Raport TUV 2023: najmniej usterkowe auta w Niemczech w swoim roczniku

Udostępnij
Wasza ocena
Raport TUV 2023: najmniej usterkowe auta w Niemczech w swoim roczniku
Raport TUV 2023 to kolejne zestawienie, które powstało na bazie przeglądów samochodów osobowych w Niemczech. Na pewno jest to w jakimś stopniu wiedza o usterkowości konkretnych modeli. Zwłaszcza że zostały one podzielone na grupy wiekowe (2- i 3-letnie, 4- i 5-letnie, 6- i 7-letnie, 8- i 9-letnie, 10- i 11-letnie). Raport TUV 2023 przygotowano na bazie blisko 10 mln badań technicznych, a więc jest to naprawdę szeroka baza. W tym artykule wskazujemy, które samochody w swojej grupie wiekowej wypadły najgorzej.

W artykule przeczytasz

Czym jest raport TUV?

Raport TUV 2023 powstał dzięki danym zebranym z 9,6 mln przeglądów wykonanych w Niemczech między lipcem 2021 roku a czerwcem 2022 roku. W całym raporcie znalazło się aż 226 modeli samochodów. Klasyfikuje się tylko te auta, które na stanowiskach diagnostycznych stawiały się w liczbie przynajmniej 10 000 egzemplarzy. Co nie jest bez znaczenia, auta zostały podzielone według wieku, tj.:

 • samochody osobowe 2- i 3-letnie,
 • 4- i 5-letnie,
 • 6- i 7-letnie,
 • 8- i 9-letnie,
 • 10- i 11-letnie.

 

Przeczytaj też: “Raport TUV 2023: ranking usterkowości samochodów w Niemczech

Warto jednocześnie zauważyć, że w Niemczech badań technicznych nie przechodzi aż 20,2 proc. samochodów. Z całą pewnością po części jest to wynik znacznie bardziej drobiazgowych kontroli aut przez diagnostów. Sprawdza się szczegółowo m.in. sprawność hamulców, amortyzatorów, świateł, podwozia, opon czy układu wydechowego. Poza tym Niemcy jeżdżą coraz to starszymi samochodami. Eksperci wskazują, że po raz pierwszy średnia wieku auta osobowego w Niemczech przekroczyła 10 lat (10,1 roku). Tymczasem jeszcze w 2011 roku było to 8,3 roku.

Jak czytać raport TUV 2023?

Jak zauważyliśmy, TUV grupuje pojazdy według wieku. Poza tym określa on odsetek usterkowych egzemplarzy na tle ogólnej liczby danego modelu i rocznika. Zależność jest prosta: im niższy współczynnik usterkowości, tym lepiej, i odwrotnie – im jest on wyższy, tym dany model jest bardziej zawodny. Jako że każde badanie przebiega podobnie, a diagnosta wykonuje ten sam zestaw czynności, wyniki są obiektywne.

Najbardziej awaryjne samochody w wieku 2 i 3 lat:

 • Dacia Logan (średni współczynnik usterkowości 11,6 proc.);
 • Dacia Dokker (10,8 proc.);
 • Citroen C3 Aircross (9,4 proc.);
 • Volkswagen Sharan (9,4 proc.);
 • BMW X5/X6 (8,8 proc.).

4- i 5-letnie:

 • Dacia Duster (18,0 proc.);
 • Volkswagen Sharan (17,1 proc.);
 • BMW 2 Active Tourer (16,7 proc.);
 • Seat Alhambra (16,6 proc.);
 • Dacia Dokker (16,1 proc.).

6- i 7-letnie:

 • Dacia Duster (24,4 proc.);
 • Dacia Dokker (24,4 proc.);
 • BMW serii 5/6 (23,8 proc.);
 • Dacia Logan (23,5 proc.);
 • Fiat Punto (22,5 proc.).

8- i 9-letnie:

 • Dacia Logan (32,9 proc.);
 • Fiat Punto (31,1 proc.);
 • Dacia Duster (28,4 proc.);
 • Ford Mondeo (28,0 proc.);
 • Renault Twingo (22,5 proc.).

10- i 11-letnie:

 • Renault Clio (36,4 proc.);
 • Renault Twingo (35,9 proc.);
 • Dacia Logan (35,6 proc.);
 • Dacia Sandero (35,0 proc.);
 • Fiat Panda (33,8 proc.).

 

Widać, że niezależnie od rocznika, w zestawieniu najbardziej usterkowych aut często przewijają się modele Dacii. Jeżeli zwrócić uwagę na samochody 10- i 11-letnie, ponieważ właśnie wiele takich aut używanych jest importowanych z Niemiec do Polski, źle wypadają także modele od Renault – Clio i Twingo, czy Fiat Panda.

Przeczytaj też: “Samochody z Niemiec – wszystko, co musisz wiedzieć!

FAQ – najczęstsze pytania o zestawienie TUV 2023

TUV 2023 – co to za raport?

Raport TUV 2023 to zestawienie usterkowości aut. Klasyfikację stworzono na bazie 9,6 mln badań technicznych samochodów osobowych wykonanych w Niemczech w okresie jednego roku, od lipca 2021 do czerwca 2022 roku.

W jakich grupach wiekowych grupuje się samochody w raporcie TUV 2023?

W raporcie TUV samochody dzieli się pod względem modeli i rocznika. Tak więc grupy wiekowe, w jakich prezentuje się auta w raporcie TUV, to samochody 2- i 3-letnie, 4- i 5-letnie, 6- i 7-letnie, 8- i 9-letnie oraz 10- i 11-letnie.

Które samochody są najbardziej awaryjne auta w wieku 10 i 11 lat?

W grupie aut 10- i 11-letnich za najbardziej awaryjne modele uznano samochody marki Renault – Clio oraz Twingo. Dalej są dwie Dacie – Logan i Sandero, a następnie Fiat Panda.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.