Cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy

Udostępnij
Wasza ocena
cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy

W artykule przeczytasz

Młodzi kierowcy to dla ubezpieczycieli klienci podwyższonego ryzyka. W związku z tym również i cena ubezpieczenia dla młodego kierowcy jest wysoka. Jak wiele za ubezpieczenie płacą niedoświadczeni kierowcy?

Czy młody znaczy niebezpieczny?

Kierowca, który nabył swój pierwszy samochód, często nie rejestruje go na siebie. Dla niższych składek znacznie bardziej opłaca się zarejestrować samochód na któregoś z rodziców. Jeśli młody kierowca chce być samodzielny, cena polisy OC będzie w jego przypadku wysoka. Towarzystwo ubezpieczeniowe zalicza go do grupy podwyższonego ryzyka, co potwierdzają statystyki. To z kolei wyższa cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy.

Jeśli wierzyć danym Komendy Głównej Policji, a przecież nie ma powodów, aby tego nie robić, młodzi kierowcy są sprawcami największej liczby wypadków. W samym tylko 2017 roku osoby w wieku od 18 do 24 lat spowodowały ich aż 5,5 tysiąca na 32 tys. wszystkich kolizji. Młodzi kierowcy byli tym samym winni śmierci 468 osób, podczas kiedy kolejne 7272 zostały ranne. Najczęstsze przyczyny wypadków to:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (26,2 proc.)
 • niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (24,1 proc.)
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (14,4 proc.)
 • nieprawidłowo wykonane manewry (11,6 proc.)

Jako że młodzi kierowcy są sprawcami aż 57 proc. śmiertelnych wypadków, nie ma nic dziwnego w tym, że ubezpieczyciele zaliczają ich do grupy wysokiego ryzyka.

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Statystyki spowodowanych wypadków to tylko jeden z czynników, od których zależy cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy. Poza tym uwagę należy zwrócić na:

 • brak zniżek – kolejne lata bezszkodowej jazdy przekładają się na zniżki polisy ubezpieczeniowej. Początkujący kierowca ich nie ma, a cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy sięgać może nawet kilku tysięcy złotych.
 • krótki staż posiadania prawa jazdy – towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły nie stosują zniżek wobec kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lata.
 • stan cywilny – niewielu młodych ludzi zakłada rodziny. Tymczasem ubezpieczyciele premiują kierowców, którzy zmienili stan cywilny i mają dzieci.
 • wiek samochodu i pojemność silnika – na cenę polisy OC wpływ ma silnik samochodu. Auto z motorem o pojemności 1.0 będzie mieć ubezpieczenie o kilkaset złotych tańsze niż w przypadku pojazdu z większym sinikiem. Droższe może być też ubezpieczenie dla starszych samochodów.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Młody kierowca za polisę OC może zapłacić więcej, niż wart jest jego pierwszy samochód. Tymczasem zwyżki za wiek może się spodziewać dopiero po kilku latach jazdy. Na tej płaszczyźnie wiele zależy jednak od ubezpieczyciela, ponieważ oferty kolejnych towarzystw ubezpieczeniowych wyglądają inaczej.

Faktem jest, że w I półroczu 2019 roku cena ubezpieczenia OC była o 7,2% niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Mimo wszystko cena ubezpieczenia samochodu bez zniżek i tak może kosztować 1500 zł lub więcej. Średnio polisa OC dla młodych kierowców kosztowała 1575 zł. Takie dane pochodzą z porównywarki rankomat.pl, choć warto zauważyć, że w przypadku młodych kierowców do 25. roku życia i tak cena ubezpieczenia rok do roku spadła o 16,7%. Niewiele starsi kierowcy, ci w wieku 26-35 lat płacą już jednak o wiele mniej, bo mediana ceny ubezpieczeń wynosi jedynie 719 zł.

Jak szkody podwyższają cenę ubezpieczenia?

Dlaczego bezszkodowa i nienaganna jazda się opłaca? Wystarczy raz jeszcze zajrzeć do statystyk. Kierowcy, którzy w ostatnim roku obowiązywania polisy OC byli sprawcami przynajmniej jednej szkody, musieli liczyć się ze znacznym wzrostem ceny ubezpieczenia samochodu. Tylko jedna stłuczkach podnosiła cenę ubezpieczenia o 56,3%. Przy trzech wypadkach polisa była wyższa aż o 313%.

Jak znaleźć pierwszy samochód?

Skoro cena ubezpieczenia dla młodego kierowcy chcąc nie chcąc będzie wysoka, warto rozejrzeć się za stosunkowo tanim samochodem z silnikiem o niewielkiej pojemności. Wiele takich aut zawiera w sobie artykuł pt. Pierwszy samochód za 10 tysięcy złotych“. Młody kierowca, który ma niewielkie doświadczenie w szukaniu aut na runku wtórnym, powinien również dołożyć starań, aby kupić samochód w stosunkowo dobrym stanie technicznym, który nie będzie wymagał większych napraw i posłuży mu przez kilka najbliższych lat. Konieczny jest przegląd techniczny, a mankamenty auta ukaże również jazda próbna. Sprawdzenia wymaga też Historia Pojazdu. Zawiera ona w sobie wiele kluczowych informacji o przeszłości samochodu, a w tym:

 • Dane techniczne
 • Przebieg pojazdu
 • Historię incydentów
 • Historię sprawdzeń w serwisie Autobaza.pl
 • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
 • Usterki fabryczne
 • Dane producenta
 • Historię internetową
 • Opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
 • Galerię zdjęć pojazdu

Sprawdzenie VIN jest więc ważnym elementem weryfikacji samochodu używanego. Wielokrotnie pozwala uchronić przed zakupem auta kradzionego, z przekręconym licznikiem czy powypadkowego. Raport VIN pozwala odwieść od zakupu lub przynajmniej być dobrym argumentem w negocjacji ceny samochodu używanego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.