Raport TUV 2022. Najmniej usterkowe auta 10- i 11-letnie

Udostępnij
Wasza ocena
Raport TUV 2022. Najmniej usterkowe auta 10- i 11-letnie
Niestety, nie jest tajemnicą, że Polacy jeżdżą dosyć starymi samochodami. Wystarczy zauważyć, że większość szuka sobie auta w wieku od 10 do 12 lat. Jako że w najbliższym czasie na tej płaszczyźnie zmieni się raczej niewiele, a jeżeli już – Polacy będą poruszać się coraz starszymi pojazdami, postanowiliśmy wskazać modele o najmniejszej usterkowości w tej grupie wiekowej, bazując na raporcie TUV 2022. Odnosimy się do aut 10- i 11-letnich, bo to najstarsza grupa samochodów klasyfikowanych w raporcie TUV.

W artykule przeczytasz

Czym jest raport TUV?

Zanim przedstawimy TOP 10 samochodów 10- i 11-letnich o najmniejszej usterkowości, najpierw musimy wyjaśnić, czym jest i jak powstał raport TUV 2022. Tak więc powstaje on rokrocznie na bazie danych zebranych podczas przeglądów technicznych samochodów osobowych na stacjach diagnostycznych w Niemczech. Pojazdy są badane m.in. przez:

 • Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego,
 • Niemieckie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Technicznych (DEKRA),
 • Towarzystwo Nadzoru Technicznego (GTU).

 

To trzy największe organizacje, które odpowiadają za kontrolę techniczną pojazdów w Niemczech. Co nie jest bez znaczenia, przeglądy są tam dokładniejsze niż w Polsce i obejmują większą liczbę punktów kontrolnych (m.in. hamulce, amortyzatory, oświetlenie, podwozie, ogumienie, układ wydechowy, korozja poszczególnych elementów). Każde badanie ma identyczny zakres czynności kontrolnych, dzięki czemu łatwo porównać ze sobą otrzymane wyniki, a dokładniej istotne usterki, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wynik badania jest bowiem procentem aut z poważnymi usterkami w stosunku do całej liczby zbadanych egzemplarzy danego modelu w odpowiednim wieku.

Dodajmy jeszcze, że raport TUV zawiera w sobie wyłącznie te modele, które na stacjach diagnostycznych stawiły się w liczbie minimum 10 000 egzemplarzy. W innym wypadku nie uwzględnia on takiego modelu. Żeby wynik był precyzyjniejszy, raport awaryjności dzieli samochody również na grupy wiekowe (2- i 3-letnie, 4- i 5-letnie, 6- i 7-letnie, 8- i 9-letnie, 10- i 11-letnie). W tym artykule skupiamy się na najstarszych klasyfikowanych autach, które mają 10 i 11 lat, ponieważ to pojazdy najbardziej zbliżone wiekowo do samochodów dużej grupy Polaków.

Nowy raport usterkowości TUV 2022: auta 10- i 11-letnie o najmniejszej usterkowości:

 1. Audi TT – usterkowość 12,5 proc.
 2. BMW X1 – 15,0 proc.
 3. Audi A1 – 16,1 proc.
 4. Honda Jazz – 16,2 proc.
 5. Volkswagen Golf Plus – 16,2 proc.
 6. Toyota RAV4 – 16,4 proc.
 7. Opel Meriva – 16,7 proc.
 8. Volvo XC60 – 16,8 proc.
 9. Mazda 3 – 16,9 proc.
 10. Mercedes E-Klasse Coupe – 17,1 proc.

 

Same wyniki nie są szczególnie zaskakujące, jeżeli porównamy je ze statystykami raportu z poprzedniego roku – TUV 2021:

 1. Porsche 911 – usterkowość 9,6 proc.
 2. Audi TT – 14,8 proc.
 3. Honda Jazz – 14,8 proc.
 4. BMW X1 – 15,9 proc.
 5. Volkswagen Golf Plus – 16,4 proc.

 

Jak widać, aż cztery modele z TOP 10 raportu TUV 2022 były w najlepszej piątce zestawienia z poprzedniego roku.

Przeczytaj też: “Raport TUV 2021. Poznaj najmniej usterkowe samochody w Niemczech!

Jak sprawdzić samochód z rynku wtórnego?

Pamiętaj, że raport TUV odnosi się do samochodów poruszających się po drogach w Niemczech. Wyników nie można więc przełożyć bezpośrednio na polski rynek. Jednak daje to pewien obraz usterkowości poszczególnych modeli, szczególnie że mowa tutaj o poważnych usterkach. Dlatego takie raporty są bardzo cenione przez osoby zainteresowane zakupem używanego samochodu.

Oczywiście przed zakupem każdy samochód z rynku wtórnego należy bardzo dokładnie zweryfikować. Na pewno niezbędny jest przegląd w warsztacie, pomogą także oględziny z mechanikiem, a w końcu również jazda próbna. Jednak jeszcze wcześniej pierwszej weryfikacji danego egzemplarza można dokonać za pośrednictwem Internetu. Pomoże w tym raport VIN. Zawiera on w sobie wiele kluczowych informacji o danym pojeździe (m.in. dane techniczne, fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach i kolizjach, historia pojazdu, sprawdzenie baz kradzionych pojazdów, informacje o akcjach serwisowych, archiwalne zdjęcia).

FAQ – najczęstsze pytania o najmniej usterkowe samochody 10- i 11-letnie

Czym jest raport awaryjności samochodów TUV?

Raport TUV jest przygotowywany na bazie okresowych badań technicznych samochodów osobowych w Niemczech. To obraz najczęściej powtarzających się istotnych usterek w samochodach danego modelu. Oczywiście w podziale na grupy wiekowe (m.in. samochody 10- i 11-letnie).

Które samochody 10- i 11-letnie mają najmniejszą usterkowość według raportu TUV 2022?

Raport TUV 2022 wskazuje, że najmniej awaryjnym autem dla kierowców w grupie 10- i 11-letnich pojazdów jest Audi TT (12,5 proc.). Dobrze wypadają także BMW X1, Audi A1, Honda Jazz, Volkswagen Golf Plus, Toyota RAV4, Opel Meriva, Volvo XC60, Mazda 3 oraz Mercedes E-Klasse Coupe.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 3]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.