Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?

Udostępnij
Wasza ocena
Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?
Jeżeli zagłębimy się w przepisy i prawa ubezpieczeniowe, wynika z nich, że ubezpieczenie OC nie jest przypisywane do właściciela, ale samochodu czy innego pojazdu. Ten zapis jest kluczowy, jeżeli mówimy o zakupie samochodu na rynku wtórnym. Sprzedawca ma obowiązek przekazać kupującemu nie tylko pojazd, ale również dokumenty auta, w tym obowiązkowe ubezpieczenie OC. Sprawdzamy, jak i czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

W artykule przeczytasz

Jak wygląda przepisanie polisy OC na nowego właściciela?

Po części wyjaśniliśmy już we wstępie, czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta. W praktyce jest to jeden z obowiązków sprzedającego. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych sprzedający musi przekazać nabywcy samochodu wszystkie dokumenty pojazdu, w tym polisę OC. Po sprzedaży samochodu powinien on:

 • przekazać kupującemu ważną polisę OC;
 • poinformować ubezpieczyciela o zmianie własności pojazdu – w innym wypadku ubezpieczyciel może przygotować wycenę ubezpieczenia na kolejny rok, ponieważ polisa przedłuża się automatycznie (zazwyczaj w ciągu 14 dni od zbycia wystarczy dostarczyć kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu – pocztą, drogą elektroniczną lub do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego).

 

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie OC, a sprzedaż samochodu

Samo formalne przepisanie ubezpieczenia na nowego właściciela nie ma miejsca. Wystarczy, że sprzedający poinformuje towarzystwo ubezpieczeniowe, że pojazd zmienił właściciela. Z kolei nowy właściciel musi sprawdzić, czy:

 • umowa OC pojazdu jest ważna;
 • przejęcie polisy wcześniejszego właściciela nie wiąże się z dopłatą do składki.

 

W zależności od tego, czy mu się to opłaca, nowy właściciel w ciągu 14 dni od zakupu auta powinien skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i podjąć decyzję co do ubezpieczenia OC, tj.:

 • pozostać przy dotychczasowej polisie OC;
 • wypowiedzieć umowę OC i zmienić ubezpieczyciela.

Jak sprawdzić polisę OC zbywcy?

Polisę OC sprzedającego najlepiej sprawdzić jeszcze przed finalizacją zakupu samochodu. Jest to istotne z punktu widzenia ewentualnych kar finansowych nakładanych za poruszanie się autem bez ważnego OC. Obecnie jest to bardzo proste. Ważność polisy OC można sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Wejść na stronę UFG.
 2. Przejść do sekcji “Sprawdź OC dla pojazdu”.
 3. Wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.
 4. Kliknąć “Sprawdź”.

 

W informacji zwrotnej otrzymujemy:

 • markę i model pojazdu;
 • numer aktualnej polisy ubezpieczeniowej;
 • nazwę i adres ubezpieczyciela.

 

Poza tym sprawdzenie polisy OC zbywcy jest też możliwe telefonicznie i stacjonarnie w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Można w ten sposób szybko uzyskać informację dotyczącą salda polisy (np. czy została opłacona w całości, czy płatność była rozłożona na raty). Jeżeli polisa jest ważna i opłacona w całości, nowy właściciel powinien poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, że chce:

 • Korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca okresu umowy – konieczne może być przedłożenie dokumentu sprzedaży z datą, ponieważ po zakupie samochodu to nowy właściciel odpowiada za spowodowane wypadki i kolizje. W takiej sytuacji towarzystwo może przeliczyć składkę ubezpieczeniową i ponownie oszacować ryzyko, jakie stanowi dla nich nowy właściciel pojazdu (np. jeżeli sprzedający był doświadczonym kierowcą z bezszkodową historią ubezpieczenia i płacił niską składkę, a auto kupił młody i niedoświadczony zmotoryzowany bez historii w OC). Jeżeli składka zostanie zrekalkulowana, będzie wymagać dopłaty. Warto sprawdzić to jak najwcześniej, dopóki zachodzi możliwość wypowiedzenia umowy, a więc do 14 dni od zakupu pojazdu.
 • Wypowiedzieć umowę i wykupić OC w innej firmie – najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń samochodowych (np. Rankomat).

 

O zmianie właściciela pojazdu ubezpieczyciela można poinformować tradycyjnie, odwiedzając stacjonarnie jeden z oddziałów, ale również drogą pocztową lub elektroniczną.

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta, jeżeli jest rozłożona na raty?

Zdarza się, że polisa ubezpieczeniowa OC jest rozkładana na raty. Wówczas wygląda to następująco:

 • jeżeli terminy płatności rat przypadają na czas po zakupie pojazdu – za ich opłacenie odpowiada nowy właściciel, co nie musi być opłacalne;
 • jeżeli terminy płatności rat upłynęły przed zmianą własności pojazdu – przy kontynuowaniu polisy można poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o rozbicie płatności na zbywcę (do daty sprzedaży pojazdu) oraz nowego właściciela (po dacie sprzedaży do terminu kolejnej raty bądź zakończenia polisy).

 

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu na raty – czym jest, dla kogo?

Jak wypowiedzieć polisę OC zbywcy?

Wiemy już, czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta i jest to obowiązek zbywcy. Jednak zgodnie z polskim prawem nabywca może wypowiedzieć polisę zbywcy z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Można to zrobić stacjonarnie, mailowo lub drogą pocztową.

Ważne, aby przed wypowiedzeniem polisy OC zakupić nowe ubezpieczenie w innej firmie. Najtańszą ofertę na rynku można znaleźć poprzez porównanie różnych towarzystw, np. wykorzystując internetowy darmowy kalkulator OC AC.

Czy poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot składki OC?

Wprawdzie zbywca nie może wypowiedzieć wcześniej wykupionej polisy OC, ale to nabywca pojazdu ma decydujące zdanie co do tego, czy będzie korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Właśnie od nabywcy zależy, czy sprzedawca auta otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres, tj.:

 • jeżeli nowy właściciel będzie korzystał z OC zbywcy – poprzedni właściciel nie otrzyma żadnych pieniędzy;
 • jeżeli nowy właściciel zrezygnuje z OC zbywcy – poprzedni właściciel otrzyma od towarzystwa ubezpieczeniowego pieniądze za niewykorzystany okres ochrony od dnia rozwiązania umowy do końca umowy z ubezpieczycielem lub terminu płatności kolejnej raty (przy ubezpieczeniu OC na raty).

Czy polisa OC po zbywcy przedłuża się automatycznie?

Jeżeli nabywca samochodu zdecyduje się wykorzystać umowę OC po poprzednim właścicielu, wraz z jej zakończeniem powinien wykupić nowe ubezpieczenie. O ile polisa OC zbywcy automatycznie przechodzi na nowego właściciela auta, o tyle nie odnawia się po zakończeniu umowy.

Tymczasem polisa OC jest obowiązkowa, aby poruszać się po polskich drogach. To ochrona dla właściciela pojazdu. Dzięki temu w razie spowodowania wypadku lub kolizji właściciel nie musi odpowiadać za szkody całym swoim majątkiem.

Kary za brak polisy OC dla samochodów osobowych

W związku z tym kary za brak polisy OC są bardzo wysokie. W przypadku samochodów osobowych podstawą wymiaru kary jest 2-krotność płacy minimalnej. Pomiędzy poszczególnymi okresami ochrony OC nie może być nawet jednego dnia przerwy. W zależności od braku ciągłości w ubezpieczeniu OC kara wynosi:

 • 20% podstawy – brak OC do 3 dni;
 • 50% podstawy – brak OC od 4 do 14 dni;
 • 100% podstawy – brak OC powyżej 14 dni.

Kara za brak OC samochodu osobowego w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku (wysokość płacy minimalnej to 3490 zł):

 • 1400 zł – brak OC do 3 dni;
 • 3490 zł – brak OC od 4 do 14 dni;
 • 6980 zł – brak OC powyżej 14 dni.

Kara za brak OC samochodu osobowego w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku (wysokość płacy minimalnej to 3600 zł):

 • 1440 zł – brak OC do 3 dni;
 • 3600 zł – brak OC od 4 do 14 dni;
 • 7200 zł – brak OC powyżej 14 dni.

 

Grzywny z tytułu braku obowiązkowego ubezpieczenia OC są wysokie. Jednak spowodowanie kolizji lub wypadku bez ważnej polisy OC może przynieść jeszcze poważniejsze konsekwencje. Odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci UFG, ale za wyrządzone szkody sprawca musi zapłacić z własnej kieszeni. Pozwala na to tzw. regres ubezpieczeniowy. Jest to roszczenie przysługujące zakładowi ubezpieczeń i polegające na wysunięciu żądania do sprawcy.

Przeczytaj też: “Kara za brak OC w 2023 roku. Tak drogo jeszcze nie było!

Podsumowując, nabywca, który zastanawia się, czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta, może spać spokojnie. Ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie użytkownika. Podczas zakupu należy więc sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC i czy zbywca opłacił składkę w całości, a może rozbił ją na raty. Nowy właściciel powinien zdecydować, czy będzie korzystać z OC zbywcy, co może wiązać się z dopłatą do składki, czy rezygnuje z ubezpieczenia i wykupi polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

FAQ – najczęstsze pytania o to, czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu

Czy po zakupie auta polisa OC przechodzi na nowego właściciela?

Tak, po zakupie pojazdu polisa OC zbywcy przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

Jak sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC?

Można to zrobić zdalnie przez Internet poprzez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Żeby to zrobić, należy podać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu.

Czy nowy właściciel może wypowiedzieć polisę OC zbywcy?

Tak, ma na to 14 dni od daty zakupu pojazdu. W tym okresie nabywca musi zdecydować, czy pozostanie przy dotychczasowej polisie OC, czy wypowie umowę OC i zmieni ubezpieczyciela.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 12 Średnio: 3.4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.