Indywidualne tablice rejestracyjne – cena, jak wyrobić?

Udostępnij
Wasza ocena
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne to sposób na wyróżnienie auta na drodze. Natomiast nie jest to argument przekonujący kierowców, ponieważ wciąż tylko nieliczni decydują się na indywidualne numery. Wynika to przede wszystkim z dużo wyższej ceny w porównaniu z tradycyjnymi tablicami. W związku z małą popularnością indywidualne tablice wyrobić jest stosunkowo łatwo. Dlatego podpowiadamy, jak wygląda cała procedura, kto może sobie pozwolić na takie numery oraz ile kosztują Indywidualne tablice rejestracyjne.

W artykule przeczytasz

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Na polskich drogach można zaobserwować bardzo różne numery (np. zwykłe, zabytkowe, dyplomatyczne, dla pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym, profesjonalne, indywidualne). Zgodnie z definicją za indywidualne tablice rejestracyjne uznaje się spersonalizowany numer rejestracyjny.

Przeczytaj też: “Kolory tablic rejestracyjnych – co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne i inne?

Wyróżnia się dwa rodzaje tablic indywidualnych, tj.:

  • Tablice rejestracyjne uniwersalne – z białym tłem i czarnymi znakami.
  • Tablice rejestracyjne zielone – z zielonym tłem i czarnymi znakami, przeznaczone do pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym.

 

Personalizacji poddać można tablice jednorzędowe o standardowym wymiarze 520 mm × 114 mm oraz motocyklowe (190 × 150 mm). Nie dotyczy to tablic pomniejszonych (305 mm × 114 mm) oraz dwurzędowych (305 mm × 214 mm).

Tablice indywidualne wydaje się na wniosek właściciela, natomiast tylko dla określonych grup pojazdów – samochodów osobowych oraz motocykli. Natomiast również nie wszystkich. O indywidualne numery nie można wnioskować do pojazdów zabytkowych.

Przeczytaj też: “Samochód zabytkowy – definicja pojazdu zabytkowego, tablice, ubezpieczenie

Jak spersonalizować numer rejestracyjny samochodu?

Właściciel, który chce wnioskować o indywidualne numery rejestracyjne, musi pamiętać, że nie ma w tym zakresie pełnej dowolności, tj.:

  • 2 pierwsze znaki (litera i cyfra) – wyróżnik województwa (dolnośląskie – D0-D9 i V0-V9, kujawsko-pomorskie – C0-C9, lubelskie – L0-L9, lubuskie – F0-F9, łódzkie – E0-E9, małopolskie – K0-K9 i J0-J, mazowieckie – W0-W9 i A0-A9, opolskie – O0-09, podkarpackie – R0-R9, Y0-Y9, podlaskie – B0-B9, pomorskie – G0-G9 i X0-X9, śląskie – S0-S9 i I0-I9, świętokrzyskie – T0-T9, warmińsko-mazurskie – N0-N9, wielkopolskie – P0-P9 i M0-M9, zachodniopomorskie – Z0-Z9).
  • Kolejne znaki (od 3 do 5) – indywidualny numer rejestracyjny mogący składać się z liter i cyfr (cyfry tylko w dwóch ostatnich znakach). Nie mogą to być słowa i skróty uznawane za obraźliwe.

 

Dostępność znaków, jakie kierowca chce umieścić na indywidualnej tablicy rejestracyjnej, można sprawdzić online, tj.:

Jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne?

O spersonalizowane tablice rejestracyjne wnioskuje się w wydziale komunikacji. Do wniosku należy dołączyć załączniki wymagane w procesie rejestracji oraz potwierdzenie wniesienie opłaty. Niestety, ceny tablic indywidualnych są wysokie, tj.:

  • komplet indywidualnych tablic samochodowych – 1000 zł;
  • jedna indywidualna tablica motocyklowa – 500 zł.

 

Do ceny spersonalizowanych tablic doliczyć należy pozostałe opłaty ponoszone w procesie rejestracji pojazdu, tj.:

  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
  • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł;
  • dowód rejestracyjny – 54 zł.

 

W przypadku samochodu osobowego należy więc liczyć się z wydatkiem rzędu 1080 zł, motocykla – 580 zł. Co ciekawe, kosztu wyrobienia tablic indywidualnych można uniknąć, jeżeli pojazd nabywany na rynku wtórnym ma spersonalizowane numery rejestracyjne i są zgodne z aktualnym wzorem, czytelne i utrzymane w dobrym stanie.

Na tablice indywidualne należy poczekać nawet do 3 tygodni. Natomiast nie oznacza to, że pojazd musi być w tym czasie unieruchomiony. Można korzystać z auta lub motocykla po otrzymaniu tymczasowych tablic rejestracyjnych, aczkolwiek to kolejny wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych (30 złotych za dwie tablice tymczasowe do samochodu osobowego, 12 złotych za tymczasową tablicę do motocykla).

Przeczytaj też: “Rejestracja samochodu przez Internet ogólnodostępna do 2027 roku!

Dla kogo indywidualne tablice rejestracyjne?

Na spersonalizowane tablice rejestracyjne decydują się osoby prywatne oraz firmy. Można je traktować jako dodatkowy nośnik reklamowy, umieszczając w formie znaków nazwę firmy.

Zwłaszcza osoby prywatne powinny liczyć się z tym, że indywidualne tablice rejestracyjne to częściowa utrata anonimowości. Jeżeli kierowca nie chce zapadać w pamięć, powinien dobrze zastanowić się nad spersonalizowanymi numerami rejestracyjnymi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Dla jakich pojazdów można wnioskować o spersonalizowane tablice rejestracyjne?

O indywidualne numery rejestracyjne można wnioskować dla aut osobowych oraz motocykli, z wyłączeniem pojazdów zabytkowych.

Ile znaków może liczyć indywidualna tablica rejestracyjna?

Spersonalizowana tablica rejestracyjna może składać się z 7 znaków, z czego 2 pierwsze to wyróżnik województwa. Właściciel może dodać 5 kolejnych znaków, ale tylko dwa ostatnie mogą być cyframi. Na tablicy nie mogą znaleźć się wyrazy, skróty i określenia uznawane za obraźliwe.

Ile kosztują indywidualne numery rejestracyjne?

Jedna tablica indywidualna do motocykla kosztuje 500 zł, a koszt rejestracji to 580 zł. W przypadku auta osobowego za komplet dwóch tablic indywidualnych zapłacić trzeba 1000 zł, a cała rejestracja to koszt 1080 zł. Jeżeli nabywany samochód ma tablice indywidualne, nowy właściciel może je zachować, natomiast pod pewnymi warunkami (aktualny wzór, dobry stan techniczny).

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.