania aut na prąd przy drogach szybkiego ruchu.

800 zł za parkowanie pod stacją ładowania
Elektromobilność

Parkowanie pod stacją ładowania – jaki mandat?

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce wciąż jest bardzo skromna. Jeżeli powołać się na dane tzw. licznika elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w całym kraju jest ich niewiele ponad 1700. Jednak możemy mieć pewność, że z roku na rok ładowarek aut na prąd będzie szybko przybywać. Tym bardziej warto pamiętać o przepisie, który zabrania parkowania pod stacją ładowania pojazdem spalinowym. Sprawdzamy, co grozi za takie wykroczenie.

Będzie strefa czystego transportu w Krakowie
Elektromobilność

Będzie strefa czystego transportu w Krakowie

24 grudnia 2021 roku w życie weszły przepisy, które zezwalają samorządom wyznaczać strefy zielonego transportu. Na pierwsze reakcje władz nie trzeba było długo czekać. Wszystko wskazuje na to, że powstanie strefa czystego transportu w Krakowie. Sprawdzamy, co po nowelizacji prawa mogą samorządy w tym obszarze i jakie dzielnice obejmie strefa czystego transportu w stolicy Małopolski.

Vosco EV2 – pierwszy polski samochód elektryczny
Auto komis

Vosco EV2. Pierwszy polski samochód elektryczny

Mówimy: polski samochód elektryczny, myślimy: Izera od ElectroMobility Poland. Bezsprzecznie, aczkolwiek dopiero w styczniu 2022 roku poznamy dostawcę platformy do Izery. Tymczasem w Kutnie powstało już polskie auto elektryczne – Vosco EV2. Sprawdzamy, co charakteryzuje ten model i kiedy trafi on do masowej produkcji.

Zakaz wjazdu dla diesli legalny również w Polsce
Elektromobilność

Zakaz dla diesli już legalny. W Polsce!

Od dziś, tj. 24 grudnia 2021 roku zaczyna w Polsce obowiązywać znowelizowana ustawa o elekromobilności i paliwach alternatywnych. Jej głównym celem jest rozwój sektora transportu zero- i niskoemisyjnego, w tym elektromobilności. Daje ona samorządom prawo do ustawiania tzw. stref czystego transportu. Sprawdzamy, czy właściciele starszych samochodów z napędem spalinowym faktycznie mają się czego obawiać. Czy rzeczywiście jest możliwy zakaz dla diesli i benzyniaków?

Masterlease i PKO Leasing dołączają do programu Mój Elektryk
Elektromobilność

Masterlease i PKO Leasing dołączają do programu Mój Elektryk

Masterlease oraz PKO Leasing, a więc dwie firmy mające duży udział w kategorii leasingodawców i usługodawców wynajmu długoterminowego w Polsce, dołączają do programu “Mój Elektryk”. Firmy nawiązały współpracę z Bankiem Ochrony Środowiska. Dzięki temu ich klienci będą mogli korzystać z preferencyjnego finansowania pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym. Obie firmy przyjmowanie wniosków z uwzględnieniem dotacji rozpoczną z początkiem 2022 roku.

Elektryczny Renault Zoe – zero gwiazdek w testach Euro NCAP
Elektromobilność

Elektryczny Renault Zoe – zero gwiazdek w testach Euro NCAP

Elektryczny Renault Zoe nie wypadł najlepiej w testach Euro NCAP. Jak się okazuje, francuskie auto klasy miejskiej otrzymało zero gwiazdek, choć jeszcze w 2013 roku dostało najwyższą możliwą ocenę. Sprawdzamy, co sprawiło, że elektryczny Renault tak miernie wypadł w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd
Elektromobilność

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Nowelizacja Ustawy o elektromobilności została podpisana przez prezydenta. Co kluczowe dla prawa jazdy kat. B, nowe uprawnienia zyskają wszyscy kierowcy z prawkiem przynajmniej od 2 lat. Będziemy mogli prowadzić cięższe samochody, ale tylko te zasilane paliwami alternatywnymi. Sprawdzamy, jakimi pojazdami elektrycznymi pojedziemy po zmianach i kiedy to nastąpi.

Team Japan chce ocalić silniki spalinowe
Elektromobilność

Team Japan chce ocalić silniki spalinowe

Wiele wskazuje na to, że niebawem w Europie silniki spalinowe przejdą do historii. W związku z bardzo rygorystyczną polityką klimatyczną Unii Europejskiej, w państwach Wspólnoty już za kilkanaście lat ma być zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Trend elektryfikacji samochodów widoczny jest też w innych częściach globu, ale nie wszędzie chcą pogodzić się z utratą aut spalinowych. Rękawice podejmują m.in. Japończycy. Team Japan to konsorcjum japońskich producentów, którzy chcą ocalić silniki spalinowe.

Stacje ładowania Ionity
Elektromobilność

Stacje ładowania Ionity. 700 mln euro na rozwój infrastruktury

Stacje ładowania Ionity funkcjonują również w Polsce. Wiemy już, że w najbliższych latach ich liczba w całej Europie znacznie wzrośnie. Firma poinformowała, że na rozbudowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych przeznaczy przeszło 700 milionów euro. Po zakończeniu projektu liczba punktów tej marki w Europie wzrośnie z ponad 1500 obecnie do blisko 8500 w 2025 roku.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Kategoria elektromobilność powstała w odpowiedzi na zmieniające się mocno w ostatnim czasie trendy w motoryzacji. Widzimy coraz wyraźniej, iż nie jest to chwilowa moda, ale wyraźny światowy już trend, który coraz bardziej przyspiesza. Nawet jeżeli w naszym kraju nie ma obecnie zbyt dużo zwolenników tego trendu, to i tak będziemy zmuszeni się przestawić na bycie bardziej eko. Zmuszą nas do tego odgórne regulacje prawne, wyrażające się chociażby w postaci przymusowego wprowadzenia tzw. Stref Czystego Transportu.

Elektromobilność cały czas budzi ogromne emocje i kontrowersje szczególnie w naszej polskiej rzeczywistości. Nie mogliśmy pominąć tej kategorii w treściach zamieszczanych na naszym blogu. W ramach tej kategorii będziemy się przyglądać rozwojowi elektromobilności zarówno w Polsce jak i na świecie. Będziemy śledzić doniesienia o najnowszych rozwiązaniach technologicznych dla elektromobilności, zmianach w prawie jakie szykują nam rządzący, czy wynikach badań prowadzonych na całym świecie obejmujących ten temat.

Będziemy tu także podpatrywać rozwiązania w krajach, gdzie elektromobilność rozwija się w szybkim tempie. Postaramy się zaczerpnąć pomysły i takie rozwiązania, które sprawdziłyby się w naszej polskiej rzeczywistości.

Kategoria elektromobilność na naszym blogu będzie kopalnią wiedzy o tej dziedzinie. Będziemy śledzić najnowsze rozwiązania i pokazywać je naszym użytkownikom.

Oczywiście nie możemy pominąć w tej kategorii infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, które są ściśle powiązane z rozwojem elektromobilności. Będziemy raportować ich ilość, śledzić ceny i podpowiadać, gdzie można będzie naładować elektryka za darmo.

Przyjrzymy się również popularnym wallboxom do montowania w domach jednorodzinnych czy wspólnotowych garażach na osiedlach mieszkaniowych.

Pomożemy obliczyć ile będzie trwało naładowanie auta elektrycznego przy użyciu ładowarek o różnej mocy.