Jaki jest wiek samochodów w Polsce?

Udostępnij
Wasza ocena
wiek samochodów w Polsce

W artykule przeczytasz

Wiek samochodów w Polsce nie napawa optymizmem. Wielu kierowców porusza się samochodami, które mają 10 lat lub więcej. Tak przynajmniej wynika z raportu “Polaków portfel własny: w drodze”, który opublikował Santander Consumer Bank.

Polska stoi starymi samochodami

Jeżeli wierzyć badaniu, a nie ma powodów, aby tego nie robić, wiek samochodów w Polsce jest zatrważający. Blisko 40 proc. Polaków porusza się samochodem, który ma 10 lat lub więcej. Niemal 25 proc. posiada auto w wieku 10-14 lat, a 12 proc. jeszcze starszy środek lokomocji. Samochodami mającymi rok lub młodszymi jeździ jedynie co 20 respondent.

Nic dziwnego, że duża grupa kierowców zmienia auto z powodu jego awaryjności (16,8 proc.). Większa grupa (30,7 proc.) zmiany dokonuje dlatego, że po prostu chce posiadać nowsze auto. Na najniższym miejscu podium znalazła się zmiana pojazdu na coś lepszego (10 proc.) Aż 6,8 proc. badanych wskazało, że głównym celem zmiany jest chęć zakupu samochodu hybrydowego czy elektrycznego. Kilka ciekawych hybryd zebrano w artykule pt. “Niedrogie i trwałe używane samochody hybrydowe – TOP 5“.

Czynniki brane pod uwagę przy wyborze samochodów

Wiek samochodów w Polsce jest niepokojący, a więc nic dziwnego, że Polacy stosunkowo często zmieniają auta. Wówczas głównie zwracają oni uwagę na czynniki finansowe. Nie tylko jednorazową cenę zakupu (23,3 proc.), ale również wydatki długofalowe, m.in. koszty utrzymania (13,1 proc.) czy spalanie (10,2 proc.). Mniejsze znaczenia mają natomiast marka (9,8 proc.), pojemność bagażnika (7,3 proc.), osiągi (6,1 proc.) czy wygląd (4,2 proc.).

Wiek samochodów w Polsce a zarobki

Raport wskazuje również, że wiek posiadanego samochodu jest ściśle zależny od zarobków właściciela, co oczywiście nie jest niczym zaskakującym. Osoby z zarobkami powyżej 5 tys. zł mają głównie samochody stosunkowo nowe w wieku do 5 lat (87,2 proc.). Z kolei ci, których zarobki nie przekraczają 1 tys. zł, jeżdżą wyłącznie autami 10-letnimi i starszymi.

Poza tym warto zauważyć, że nowszy pojazd chcieliby mieć w dużej mierze ci kierowcy, którzy obecnie mają auto w wieku 3-5 lat (44,4 proc.). W przypadku samochodów w tym wieku powodem zmiany jest najczęściej koniec okresu gwarancyjnego. Z kolei przy samochodach 15-letnich i starszych trzech na dziesięciu właścicieli zmienia go przez awaryjność.

Jak Polacy finansują zakup samochodu?

Jako że w tym roku nowy samochód chce kupić co siódmy kierowca, w badaniu odniesiono się również do preferowanych form finansowania zakupu auta. Jego wyniki przedstawiają się następująco:

 • oszczędności (53,4 proc.)
 • leasing (22 proc.)
 • kredyt samochodowy (12 proc.)
 • kredyt gotówkowy (4,8 proc.)
 • pożyczka od znajomych (2,2 proc.)

W przypadku leasingu tą formą finansowania zainteresowane są głównie osoby zarabiające 5 tys. zł lub więcej. Kredyt samochodowy najwięcej zwolenników ma natomiast wśród zarabiających między 3-4 tys. złotych, a kredyt gotówkowy pośród kierowców o dochodach na poziomie 2-3 tys.

Polacy kupują samochody używane

Nie jest tajemnicą i żadną niespodzianką, że większość Polaków stawia na samochody używane. Nowe auta z salonu kupuje zaledwie co trzeci ankietowany. Duża grupa, bo 63,1 proc. szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nawet w grupie osób zarabiających 5 tys. zł lub więcej na auto używane decyduje się 57,4 proc., podczas kiedy na nowy pojazd zaledwie 42,6 proc. ankietowanych. Przy zarobkach na poziomie 3-4 tys. zł różnice są jeszcze bardziej widoczne – odpowiednio 76,1 proc. i 23,9 proc.

Jak kupić samochód używany?

Skoro wiek samochodów w Polsce nie nastraja optymizmem, a wiele aut to pojazdy mające nawet 15 lat i więcej, warto wiedzieć, jak zachować się przy zakupie tak zaawansowanego wiekowo pojazdu. Jako że z racji wieku mają one bogatą przeszłość, sprawdzona musi być Historia Pojazdu. Często okazuje się, że są to samochody po stłuczkach, kolizjach i innych szkodach, którymi właściciel niechętnie się pochwali. Sprawdzenie VIN daje wgląd w:

 • Podstawowe informacje o sprawdzanym pojeździe
 • Informacje o fabrycznym wyposażeniu
 • Chronologiczną listę znanych uszkodzeń pojazdu
 • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • Chronologiczną listę wystąpień pojazdu na aukcjach internetowych i portalach motoryzacyjnych
 • Informacje o sprawdzeniach numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • Rejestr sprawdzeń w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych
 • Wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta pojazdu
 • Informacje na temat producenta
 • Galerię zdjęć sprawdzanego pojazdu

Sprawdzenie historii auta dla potencjalnego nabywcy samochodu używanego może być bezcenne. Oczywiście jednocześnie trzeba pamiętać o innych, dobrze znanych sposobach sprawdzania pojazdów na rynku wtórnym. Przydają się oględziny z mechanikiem, a niezbędne będą przegląd techniczny oraz jazda próbna.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.