Co to jest numer VIN?
Zanim podpowiemy, jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie, najpierw musimy wyjaśnić, czym jest numer VIN (ang. Vehicle Identification Number). To indywidualny numer służący identyfikacji pojazdu. Od 1981 roku VIN składa się z 17 znaków – liter i cyfr, bez liter I, O oraz Q:
- WMI – znaki na pozycjach od 1 do 3 zgodne z wytycznymi urzędu, określające region, kraj pochodzenia oraz wytwórcę auta.
- VDS – indywidualnie ustalane znaki na pozycjach od 4 do 9, w których producent koduje dane techniczne i charakterystykę pojazdu.
- VIS – indywidualnie ustalane znaki na pozycjach od 10 do 17 będące numerem identyfikacyjnym egzemplarza.
Poniżej wskazujemy, co określają poszczególne znaki numeru VIN od 1 do 17:
- znak 1 – kraj producenta;
- znaki od 2 do 3 – marka;
- znaki od 4 do 8 – seria, model, typ silnika i rodzaj wyposażenia;
- znak 9 – znak kontrolny umożliwiający sprawdzenie poprawności numeru VIN;
- znak 10 – rok produkcji (nie zawsze rok produkcji jest zgodny z rokiem kalendarzowym – np. u niemieckich producentów rok rozpoczyna się na przełomie lata i jesieni);
- znak 11 – kod fabryki;
- znaki od 12 do 17 – niepowtarzalny kod egzemplarza.
Pośród 17 znaków tylko znaki od 1 do 3 są kodowane odgórnie. Pozostałe są indywidualne, dlatego nie można ich odczytać samodzielnie. Konieczny jest dekoder VIN.
Przeczytaj też: “Nieczytelny numer VIN – co zrobić, gdzie się zgłosić?”
Gdzie znaleźć numer VIN?
Żeby sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN, najpierw należy znaleźć numer identyfikacyjny pojazdu. To numer, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, na licznych nalepkach, na tabliczce znamionowej i na elementach samochodu – najczęściej niewymienianych:
- rubryka E dowodu rejestracyjnego;
- pod wycieraczką przedniego prawego fotela;
- podszybie po stronie kierowcy;
- słupek po stronie kierowcy;
- kielich prawego amortyzatora;
- przedni pas w komorze silnika;
- po prawej stronie koła zapasowego w bagażniku.
Dokładne miejsce umieszczenia numeru VIN w samochodzie zależy od producentów, którzy mają dowolność w tym zakresie. Różna jest też technika nanoszenia numeru (np. wybijanie lub wypalanie).
Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?”
Jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN?
Obecnie poszukiwania interesującego egzemplarza często zaczynają się w Internecie. W przeglądanych ogłoszeniach sprzedawcy zawierają informację o wyposażeniu samochodu. Natomiast wielokrotnie są one tylko szczątkowe. Żeby sprawdzić pełne wyposażenie, potrzeba do tego numeru VIN. Jeżeli nie ma go w ogłoszeniu, wystarczy poprosić o taki numer sprzedawcę – mailowo, przez wiadomość SMS czy podczas rozmowy telefonicznej.
Fabryczne wyposażenie samochodu po numerze VIN sprawdzić można w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Za odpowiednią opłatą można otrzymać informację o dodatkach podnoszących komfort jazdy i nie tylko (np. kolor lakieru, klimatyzacja, rodzaj tkaniny na fotelach i kanapie, elektryczne sterowanie szyb, kolor zderzaków, listwy ozdobne, relingi dachowe, przyciemnianie szyb, ogrzewanie siedzeń, szyberdach, czujniki cofania, tempomat, alarm, system audio, poduszki powietrzne).
Sprawdzenie wyposażenia auta po VIN-ie umożliwia także dekoder Autobaza generujący raporty dla samochodów używanych. Weryfikacja fabrycznego wyposażenia może rzutować na cenę pojazdu i stanowić podstawę do jej negocjacji.
Przeczytaj też: “Zakup samochodu przez Internet – opinie o Autohero i innych serwisach”
Historia Pojazdu po numerze VIN
Wyjaśniliśmy, jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie. Najlepiej, najtaniej i najszybciej zrobić to poprzez raport VIN. Zwłaszcza że raport pozwala dotrzeć do innych istotnych informacji dla pojazdu. Pozyskana wiedza może być decydująca dla decyzji o zakupie samochodu, ponieważ Historia Pojazdu daje wgląd nie tylko w fabryczne wyposażenie. W ten sposób można zweryfikować informacje podawane przez sprzedawcę. W raporcie znajdują się m.in.:
- Specyfikacja techniczna – parametry techniczne i rok produkcji można porównać z danymi podawanymi przez sprzedawcę.
- Historia szkód – auta po kolizjach mogą być odremontowane w taki sposób, że prezentują się atrakcyjnie wizualne i nie zdradzają oznak wypadku.
- Rzeczywisty przebieg – znajomość faktycznego przebiegu pozwala ustrzec się przed zakupem samochodu z cofniętym licznikiem.
- Weryfikacja w bazach kradzieżowych – gwarancja, że pojazd nie widnieje w bazach pojazdów skradzionych i pochodzi z legalnego źródła.
- Zdjęcia auta z historycznych ogłoszeń – możliwość porównania, jak wyglądał samochód w przeszłości.
Przeczytaj też: “Rękojmia na samochód używany”
Informacje pozyskane w ten sposób mogą być decydujące dla zakupu lub rezygnacji z pojazdu. Stanowią także dobry argument do negocjacji ceny za samochód. Oczywiście nie zwalnia to nabywcy z weryfikacji auta pod względem stanu technicznego. Samochód powinien obejrzeć mechanik, najlepiej podczas przeglądu w niezależnym warsztacie. Konieczna jest też jazda próbna. O ile są one dostępne, obok Historii Pojazdu warto rozważyć także inne raporty. W serwisie Autobaza pomocna jest Lista Procedur Serwisowych, a więc informacja o prawdopodobnych przyszłych wydatkach związanych z konkretnym egzemplarzem.
FAQ
Jak sprawdzić wyposażenie auta?
Fabryczne wyposażenie samochodu pozwala zweryfikować numer VIN auta. To indywidualny numer nadawany każdemu wyprodukowanemu egzemplarzowi.
Gdzie sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie?
Najlepiej skorzystać z dekodera VIN. Sprawdzenie wyposażenia samochodu umożliwia serwis Autobaza.
Co jeszcze można sprawdzić po numerze VIN pojazdu?
Dekoder VIN pozwala rozszyfrować dane techniczne pojazdu i jego wyposażenie. Pomocna jest też historia pojazdu, w tym rzeczywisty przebieg oraz odnotowane szkody i kolizje. Pojazd jest też weryfikowany w bazach kradzieżowych.