Co to jest numer VIN?

Słowo VIN pochodzi z angielskiego Vehicle Identification Number, które jest potocznie w Polsce używane jako Numer Nadwozia. Numer VIN zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. W różnych częściach świata stosowane są różne normy, ale każda z nich oparta jest na siedemnastoznakowym zapisie.

Standard 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
ISO 3779 WMI VDS VIS
Ameryka Północna Identyfikacja Producenta Atrybuty typu Liczba kontrolna Rok produkcji Kod zakładu Numer egzemplarza

Z czego składa się numer VIN?

Numer VIN w swoim pełnym zapisie składa się z siedemnastu znaków, liter i cyfr z pominięciem takich liter jak "O", czy "I", które mogą zostać pomylone odpowiednio z cyframi "0" lub "1". Warto odnotować, że numer ten jest niepowtarzalny i przypisuje się go do każdego pojazdu drogowego w celu jego późniejszej identyfikacji.

Tabliczka znamionowa

Zgodnie z normą ISO, numer VIN składa się z trzech części:

WMI - są to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które opisują światowy symbol producenta. Kod ten jest nadawany każdemu producentowi pojazdów przez odpowiedni urząd w kraju. Nadanie tego kodu odbywa się w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielem.

VDS - w zależności od producenta, są to kolejne znaki po WMI w numerze VIN. Na ogół jest to 5-6 kolejnych znaków, gdzie producenci sami kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu.

VIS - stanowi numer seryjny pojazdu - najczęściej jest to 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. Rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu kodowane są na najczęściej na pozycji 10 dla roku i 11 dla miejsca montażu, a pozostałe cyfry określają kolejny numer serii pojazdu.

Wszystkie elementy, czyli WMI+VDS+VIS tworzą numer nadwozia VIN o stałej liczbie siedemnastu znaków.

Dla numerów VIN z Ameryki północnej numer VIN jest podzielony na:

Znaki 1-3 - określenie symbolu producenta.

Znaki 4-8 - określenie atrybutów typu dla pojazdu (nie ma tutaj określonej standaryzacji).

Znak 9 - liczba kontrolna wyliczana algorytmem na podstawie pozostałych znaków w VIN, która minimalizuje możliwość ingerencji w numer VIN (zmiana dowolnego znaku powoduje rozbieżność między wyliczoną liczbą kontrolną a tą na pozycji 9 w numerze VIN).

Znak 10 - oznaczenie roku produkcji.

Znak 11 - kod zakładu produkującego pojazd.

Znaki 12-17 - numer identyfikacyjny egzemplarza.

Jak sprawdzić numer nadwozia - VIN?

Najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, gdzie może znajdować się numer VIN, to słupek boczny po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się etykieta pojazdu zawierająca wszystkie dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN.

Miejsce z numerem vin

Nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym

Trzecim miejscem, w którym najłatwiej zlokalizujesz numer nadwozia pojazdu, jest dowód rejestracyjny. W polskim dokumencie numer VIN znajduje się pod literą E (podobnie jak np. w niemieckich i czeskich dokumentach rejestrowych pojazdu).

Vin w dowodach rejestracyjnych

Polska

Vin w dowodach rejestracyjnych

Czechy

Vin w dowodach rejestracyjnych

Niemcy

Vin w dowodach rejestracyjnych

Dlaczego warto znać numer VIN swojego auta?

Przed kupnem używanego auta, warto sprawdzić jego numer VIN. Dzięki temu dowiesz się, czy pojazd nie jest poszukiwany, a także, czy uczestniczył w wypadku. Wszystkie informacje pomogą Ci sprawdzić stan techniczny auta przed jego zakupem.

Jeśli jesteś użytkownikiem auta, które uległo uszkodzeniu, po numerze VIN sprowadzisz trudno dostępne części do samochodu. Kierując się numerem VIN w trakcie naprawy, masz gwarancję, że wymieniane części będą dokładnie pasować do Twojego auta. Niektóre warsztaty samochodowe oferują nawet zamawianie konkretnych części do samochodów online – właśnie poprzez podanie numeru VIN.

Sprawdź numer VIN Twojego samochodu i zamów raport na naszej stronie, a dowiesz się wszystkiego o własnym aucie!