Kolor lakieru po VIN – jak sprawdzić?

Udostępnij
Wasza ocena
Kolor lakieru po VIN
Kolor lakieru auta może mieć znaczenie zwłaszcza przy pracach lakierniczych i zabiegach konserwujących nadwozie. Znajomość kodu pozwala dobrać dokładny kolor powłoki, aby na powierzchni nie było widocznych różnic w barwie, co wpływa niekorzystnie na estetykę auta. Żeby odczytać kolor lakieru, nie trzeba zagłębiać się w próbniki, ponieważ wystarczy numer VIN samochodu. Dlatego podpowiadamy, jak odczytać kolor lakieru po VIN.

W artykule przeczytasz

Czym jest numer VIN?

Zanim podpowiemy, jak odszyfrować kolor lakieru po VIN, wcześniej musimy wyjaśnić, czym jest tzw. VIN. Jest to bowiem indywidualnie nadawany numer nadwozia (ang. Vehicle Identification Number), który służy do identyfikacji pojazdu. Od 1981 roku numer VIN składa się z 17 znaków. To litery i cyfry, natomiast żeby uniknąć pomyłek, nie stosuje się liter I, O oraz Q. Sam numer jest złożony z trzech sekcji – WMI, VDS oraz VIS:

 • WMI – pozycje 1 – 3 – określają region, kraj pochodzenia oraz producenta (ustalane odgórnie przez urząd).
 • VDS – pozycje 4 – 9 – określają dane techniczne i charakterystykę (nadawane indywidualnie przez producenta).
 • VIS – pozycje 10 – 17 – numer identyfikacyjny (nadawane indywidualnie przez producenta).

 

Dokładne oznaczenie znaków w numerze VIN:

 • pozycja 1 – kraj producenta;
 • pozycje 2 – 3 – marka;
 • pozycje 4 – 8 – seria, model, typ silnika, rodzaj wyposażenia;
 • pozycja 9 – znak kontrolny dający możliwość weryfikacji poprawności numeru VIN;
 • pozycja 10 – rok produkcji;
 • pozycja 11 – kod fabryki;
 • pozycje 12 – 17 – kod egzemplarza.

 

Przeczytaj też: “Nieczytelny numer VIN – co zrobić, gdzie się zgłosić?

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numer VIN samochodu znajduje się w kilku miejscach – na elementach auta oraz w dokumentach, tj.:

 • rubryka “E” w dowodzie rejestracyjnym;
 • tabliczka znamionowa na podszybiu po stronie kierowcy – aluminiowa powierzchnia, na której znajdują się dane homologacyjne oraz informacje identyfikacyjne samochodu (m.in. marka, numer VIN, masa całkowita pojazdu);
 • elementy nadwozia – w zależności od producenta mogą to być następujące miejsca: komora silnika, okolice fotela kierowcy lub pasażera, słupek B przy siedzeniu pasażera, słupek między rzędami siedzeń, okolice kielicha amortyzatorów, pod wykładziną obok siedzenia pasażera, przegroda czołowa, bagażnik pod obiciem.

Na elementach nadwozia numer VIN jest wybijany (znaki wklęsłe), wytłaczany (znaki wypukłe), wycinany (znaki w formie otworów) lub wypalany (znaki złożone z wielu punktów o średnicy 1 mm).

Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Jak sprawdzić kolor lakieru po VIN?

Jak wskazaliśmy wyżej, w numerze VIN zakodowane są różne informacje na temat samochodu, w tym również kod lakieru. Żeby sprawdzić kolor lakieru po VIN, należy rozszyfrować numer nadwozia. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • w ASO;
 • poprzez dekoder VIN (np. Dekoder Autobaza);
 • u diagnosty samochodowego;

 

Należy pamiętać, że numer VIN zawiera oryginalny kolor lakieru. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku starszych aut, kiedy lakier ma już nieco inny odcień, co wynika z naturalnego procesu starzenia. W takiej sytuacji, szczególnie przy naprawach blacharsko-lakierniczych, warto zaufać lakiernikom. Mechanik skorzysta z elektronicznego czytnika kodów lakierów samochodowych i uwzględni proces starzenia lakieru.

Przeczytaj też: “Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN-ie?

Natomiast sprawdzenie koloru lakieru po VIN to dobry sposób przy samodzielnej naprawie. Dotyczy to również sytuacji, kiedy auto ma niewielkie uszkodzenia powłoki lakierniczej, a jest nabywane na rynku wtórnym. Wówczas nabywca pozna kolor powłoki dla samodzielnej naprawy, ale raport VIN to również wiele innych cennych informacji z punktu widzenia nabywcy (m.in. rzeczywisty przebieg, wypadkowa historia, fabryczne wyposażenie).

Przeczytaj też: “Jakie informacje zawiera numer VIN?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 14 Średnio: 3.2]

FAQ

Czym jest numer VIN pojazdu?

To indywidualny numer pojazdu składający się z 17 znaków – cyfr i liter. W numerze VIN zakodowane są m.in. dane technicznych czy fabryczne wyposażenie.

Jak sprawdzić kolor lakieru po VIN?

W tym celu należy rozkodować numer VIN. Można to zrobić odpłatnie u diagnosty lub w autoryzowanym serwisie marki. Taką możliwość dają też dekodery VIN.

Jak lakiernik sprawdza kolor lakieru auta?

Podczas napraw blacharsko-lakierniczych lakiernicy korzystają z elektronicznego czytnika kodów lakierów samochodowych. W ten sposób dobierają kolor z uwzględnieniem procesu starzenia lakieru.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.