Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie?
Bogatsze wyposażenie samochodu przekłada się na wyższą cenę zakupu, większy jest także koszt usunięcia ewentualnych usterek. Dla kierowcy i pasażerów oznacza to wyższy komfort jazdy i większe bezpieczeństwo. Dlatego osoby szukające samochodu, również na rynku wtórnym, często decydują się na lepiej wyposażony samochód. Dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić wyposażenie auta, zwłaszcza że jest to bardzo proste i potrzeba do tego jedynie numeru VIN.

W artykule przeczytasz

Co to jest numer VIN?

Zanim podpowiemy, jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie, najpierw musimy wyjaśnić, czym jest numer VIN (ang. Vehicle Identification Number). To indywidualny numer służący identyfikacji pojazdu. Od 1981 roku VIN składa się z 17 znaków – liter i cyfr, bez liter I, O oraz Q:

 • WMI – znaki na pozycjach od 1 do 3 zgodne z wytycznymi urzędu, określające region, kraj pochodzenia oraz wytwórcę auta.
 • VDS – indywidualnie ustalane znaki na pozycjach od 4 do 9, w których producent koduje dane techniczne i charakterystykę pojazdu.
 • VIS – indywidualnie ustalane znaki na pozycjach od 10 do 17 będące numerem identyfikacyjnym egzemplarza.

 

Poniżej wskazujemy, co określają poszczególne znaki numeru VIN od 1 do 17:

 • znak 1 – kraj producenta;
 • znaki od 2 do 3 – marka;
 • znaki od 4 do 8 – seria, model, typ silnika i rodzaj wyposażenia;
 • znak 9 – znak kontrolny umożliwiający sprawdzenie poprawności numeru VIN;
 • znak 10 – rok produkcji (nie zawsze rok produkcji jest zgodny z rokiem kalendarzowym – np. u niemieckich producentów rok rozpoczyna się na przełomie lata i jesieni);
 • znak 11 – kod fabryki;
 • znaki od 12 do 17 – niepowtarzalny kod egzemplarza.

 

Pośród 17 znaków tylko znaki od 1 do 3 są kodowane odgórnie. Pozostałe są indywidualne, dlatego nie można ich odczytać samodzielnie. Konieczny jest dekoder VIN.

Przeczytaj też: “Nieczytelny numer VIN – co zrobić, gdzie się zgłosić?

Gdzie znaleźć numer VIN?

Żeby sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN, najpierw należy znaleźć numer identyfikacyjny pojazdu. To numer, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, na licznych nalepkach, na tabliczce znamionowej i na elementach samochodu – najczęściej niewymienianych:

 • rubryka E dowodu rejestracyjnego;
 • pod wycieraczką przedniego prawego fotela;
 • podszybie po stronie kierowcy;
 • słupek po stronie kierowcy;
 • kielich prawego amortyzatora;
 • przedni pas w komorze silnika;
 • po prawej stronie koła zapasowego w bagażniku.

 

Dokładne miejsce umieszczenia numeru VIN w samochodzie zależy od producentów, którzy mają dowolność w tym zakresie. Różna jest też technika nanoszenia numeru (np. wybijanie lub wypalanie).

Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN?

Obecnie poszukiwania interesującego egzemplarza często zaczynają się w Internecie. W przeglądanych ogłoszeniach sprzedawcy zawierają informację o wyposażeniu samochodu. Natomiast wielokrotnie są one tylko szczątkowe. Żeby sprawdzić pełne wyposażenie, potrzeba do tego numeru VIN. Jeżeli nie ma go w ogłoszeniu, wystarczy poprosić o taki numer sprzedawcę – mailowo, przez wiadomość SMS czy podczas rozmowy telefonicznej.

Fabryczne wyposażenie samochodu po numerze VIN sprawdzić można w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Za odpowiednią opłatą można otrzymać informację o dodatkach podnoszących komfort jazdy i nie tylko (np. kolor lakieru, klimatyzacja, rodzaj tkaniny na fotelach i kanapie, elektryczne sterowanie szyb, kolor zderzaków, listwy ozdobne, relingi dachowe, przyciemnianie szyb, ogrzewanie siedzeń, szyberdach, czujniki cofania, tempomat, alarm, system audio, poduszki powietrzne).

Sprawdzenie wyposażenia auta po VIN-ie umożliwia także dekoder Autobaza generujący raporty dla samochodów używanych. Weryfikacja fabrycznego wyposażenia może rzutować na cenę pojazdu i stanowić podstawę do jej negocjacji.

Przeczytaj też: “Zakup samochodu przez Internet – opinie o Autohero i innych serwisach

Historia Pojazdu po numerze VIN

Wyjaśniliśmy, jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie. Najlepiej, najtaniej i najszybciej zrobić to poprzez raport VIN. Zwłaszcza że raport pozwala dotrzeć do innych istotnych informacji dla pojazdu. Pozyskana wiedza może być decydująca dla decyzji o zakupie samochodu, ponieważ Historia Pojazdu daje wgląd nie tylko w fabryczne wyposażenie. W ten sposób można zweryfikować informacje podawane przez sprzedawcę. W raporcie znajdują się m.in.:

 • Specyfikacja techniczna – parametry techniczne i rok produkcji można porównać z danymi podawanymi przez sprzedawcę.
 • Historia szkód – auta po kolizjach mogą być odremontowane w taki sposób, że prezentują się atrakcyjnie wizualne i nie zdradzają oznak wypadku.
 • Rzeczywisty przebieg – znajomość faktycznego przebiegu pozwala ustrzec się przed zakupem samochodu z cofniętym licznikiem.
 • Weryfikacja w bazach kradzieżowych – gwarancja, że pojazd nie widnieje w bazach pojazdów skradzionych i pochodzi z legalnego źródła.
 • Zdjęcia auta z historycznych ogłoszeń – możliwość porównania, jak wyglądał samochód w przeszłości.

 

Przeczytaj też: “Rękojmia na samochód używany

Informacje pozyskane w ten sposób mogą być decydujące dla zakupu lub rezygnacji z pojazdu. Stanowią także dobry argument do negocjacji ceny za samochód. Oczywiście nie zwalnia to nabywcy z weryfikacji auta pod względem stanu technicznego. Samochód powinien obejrzeć mechanik, najlepiej podczas przeglądu w niezależnym warsztacie. Konieczna jest też jazda próbna. O ile są one dostępne, obok Historii Pojazdu warto rozważyć także inne raporty. W serwisie Autobaza pomocna jest Lista Procedur Serwisowych, a więc informacja o prawdopodobnych przyszłych wydatkach związanych z konkretnym egzemplarzem.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

FAQ

Jak sprawdzić wyposażenie auta?

Fabryczne wyposażenie samochodu pozwala zweryfikować numer VIN auta. To indywidualny numer nadawany każdemu wyprodukowanemu egzemplarzowi.

Gdzie sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie?

Najlepiej skorzystać z dekodera VIN. Sprawdzenie wyposażenia samochodu umożliwia serwis Autobaza.

Co jeszcze można sprawdzić po numerze VIN pojazdu?

Dekoder VIN pozwala rozszyfrować dane techniczne pojazdu i jego wyposażenie. Pomocna jest też historia pojazdu, w tym rzeczywisty przebieg oraz odnotowane szkody i kolizje. Pojazd jest też weryfikowany w bazach kradzieżowych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.