Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w aucie?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w aucie?
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak sprawdzić poziom oleju w silniku. Co więcej, należy to robić regularnie. Wprawdzie wielu zmotoryzowanych liczy w tym przypadku wyłącznie na czujnik, ale poleganie na elektronice nie zawsze zdaje egzamin. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić poziom oleju w silniku auta, jesteś we właściwym miejscu. Przeprowadzamy kierowców krok po kroku po tej prostej, ale jakże ważnej czynności. Sprawdź, dlaczego należy regularnie kontrolować poziom oleju i jak robić to dobrze.

W artykule przeczytasz

Jakie funkcje spełnia olej w silniku?

Zanim wyjaśnimy, jak sprawdzić poziom oleju w silniku krok po kroku, najpierw musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest on tak istotny. Przypomnijmy, że w każdym silniku krąży kilka litrów oleju. Do najważniejszych funkcji oleju silnikowego należą m.in.:

  • smarowanie współpracujących elementów,
  • usuwanie zanieczyszczeń,
  • odbiór nadmiaru ciepła z silnika.

 

W związku z tym regularna wymiana oleju silnikowego jest obowiązkiem kierowcy. Regularnie należy także sprawdzać jego poziom. Najlepiej maksymalnie co 1000 km, ale też po przed każdą dłuższą podróżą.

Jego nagły ubytek może mieć bowiem wiele przyczyn (m.in. wyciek, awaria odmy lub uszczelnień wirnika turbosprężarki). Pamiętaj, jeżeli poziom oleju w silniku jest zbyt niski, uszkodzenie poszczególnych jego elementów lub nawet zatarcie jednostki napędowej to tylko kwestia czasu.

Przeczytaj też: “Co ile wymiana oleju w silniku?

Jak szybko sprawdzić poziom oleju w silniku krok po kroku?

Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w samochodzie, wystarczy, że będziesz postępować krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją. W tym celu musisz skorzystać ze specjalnego bagnetu.

  1. Ustaw auto na poziomym podłożu.
  2. Wyłącz silnik i poczekaj ok. 10 minut, aż olej spłynie do miski olejowej. Poziom oleju możesz też sprawdzić na zimnym silniku.
  3. Wyciągnij bagnet do poziomu oleju i przetrzyj go czystą szmatką, chusteczką lub papierowym ręcznikiem.
  4. Wciśnij bagnet i upewnij się, że jest on prawidłowo osadzony w mocowaniu.
  5. Wyciągnij bagnet i sprawdź poziom oleju. Pamiętaj, że musi on mieścić się między polami oznaczonymi jako MIN oraz MAX, ewentualnie znacznikami w innej formie.
  6. Wciśnij bagnet w jego miejsce, upewniając się, że miarka jest właściwie dociśnięta.

Różne oznaczenia i rodzaje prowadnic bagnetów

Może się zdarzyć, że określenie poziomu oleju na bagnecie jest trudne. Dotyczy to jego sprawdzenia niedługo po wymianie, kiedy olej jest czysty oraz przy skomplikowanych kształtach prowadnicy bagnetu. Pamiętaj też, że w niektórych modelach pojazdów znajdziesz na bagnecie nie tylko poziomy MIN i MAX.

Zdarza się, że miarka producenta ma również nacięcia, które sygnalizują dopuszczalny poziom cieczy przy ciepłej jednostce napędowej. Jest to o tyle istotne, że pod wpływem temperatury olej zwiększa swoją objętość. Innym razem takie poziomy są wyznaczane dla oleju zimnego i ciepłego silnika. W końcu możesz zobaczyć progi, przy których zalecane jest dolanie oleju. Takich informacji o bagnecie należy szukać w instrukcji samochodu.

Najważniejsze, żeby oleju nie było zbyt mało. W innym wypadku grozi to zatarciem silnika. Jeżeli po sprawdzeniu poziomu środka smarnego w misce olejowej, jest go zbyt mało, musisz dolać właściwego środka. Jeżeli nawet nie masz go pod ręką, możesz kupić olej na stacji. Należy go dolewać niewielkimi porcjami, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu. Pamiętaj, żeby nie wlewać zimnego oleju do rozgrzanej jednostki napędowej. Dla wytracenia temperatury wstrzymaj się z tym przez kilkanaście minut.

Najlepiej dolać identycznego oleju, aczkolwiek nawet dolewka innego środka jest znacznie bezpieczniejsza dla silnika, aniżeli jazda pojazdem ze zbyt niskim jego poziomem. Oczywiście musisz od razu zaplanować wymianę oleju.

Jak działa czujnik poziomu oleju?

W niektórych autach znajdziesz czujnik poziomu oleju. Wyróżnia się dwa rodzaje takich sensorów. Te najprostsze sygnalizują niski stan cieczy dopiero po przekroczeniu lub zrównaniu się z poziomem minimalnym. Bardziej zaawansowane sensory są znacznie precyzyjniejsze. Znajdują się one w autach bez klasycznego bagnetu lub w samochodach, w których jest on tylko opcją dodatkową.

Podsumowując, każdy kierowca musi zadbać o to, aby poziom oleju silnikowego w jego aucie był na odpowiednim poziomie. Jest to kluczowe dla dobrej kondycji jednostki napędowej. W innym wypadku silnik może ulec zatarciu. Jako pierwsze na uszkodzenie narażone będą turbosprężarka oraz krzywki wałka rozrządu.

Pamiętaj więc, żeby regularnie kontrolować poziom oleju w silniku. Najważniejsze, żeby nie spadł on poniżej minimum. Jeszcze lepiej, jeżeli poziom oleju jest zbliżony do maksimum. Jednak nie powinno go być też zbyt dużo, gdyż może to doprowadzić do wycieków, wypchnięcia uszczelnień lub spalania oleju.

FAQ – najczęstsze pytania o to, jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w samochodzie

Jaki jest prawidłowy poziom oleju silnikowego w samochodzie?

Najważniejsze, żeby poziom oleju znajdował się między oznaczeniami MIN i MAX na bagnecie do jego pomiaru.

Jak często sprawdzać poziom oleju w samochodzie?

W każdym samochodzie rób to regularnie. Poziom środka smarnego sprawdzaj maksymalnie co 1000 km i przed każdą dłuższą podróżą.

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Skorzystaj ze specjalnego bagnetu. Wyjmij bagnet, przetrzyj go chusteczką lub papierowym ręcznikiem, po czym włóż z powrotem i odczytaj poziom oleju w silniku.

Czym grozi zbyt niski poziom oleju w silniku samochodu?

Jeżeli oleju silnikowego jest zbyt mało, niekorzystnie wpływa to na smarowanie niektórych elementów. Może to doprowadzić do ich uszkodzenia lub nawet zatarcia silnika.

Czy oleju w silniku może być zbyt dużo?

Nadmiar oleju silnikowego również może być szkodliwy. Może doprowadzić do jego spalania, wycieków lub wypchnięcia uszczelnień.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: