Małe, zielone tablice rejestracyjne – czym są, przywileje, jak wyrobić?

Udostępnij
Wasza ocena
Małe zielone tablice rejestracyjne
Od jakiegoś czasu zielone tablice rejestracyjne to nie tylko możliwość wyróżnienia się na drogach. Kojarzą się też z szeregiem korzyści i przywilejów dla posiadaczy aut z takimi blachami. W tym artykule skupimy się na zielonych tablicach o zmniejszonych rozmiarach. Proszę pamiętać, że takie blachy można montować wyłącznie w samochodach, które są do tego przystosowane. Sprawdzamy, jakie rozmiary mają małe, zielone tablice rejestracyjne, jakie korzyści przynoszą kierowcy takiego pojazdu oraz ile kosztuje ich wyrobienie.

W artykule przeczytasz

Dla kogo zielone rejestracje w Polsce?

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, kto może starać się o małe, zielone tablice rejestracyjne. Oczywiście dotyczy to również zielonych tablic w standardowych rozmiarach, tj.:

 • standardowe tablice rejestracyjne – 520 × 114 mm;
 • małe tablice rejestracyjne jednorzędowe – 305 × 115 mm;
 • małe tablice rejestracyjne dwurzędowe – 305×214 mm

 

Jeżeli skupić się na kolorze, warto pamiętać, że wyróżniamy dwa rodzaje zielonych tablic, jakie można spotkać na polskich drogach, tj.:

 • tablice rejestracyjne z czarnymi znakami na zielonym tle – dla pojazdów bezemisyjnych (wprowadzone 1 stycznia 2020 roku);
 • tablice rejestracyjne z zielonymi znakami na białym tle – dla salonów sprzedażowych (tzw. dealerskie, profesjonalne tablice rejestracyjne wprowadzone 11 lipca 2019 roku).

 

W tym wpisie opisujemy małe, zielone tablice rejestracyjne, a więc przeznaczone dla pojazdów w pełni bezemisyjnych, tj.:

 • z napędem elektrycznym;
 • z napędem wodorowym.

 

Należy więc pamiętać, że zielonych tablic rejestracyjnych nie mogą stosować właściciele aut hybrydowych, w tym również hybryd typu plug-in.

Przeczytaj też: “Zielone tablice dla hybryd – TAK czy NIE?

Dlaczego warto wyrobić zielone tablice rejestracyjne?

Niezależnie od tego, czy są to standardowe, czy może małe, zielone tablice rejestracyjne, warto wziąć pod uwagę wyrobienie takich blach. Jest to wyraźny sygnał dla innych użytkowników dróg, a przede wszystkim służb, że jest to pojazd w pełni bezemisyjny. Tymczasem trzeba pamiętać, że samochody elektryczne i z napędem wodorowym mają pewne przywileje, tj.

 • jazda po buspasach (tylko do 1 stycznia 2026 roku),
 • darmowe parkowanie w płatnych strefach,
 • wjazd do stref czystego transportu.

 

Wprawdzie z przywilejów zarezerwowanych dla aut elektrycznych mogą korzystać także pojazdy ze standardowymi tablicami, warto rozważyć kolorowe blachy. Na pewno znacznie mniejsze jest wówczas ryzyko kontroli drogowej. Jeżeli na przykład samochód jest elektryczny, ale porusza się buspasem na zwykłych tablicach, służby mogą skontrolować taki pojazd, czy aby nie złamał on prawa. To samo dotyczy ewentualnego mandatu za parkowanie w płatnej strefie bez wniesienia opłaty. Oczywiście taki mandat najprawdopodobniej zostanie anulowany, ale obyłoby się bez niesłusznej kary, gdyby auto miało zielone tablice.

Jak wyrobić małe, zielone tablice rejestracyjne?

Podobnie jak zielone blachy w standardowym rozmiarze, również małe tablice rejestracyjne w tym kolorze wyrobić jest bardzo łatwo. Wystarczy udać się do właściwego wydziału komunikacji i we wniosku zaznaczyć odpowiednie pole. Dotyczy to osób, które rejestrują samochody używane. W przypadku pierwszej rejestracji, od 1 stycznia 2020 roku właściciele pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem automatycznie otrzymują zielone blachy.

Jednak mogą się o nie starać także posiadacze aut bezemisyjnych zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku. Schemat tablic jest w tym przypadku taki sam jak przy standardowych numerach.

Jeżeli kierowca ubiega się o małe, zielone tablice rejestracyjne, jest podobnie. Należy jedynie pamiętać, że są one zarezerwowane wyłącznie dla aut, które mają miejsca montażowe przystosowane do jednorzędowych tablic (np. samochody importowane ze Stanów Zjednoczonych i Japonii). Rejestrując taki pojazd, należy podpisać oświadczenie, że auto nie ma miejsca na standardowe tablice.

Okłamanie urzędnika grozi mandatem w wysokości 300 złotych. Oprócz tego policja zatrzyma dowód rejestracyjny samochodu. Dla jego odzyskania konieczne jest wyrobienie blach w standardowym rozmiarze i badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów.

Przeczytaj też: “Mandat za tablice rejestracyjne – 100, 300, 500 lub 1500 złotych

Ile kosztują zmniejszone tablice w kolorze zielonym?

Żeby wyrobić tablice w zmniejszonym rozmiarze, należy przygotować się na wydatek rzędu 112 złotych. Jeżeli jest to tylko zmiana ze zwykłych tablic na zielone, kosztuje to 92,50 zł:

 • 80 zł – dwie tablice rejestracyjne,
 • 12,50 zł – nalepki legalizacyjne.

 

Podsumowując, małe, zielone tablice rejestracyjne nie dają żadnych przywilejów, ale pozwalają unikać częstszych kontroli drogowych. Jeżeli auto ma takie numery, można bez obaw korzystać z przywilejów zarezerwowanych dla samochodów bezemisyjnych.

FAQ – najczęstsze pytania o małe, zielone tablice rejestracyjne

Czym są zmniejszone tablice w kolorze zielonym?

Małe, zielone tablice rejestracyjne są zarezerwowane dla samochodów bezemisyjnych z napędem wodorowym lub elektrycznym.

Jakie przywileje zapewniają małe tablice rejestracyjne z czarnymi znakami na zielonym tle?

Takie tablice nie dają żadnych dodatkowych korzyści. Przywileje zarezerwowane są również dla tych pojazdów bezemisyjnych, które poruszają się bez zielonych tablic (m.in. jazda po buspasach, darmowe parkowanie w płatnych strefach, wjazd do strefy czystego transportu). Zielone tablice pozwalają jednak uniknąć częstszych kontroli służb i niesłusznie wystawianych mandatów, kiedy policja lub straż miejska nie zauważy, że ma do czynienia z pojazdem bezemisyjnym.

Ile kosztują małe zielone tablice rejestracyjne?

Małe tablice z zielonym tłem kosztują tyle, co ich odpowiedniki w standardowym rozmiarze. Niezależnie od koloru i rozmiaru jest to koszt 92,50 zł. Tyle też kosztuje zmiana tablic z klasycznych na zielone, tak w standardowym, jak i małym rozmiarze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.