Samochody elektryczne na buspasach – zasady, do kiedy?

Udostępnij
Wasza ocena
Samochody elektryczne na buspasach
Samochody elektryczne na buspasach to coraz częstszy widok na polskich drogach. Wnika to z rosnącej liczby aut z napędem bezemisyjnym. Natomiast naturalnie nadal takie samochody stanowią niewielki odsetek całego parku samochodowego w Polsce. Możliwość jazdy buspasem jest jednym z przywilejów dla samochodów elektrycznych, które mają zachęcać do nabywania aut na prąd.

W artykule przeczytasz

Czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem?

Samochody elektryczne na buspasach to wynik przepisów prawa. Pozwala na to art. 148a Prawa o Ruchu Drogowym. Natomiast jazda elektrykami po buspasach jest ograniczona czasowo. Otóż jest to możliwe do końca 2025 roku i wyłącznie po pasach ruchu wyznaczonych przez zarządcę dla autobusów.

Jazda buspasem jest dopuszczalna dla pojazdów, które spełniają następujące warunki:

  • mają dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony;
  • są w pełni bezemisyjne, a więc nie nie posiadają żadnego dodatkowego silnika spalinowego.

 

Naturalnie ma to swoje liczne zalety. Jazda buspasem samochodem elektrycznym pozwala skrócić czas dojazdy w określone miejsce. To ważne zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy w większych miastach tworzą się długie korki. Oprócz tego elektryki są przyjazne dla środowiska i mają dość niskie koszty eksploatacji. Dlatego zwłaszcza w warunkach miejskich mogą stanowić rozsądną alternatywę dla aut spalinowych.

Przeczytaj też: “Mandat za jazdę buspasem – komu grozi, ile wynosi?

Warto zauważyć, że po buspasach nie mogą poruszać się samochody hybrydowe. Wynika to z faktu, że posiadają one silnik spalinowy. Dotyczy to również hybryd typu plug-in, a nawet samochodów elektrycznych wyposażonych w tzw. range extendery. To niewielkie silniki spalinowe zasilane benzyną albo olejem napędowym zwiększające zasięg auta zazwyczaj o kilkadziesiąt kilometrów. Jazda buspasem pojazdami, które nie są do tego uprawnione, grozi mandatem w wysokości 100 złotych i 1 punktem karnym.

Inne udogodnienia dla aut elektrycznych

Naturalnie jazda samochodami elektrycznymi po buspasach to tylko jedna z korzyści dla właścicieli elektryków. Takie auta mają też inne udogodnienia, tj.:

  • brak opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania;
  • dopłaty do zakupu samochodu;
  • preferencyjne warunki kredytowania czy leasingu.

 

Przeczytaj też: “Małe, zielone tablice rejestracyjne – czym są, przywileje, jak wyrobić?

Kolejną zaletą może być wjazd do stref zeroemisyjnych planowanych w wielu polskich miastach. Z czasem samorządy mogą wprowadzić nawet całkowity zakaz wjazdu do centrum miasta dla aut z napędem spalinowym. Udogodnienia dla samochodów elektrycznych, w tym możliwość jazdy samochodami elektrycznymi po buspasach, mają wspierać rozwój elektromobilności i zachęcać do przesiadania się na auta bezemisyjne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czy auta elektryczne mogą poruszać się po buspasach?

Tak, pozwala na to art. 148a Prawa o Ruchu Drogowym. Po pasach wyznaczonych przez zarządcę dla autobusów poruszać się mogą samochody elektryczne spełniające wymagania ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, oznaczone w dowodzie rejestracyjnym symbolem "EE" w rubryce P.3. Mogą to być auta o dmc do 3,5 tony, wyłącznie bezemisyjne, bez żadnego, nawet dodatkowego silnika spalinowego.

Do kiedy samochody elektryczne mogą jeździć buspasami?

Jazda elektrykami buspasami jest ograniczona czasowo. Aktualne przepisy obowiązują do końca 2025 roku.

Czy samochody hybrydowe mogą jeździć buspasem?

Auta hybrydowe są wyposażone w silnik spalinowy, dlatego nie mogą poruszać się buspasem. Dotyczy to także samochodów hybrydowych typu plug-in oraz aut elektrycznych z tzw. range extenderami.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.