Standardowe tablice – czarna czcionka na białym tle
Zanim wskażemy, co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne i tablice w innych kolorach, należy zacząć od najpopularniejszego wzoru i standardowych numerów. To tablice z czarną czcionką na białym tle i ze znakami umieszczonymi po lewej stronie, w standardowym rozmiarze 520 × 114 mm. To tablice obowiązujące od 31 marca 2000 roku. W zależności od rejestracji auta i daty wydania wyróżnia się trzy rodzaje takich tablic:
- Najnowsze, obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku – z symbolem Unii Europejskiej (euroband) nad napisem PL na niebieskim tle, a dodatkowo z nalepką legalizacyjną umieszczoną między symbolem powiatu a numerem rejestracyjnym.
- Starsze, wydawane od 1 maja 2016 roku do 31 grudnia 2017 roku – z symbolem Unii Europejskiej nad napisem PL, ale bez nalepki legalizacyjnej.
- Starsze, wydawane do 30 kwietnia 2016 roku – z symbolem flagi Polski nad napisem PL, ale bez nalepki legalizacyjnej.
Wyróżnia się także zmniejszone tablice rejestracyjne – jednorzędowe (305 × 114 mm) lub dwurzędowe (305 × 214 mm). Zgodnie z założeniami powinny one służyć autom sprowadzanym z USA oraz Japonii, choć nie są do nich idealnie dopasowane. Japońskie tablice mają bowiem wymiar 330 × 165 mm, z kolei amerykańskie – 305 × 152 mm. Numery takich tablic są kombinacją litery będącej odpowiednikiem województwa, a także trzech kolejnych cyfr i liter. Dlatego ich liczba jest też mocno ograniczona, z pulą 17 379 na każde województwo.
Przeczytaj też: “Krótkie tablice rejestracyjne. Sprawdź, kiedy możesz ich używać”
Jeszcze inne są tablice indywidualne, z możliwością wybrania znaków przy rejestracji auta. Cechą charakterystyczną takich tablic jest wybrany indywidualnie napis w miejscu standardowego numeru.
Tablice dla pojazdów bezemisyjnych – czarna czcionka na zielonym tle
Coraz częściej na polskich drogach spotyka się auta z zielonymi numerami. To specjalne tablice dla pojazdów elektrycznych i wodorowych wydawane od 1 stycznia 2020 roku. O zielone tablice rejestracyjne może wnioskować właściciel nowo rejestrowanego pojazdu, ale i ten, który wcześniej w samochodzie bezemisyjnym korzystał ze zwykłych tablic.
Ich kształt oraz układ znaków jest identyczny ze standardowymi tablicami. Inna jest kolorystyka. Tablice dla aut elektrycznych i wodorowych mają czarne znaki i zielone tło, dlatego są łatwiej rozpoznawalne na drodze. Jest to istotne z punktu widzenia pewnych przywilejów aut bezemisyjnych (np. wjazd do stref czystego transportu, jazda po buspasach, darmowe parkowanie w strefach płatnego parkowania). Natomiast dodatkowe prawa przysługują tylko wówczas, kiedy samochód ma zielone tablice rejestracyjne.
Przeczytaj też: “Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?”
Zabytkowe tablice – czarna czcionka na żółtym tle
Tablice wydawane od 2000 roku. Mają charakterystyczną kolorystykę – żółte tło i czarna czcionka, a także krótszą formę zapisu i symbol starego samochodu na końcu. W zależności od daty wydania są okraszone symbolem przypominającym flagę Polski lub eurobandem.
Zabytkowe tablice rejestracyjne są przeznaczone dla pojazdów w wieku przynajmniej 25 lat, które nie są produkowane co najmniej od 15 lat i zostały uznane za zabytkowe przez konserwatora zabytków. Taki pojazd nie podlega okresowym badaniom technicznym, a jedynie musi przejść przegląd przed rejestracją auta. Wyjątkiem są pojazdy zabytkowe wykorzystywane do zarobkowego transportu drogowego, które rokrocznie muszą przechodzić badania techniczne.
Stare tablice – biała czcionka na czarnym tle
Wydawane w latach 1976 – 2000, ale wciąż legalne. Ich wydawania zaprzestano wraz z nowym podziałem administracyjnym Polski. Mają czarne tło oraz białe znaki, bez żadnych innych symboli. Nie ma możliwości wyrobienia dziś takich tablic. Ich zgubienie lub zmiana właściciela wymuszają wymianę na nowe, białe tablice rejestracyjne.
Dealerskie tablice – zielona czcionka na białym tle
Tak zwane tablice profesjonalne, które wydaje się dealerom, producentom oraz jednostkom wcześniej korzystającym z tablic badawczych. Obowiązują od 11 lipca 2019 roku.
Poza zielonymi znakami wyróżniają się inną formą zapisu. Pierwsza litera określa powiat, a pozostałe znaki dobrane są inaczej niż w standardowych numerach. Dealerzy i producenci mogą ich używać w wielu pojazdach, bez obowiązku wyrabiania tablic dla każdego samochodu osobno. Wystarczy je między nimi przełożyć.
Przeczytaj też: “Profesjonalne tablice rejestracyjne”
Dyplomatyczne tablice – niebieskie tablice rejestracyjne z białą czcionką
Służą pojazdom dyplomatycznym i konsularnym państw obcych oraz organizacji międzynarodowych z siedzibą w Polsce. Najczęściej mieści się ona w Warszawie, dlatego niebieskie tablice rejestracyjne zwykle mają na początku literę “W”. Numer tablic dyplomatycznych składa się z litery i 6 cyfr – trzy pierwsze określają państwo, a kolejne przeznaczenie pojazdu. Ich ewidencję prowadzi wojewoda mazowiecki.
Te charakterystyczne tablice rejestracyjne mają białą czcionkę i niebieskie tło, nieco jaśniejsze niż stosowane do 2002 roku. Poza literami i cyframi mają też nalepkę legalizacyjną, ale są pozbawione eurobandu.
Tymczasowe tablice – czerwona czcionka na białym tle
Używane od momentu złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do czasu wydania standardowych tablic. Mają symbole i znaki zbliżone do tych na zwyczajnych tablicach. Różny jest kolor czcionki – czerwone znaki na białym tle. Oprócz tego zamiast dwuliterowych znaków dla powiatów na tablicach tymczasowych umieszcza się jednoliterowe znaki odpowiadające województwom.
Tymczasowe tablice rejestracyjne mogą także występować w wersji zmniejszonej. Obecnie wydaje się je wyłącznie na wniosek właściciela. Obowiązkowe przy przerejestrowaniu były one natomiast do września 2002 roku. Zawsze przed wydaniem tablic standardowych należy je zwrócić do wydziału komunikacji.
Badawcze tablice – czerwona czcionka na białym tle
Tablice wydawane do lipca 2019 roku, przeznaczone dla pojazdów testowanych. Poza tablicami taki pojazd wyróżniał się czerwoną tabliczką z napisem “Jazda Próbna” umieszczonym z tyłu i z przodu. Tablice badawcze miały czerwone napisy na białym tle, stąd przypominały tablice tymczasowe. Różnicę stanowiła forma zapisu – ostatnia litera była wyraźnie oddzielona od cyfr.
Wyjaśniliśmy, co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne, a kiedy stosuje się tablice w innych kolorach. Oczywiście zdecydowana większość to zwykłe, standardowe numery. Rośnie też liczba samochodów bezemisyjnych z zielonymi tablicami rejestracyjnymi z czarną czcionką. Natomiast ogólnie na polskich drogach mamy do czynienia z różnymi kolorami tablic.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kolory tablic rejestracyjnych
Jak wyglądają najnowsze, obowiązujące tablice rejestracyjne standardowe?
Najnowsze standardowe tablice rejestracyjne obowiązują od 1 stycznia 2018 roku. To tablice z czarną czcionką na białym tle i z niebieskimi znakami umieszczonymi po lewej stronie (symbol UE nad napisem PL na niebieskim tle, nalepka legalizacyjna między symbolem powiatu a numerem rejestracyjnym).
Jaki rozmiar mają standardowe tablice rejestracyjne, a jakie tablice zmniejszone?
Standardowe numery mają rozmiar 520 × 114 mm. Pomniejszone tablice mogą być jednorzędowe (305 × 114 mm) lub dwurzędowe (305 × 214 mm).
Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?
To tablice dyplomatyczne o jasnoniebieskim tle, służące pojazdom dyplomatycznym i konsularnym. Najczęściej niebieskie tablice rejestracyjne mają literę “W” na początku, ponieważ zwykle siedziba takich organizacji znajduje się w Warszawie. To numery złożone z litery i 6 cyfr w kolorze białym – trzy pierwsze określają państwo, trzy kolejne – przeznaczenie pojazdu. Innym elementem jest nalepka legalizacyjna.