Profesjonalne tablice rejestracyjne

Udostępnij
Wasza ocena
profesjonalne tablice rejestracyjne

W artykule przeczytasz

11 lipca bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadziła ona między innymi nową formę czasowej rejestracji pojazdu. Wynikiem zmian są profesjonalne tablice rejestracyjne.

Tablice z zielonymi znakami

Jeżeli zobaczycie na drodze tablice rejestracyjne z zielonymi znakami, nie musicie przecierać oczu ze zdumienia. To nowe, profesjonalne tablice rejestracyjne, z których skorzystać będą mogli m.in. dealerzy samochodowi. Nowelizacja prawa to dla nich duża zmiana na plus. Od teraz będą oni mogli przeprowadzać jazdy testowe bez konieczności zgłaszania w wydziale komunikacji każdego pojazdu z osobna. Profesjonalnej rejestracji pojazdów dokonywać będzie starosta, a litery i cyfry na takich blachach są zielone i umieszczone na białym tle.

Poza zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do ruchu testowanego pojazdu będzie profesjonalny dowód rejestracyjny. Z jednej rejestracji dla wielu pojazdów skorzystać można będzie przez rok. Jednak profesjonalny dowód będzie ważny przez miesiąc od daty jego wypełnienia bądź przez sześć miesięcy w przypadku jednostki uprawnionej lub badawczej producenta.

W myśl nowych przepisów uprawnione podmioty, poza producentami, mogą zamówić maksymalnie 100 blankietów dla dowodów rejestracyjnych. Opłata za wydanie blankietu wynosi 10 zł, z kolei wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów kosztuje 100 zł.

Odniesiono się również do kwestii prowadzenia pojazdu zarejestrowanego na nowych zasadach. Za jego kierownicą zasiąść może uprawniony podmiot, jego pracownik bądź kierowca, którego producent zatrudnia na podstawie umowy cywilno-prawnej. Co natomiast, kiedy klient zainteresowany zakupem samochodu będzie chciał wypróbować pojazd? To nie problem, gdyż w obecności uprawnionego podmiotu bądź jego pracownika również może on prowadzić samochód zarejestrowany z profesjonalnym dowodem rejestracyjnym.

Profesjonalna rejestracja pojazdów w praktyce

Klienci zainteresowani profesjonalną rejestracją, a więc producenci, dystrybutorzy czy jednostki badawcze, w pierwszej kolejności muszą złożyć w urzędzie wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. We wniosku należy podać m.in. liczbę potrzebnych kompletów profesjonalnych tablic rejestracyjnych i liczbę niezbędnych dla każdego z nich blankietów. Na tej podstawie urząd wydaje decyzję o profesjonalnej rejestracji, legalizując jednocześnie profesjonalne tablice rejestracyjne i blankiety odpowiadających im dowodów. Następnie wystarczy już zadbać o ubezpieczenie pojazdu, zamontować tablice, wypełnić blankiet dowodu, zarejestrować godzinę przeprowadzania testów i zacząć testować nowy pojazd.

Ile kosztują profesjonalne tablice rejestracyjne?

Komplet profesjonalnych tablic rejestracyjnych dla samochodu kosztuje 80 zł. Połowę tej kwoty zapłacić trzeba za profesjonalne tablice motocyklowe, a 30 zł za tablice motorowerowe. Poza tym należy pamiętać, że 100 zł kosztuje wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów, a 10 zł to cena każdego blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego. Z kolei 12,50 zł to koszt wydania znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne.

Oczywiście profesjonalne tablice nie dotyczą większości użytkowników polskich dróg. Warto jednak wiedzieć, że takie rejki są już w użytku. Natomiast biorąc pod uwagę klasycznego polskiego kierowcę, który co kilka lat, a nieraz nawet i częściej zmienia auto, ważniejsze są zmiany dotyczące niezgłoszenia w ciągu 30 dni faktu sprzedaży lub zakupu samochodu w wydziale komunikacji. Nie jest wykluczone, że już wkrótce przeoczenie terminu czy zwyczajnie niewyrobienie się z nim, np. przez naprawy i przegląd, może kosztować kierowców 1000 zł. Więcej o tym w artykule pt. Spóźniona rejestracja samochodu zagrożona karą 1000 zł!“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.