Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Niemal każdy samochód i inny pojazd mechaniczny widniejący w systemie powinien mieć obowiązkową ochronę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie OC jest kluczowe, jeżeli dojdzie do kolizji. W takiej sytuacji sprawca stłuczki bądź wypadku nie musi pokrywać kosztów naprawy mienia. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Dotyczy to sytuacji korzystania z samochodu innego właściciela, ale także podczas zakupu samochodu na rynku wtórnym, szczególnie jeżeli nowy właściciel chce nim wrócić "na kołach". Inną konsekwencją jest ewentualna kara finansowa, która może zostać naliczona nawet przy 1-dniowym braku ciągłości w trwaniu polisy OC.

W artykule przeczytasz

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony przez stronę UFG?

Możemy uspokoić kierowców, którzy zastanawiają się, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Można to zrobić w każdej chwili, zajmuje to zaledwie kilka minut, a usługa jest bezpłatna. Pomoże strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przypomnijmy, że UFG istnieje od 1990 roku. To instytucja wypłacająca odszkodowania i świadczenia z tytułu ubezpieczeń OC, jeżeli sprawca zdarzenia nie ma wykupionej polisy OC, ewentualnie również wówczas, kiedy nie został zidentyfikowany. Oprócz tego UFG prowadzi bazę ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu na raty – czym jest, dla kogo?”

Baza danych UFG powstaje na podstawie danych przekazywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Natomiast ubezpieczyciel ma 14 dni na poinformowanie UFG o wykupionym ubezpieczeniu. Jeżeli więc polisa została wykupiona kilka dni wcześniej, informacja ta może jeszcze nie widnieć w danych UFG.

Natomiast z zasady każdy za pośrednictwem strony internetowej UFG może sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Dotyczy to dowolnej sytuacji (np. przy zakupie samochodu używanego, po wypadku lub kolizji, żeby sprawdzić ważność swojego OC).

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone w UFG krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę internetową www.ufg.pl.
 2. W części “Sprawdź OC dla pojazdu” wpisz numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu.
 3. Przepisz kod weryfikacyjny.

 

Po zakończeniu procesu pojawią się następujące informacje:

 • dane polisy: numer aktualnej polisy OC, ważność ubezpieczenia OC, termin wygaśnięcia polisy OC;
 • dane samochodu: marka i model auta;
 • dane ubezpieczyciela: nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Usługa jest bezpłatna. Wystarczy dostęp do Internetu i narzędzie do połączenia z siecią – np. komputer, laptop czy smartfon.

Przeczytaj też: “Kupno samochodu bez OC – konsekwencje, co zrobić?

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony przez CEPiK?

Alternatywą jest weryfikacja statusu i ważności polisy poprzez towarzystwo ubezpieczeniowe – online lub telefonicznie. Pozwala na to również baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). To kolejny sposób na darmowe sprawdzenie OC, natomiast wymaga to podania dodatkowych danych:

 1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
 2. Podaj numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.
 3. Kliknij przycisk “Sprawdź pojazd”.

 

Ta metoda może zainteresować zwłaszcza osoby nabywające auto na rynku wtórnym. Historia Pojazdu ukaże również inne informacje o pojeździe (m.in. stan licznika, rok produkcji, data wydania dowodu rejestracyjnego, dotychczasowe zmiany właścicielskie, dane techniczne pojazdu, wyniki badań technicznych).

Przeczytaj też: “Sprzedaż samochodu a OC – o czym pamiętać?

Jeszcze dokładniejsze dane oferują firmy specjalizujące się w raportach na temat samochodów używanych. Zwłaszcza że oprócz Historii Pojazdu po numerze VIN, takie firmy oferujące dodatkowe raporty mogące być decydujące dla decyzji o zakupie lub rezygnacji z konkretnego auta, np.:

Co grozi za brak OC?

Brak ubezpieczenia OC może zweryfikować policja w trakcie zatrzymania samochodu. Natomiast coraz skuteczniejszy jest w tym również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który regularnie kontroluje system i wyszukuje auta bez ważnej polisy OC. Pojazd bez obowiązkowego ubezpieczenia podlega karze grzywny, której wysokość jest zależna od trzech czynników – rodzaju pojazdu, okresu bez polisy OC w danym roku kalendarzowym oraz wysokości płacy minimalnej.

Wysokość kar za brak OC w zależności od rodzaju pojazdu:

 • auta osobowe – podstawa w wysokości 2-krotności płacy minimalnej;
 • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – podstawa w wysokości 3-krotności płacy minimalnej;
 • pozostałe pojazdy (m.in. motocykle) – podstawa w wysokości 1/3 płacy minimalnej.

 

Wysokość kar za brak OC w zależności od okresu pozostawania bez OC:

 • do 3 dni bez OC – 20% pełnej kary;
 • od 4 do 14 dni bez OC – 50% pełnej kary;
 • powyżej 14 dni bez OC – 100% kary.

 

Inaczej wylicza się kary za brak ubezpieczenia OC dla rolników. Grzywna wynosi równowartość 1/10 płacy minimalnej. Zawsze kwotę zaokrągla się do pełnych 10 zł. Warto przy tym pamiętać, że każdy pojazd musi mieć ważne OC. Z niewielkimi wyjątkami dotyczy to również samochodów, które nie poruszają się po drogach, ale są zarejestrowane w systemie.

Natomiast kary finansowe to nie wszystko. Jeżeli sprawca kolizji lub wypadku nie ma OC auta, zostanie obciążony kosztami naprawy pojazdu poszkodowanego czy innego zniszczonego mienia (np. ogrodzenie). W najlepszym przypadku należy więc liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Środki poszkodowanemu wypłaca wówczas UFG, natomiast instytucja zgłasza się do sprawcy z tzw. roszczeniem regresowym.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czy każdy pojazd musi mieć ważne OC?

Z niewielkimi wyjątkami obowiązek ten dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów widniejących w systemie.

Co grozi za brak polisy OC?

Przede wszystkim to grzywna finansowa różna w zależności od rodzaju pojazdu, okresu bez ochrony ubezpieczeniowej i wysokości płacy minimalnej. Jeżeli kierowca doprowadzi takim autem do kolizji, zostanie też obciążony kosztami naprawy zniszczonego mienia.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Najprościej zrobić to przez stronę UFG (ufg.pl). W tym celu wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.