Liczba samochodów w Polsce. 747 aut na 1000 mieszkańców

Udostępnij
Wasza ocena
Liczba samochodów w Polsce na 1000 mieszkańców
Okazuje się, że liczba samochodów w Polsce przekracza 24 mln egzemplarzy. Pod względem liczby aut na 1000 mieszkańców Polska znajduje się na drugim miejscu pośród krajów Unii Europejskiej, zaraz za Luksemburgiem.

W artykule przeczytasz

Liczba samochodów w Polsce. Ponad 24 mln aut nad Wisłą

Jeżeli kierować się statystykami Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), liczba samochodów w Polsce przypadająca na 1000 mieszkańców wynosi 747 pojazdów. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Luksemburg z wynikiem 781 aut. Warto zauważyć, że w 2018 r. według raportu ACEA w Polsce na 1000 mieszkańców przypadało 617 pojazdów.

Łącznie w Polsce jest 24,3 mln samochodów, co daje nam 5. miejsce w całej Unii Europejskiej. Oczywiście trzeba zauważyć, że są to statystyki nieco naciągane, uwzględniające samochody nieużywane, ale wciąż figurujące w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dobrym potwierdzeniem tego faktu są statystyki z 2019 roku, kiedy z całego rynku samochodów liczącego 22,5 mln pojazdów używanych było 16,9 mln aut. Sama liczba rejestracji samochodów jest więc pewnym zakłamaniem. Nie ma natomiast wątpliwości, że liczba aut rośnie, a po Polsce jeździ coraz więcej samochodów.

Liczba samochodów w Europie na 1000 mieszkańców – ranking:

 • Luksemburg – 781 samochodów na 1000 mieszkańców.
 • Polska – 747 samochodów.
 • Włochy – 742 samochody.
 • Estonia – 703 samochody.
 • Francja – 671 samochodów.
 • Słowenia – 660 samochodów.
 • Czechy – 637 samochodów.
 • Portugalia – 631 samochodów.
 • Austria, Hiszpania – 628 samochodów.
 • Niemcy – 622 samochody.
 • Grecja – 598 samochodów.
 • Belgia – 592 samochody.
 • Holandia – 587 samochodów.
 • Finlandia – 572 samochody.
 • Szwecja – 545 samochodów.
 • Irlandia – 536 samochodów.
 • Dania – 531 samochodów.
 • Słowacja – 504 samochody.
 • Litwa – 497 samochodów.
 • Chorwacja – 473 samochody.
 • Węgry – 450 samochodów.
 • Rumunia – 414 samochodów.
 • Łotwa – 386 samochodów.

Warto zauważyć, że średnia liczba samochodów dla całej Unii Europejskiej wynosi 628 aut na 1000 mieszkańców. Polska jest więc w ścisłej czołówce, aczkolwiek nie jest tak, że ponad 75 proc. Polaków ma samochód. Choć rośnie liczba aut i po polskich drogach jeździ ich coraz więcej, 1/3 (32,3 proc.) gospodarstw domowych nie ma żadnego pojazdu. Na tym polu daleko nam do najlepszych. O wiele lepiej jest np. w Szwecji (17,4 proc.) czy Słowenii (18,1 proc.), dużo gorzej natomiast na Łotwie i Węgrzech, gdzie nawet blisko połowa gospodarstw nie ma własnego auta.

Polacy użytkują jedne z najstarszych samochodów w Europie

O ile liczba samochodów w Polsce robi wrażenie, o tyle nie ma się czym chwalić na płaszczyźnie ich wieku. W tym rankingu Polska jest w ogonie Europy, zajmując 7. miejsce od końca. Wedle danych ACEA średni wiek samochodów, które jeżdżą po polskich drogach, przekracza 14 lat, przy średniej 11,5 roku dla całej UE.

Również w tym rankingu najlepiej wypada Luksemburg ze średnim wiekiem auta wynoszącym 6,5 roku. Dobrze jest też w Irlandii (średnio 8,4 roku), Danii (8,8), Belgii (9,1) oraz Niemczech (9,6). Samochody starsze niż Polacy użytkują natomiast Estończycy (16,7 roku) oraz Litwini (16,8).

Jako że nie wydaje się, aby w najbliższym czasie się to zmieniło, ważne jest, aby dokładnie weryfikować pojazdy z rynku wtórnego przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Należy to robić m.in. podczas oględzin i jazdy próbnej. Przydaje się też przegląd u mechanika, a jeszcze wcześniej Raport Historii Pojazdu.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Ciekawą statystyką jest też ta dotycząca rodzaju paliwa. W Polsce jest aż 13,6 proc. aut z instalacją LPG, przy zaledwie 2,7 proc. w całej UE. Ponadto według statystyk 53,2 proc. samochodów nad Wisłą ma pod maską silnik benzynowy, z kolei 31,6 proc. – wysokoprężny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 4.5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

5 odpowiedzi

 1. Biorac pod uwage, że mamy tyle samochodów i że na ulicach i trasach nie ma specjalnego tłoku (problemy sa , ale jakoś je rozwiazujemy) to mozemy pogratulowac sobie cywilizacyjnego (organizacyjnego) sukcesu.

  1. W Warszawie I okolicach podrozuje sie fatalnie. Godziny szczytu to porazka. Dotyczy to zwyklych drog miejskich jak I tras. Nie wiem jak inne duze miasta. Pozdrawiam

 2. Kierowcy na co dzień tak różni ludzie a za kułkiem tak niemal identycznie myślący. Większy ruch na mojej osiedlowej drodze, niż na ruwnoleglej kilkupasmowce 200 metrów dalej. Wszystkim się chyba wydaje, że omijają zatłoczona arterię skrutem. A tak po prawdzie to bardzo ryzykują kraksą, bo cały sznur zaparkowanych aut mijają. Niepotrzebne ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.