Jak uniknąć korków jadąc na wakacje? Sprawdzamy to z Yanosik.

Udostępnij
Wasza ocena
korek autostrada
Komu w góry, temu w drogę! Yanosik sprawdza, kiedy najlepiej wybrać się w trasę, by uniknąć korków.

W artykule przeczytasz

Planując wyjazd w góry warto wiedzieć wcześniej, kiedy wyruszyć w trasę, by uniknąć korków. Zwłaszcza, że w tym roku duża liczba turystów podąża właśnie w tym kierunku. A jazda w polskie góry może potrwać znacznie dłużej, niż nad morze. Zwłaszcza gdy zamieszkujemy centralną lub północną część naszego kraju. Yanosik sprawdził, kiedy warto wybrać się w trasę w górski rejon Polski, aby uniknąć korków.

Wg Yanosik wakacje zaczynają się od weekendu

Jeśli zdecydowaliście się na podróż w góry w piątek, to zapoznajcie się z godzinami, w których panuje najlepszy ruch na trasach górskich odcinków dróg.

Yanosik przygotował zestawienie danych z aplikacji, które określa natężenie ruchu na górskich odcinkach dróg, na podstawie średniej prędkości jazdy. Pod uwagę wzięto piątki, soboty i niedziele w lipcu, w 4 przedziałach godzinowych – od 6 do 8 rano, od 12 do 14, od 16 do 18 po południu i od 20 do 22 wieczorem. To najpopularniejsze godziny podróży, na które decyduje się większość kierowców – informuje Julia Langa, Yanosik.

Piątek to doskonały dzień na wyjazd, dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swój urlop od weekendu. Wiele osób decyduje się na podróż po pracy, a więc w godzinach wieczornych dopiero dociera do miejsca noclegu. Niektórzy z kolei, preferują wyjazd o wcześniejszych porach, aby skorzystać jeszcze z całego dnia.

O których godzinach, w piątki, najlepiej podróżuje się odcinkami najpopularniejszych turystycznych dróg prowadzących do górskich miejscowości? Sprawdźmy.

Dane Yanosik – Piątek

Yanosik

Z naszego zestawienia wynika, że najwięcej kierowców podróżuje w piątki, w godzinach od 12 do 18. W tym czasie średnia prędkość jazdy maleje, zwłaszcza na DK49 w Nowym Targu, DK3 przy Szklarskiej Porębie, DW981 przy Krynicy-Zdrój oraz na DW946 przy Żywcu i S7 przy Rabce-Zdrój – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Z danych twórców Yanosika wynika, że największe natężenie ruchu czeka na kierowców DK3 podążających do Szklarskiej Poręby w godzinach od 12 do 18. Średnia prędkość na tym odcinku to 27-28 km/h. Wolniej również pojadą Ci, którzy wybierają się do Krynicy-Zdrój, w godzinach od 12 do 14, średnia prędkość spada o 14 km/h.

Do Żywca, z kolei jadącym DW946 zalecamy podróż w godzinach wieczornych, kiedy średnia prędkość wynosi 71 km/h. W popołudniowych godzinach spada do 47 km/h. Płynnie pojadą za to Ci, którzy będą przemierzać Rabkę Zdrój na odcinku S7. Tu średnia prędkość przez cały dzień waha się od 50-59 km/h. Najlepszych wyborem będzie trasa przez autostradę A4 i A1, na których pojedziemy średnio 105-113 km/h.

Dane Yanosik – Sobota

Wielu podróżujących zaczyna swój urlop dopiero od weekendu. To oznacza, że po całym tygodniu pracy wolą wsiąść za kółko wypoczętym w sobotę i wyruszyć do górskich miejscowości, w których mają zarezerwowany nocleg.
Nie ma się co dziwić – w wakacje znacznie łatwiej o wypadek na drodze, zatem zalecamy jechać wyspanym, skoncentrowanym i czujnym.

Jak wygląda sytuacja na drogach w soboty? Czy czekają na nas korki?

Yanosik

Nasze dane wskazują na wzmożony ruch w godzinach od 12 do 14 na DW946 przy Żywcu i DW981 przy Krynicy-Zdrój w tych samych godzinach. Co ciekawe, na DW 946 przy Żywcu znacznie szybciej pojedziemy w sobotę, aniżeli w piątek – różnica to aż 8 km/h. Dużym zaskoczeniem jest również podróż na DK47, na której w godzinach od 12 do 14 panuje znacznie większy ruch. W tym czasie średnia prędkość jazdy to 35 km/h. Jeśli mamy możliwość, to lepiej jechać tym odcinkiem wczesnym rankiem lub wieczorem – podpowiada Julia Langa, Yanosik 

W soboty, w godzinach 12-14, widoczne jest również większe natężenie ruchu na autostradzie A4, gdzie średnia prędkość spada do 104 km/h na odcinku Kraków-Rzeszów. Wolniej pojadą również Ci, którzy wybierają się do Szklarskiej Poręby – średnia prędkość spada do 27 km/h w czasie od 12 do 18. Niewiele szybciej pojadą kierowcy na DK47 od południa do godziny 14 – średnia prędkość to 35 km/h. 

Jeszcze mniejszą prędkość w tym czasie rozwiną kierowcy na DK49 (31 km/h) i DW981 przy Krynicy Zdrój (36 km/h).

 Niedziela

A jak prezentuje się sytuacja w niedzielę? Czy to czas większej liczby powrotów do domu po urlopie? 

Yanosik

W niedzielę na kierowców wciąż czekają utrudnienia na DK3 w okolicach Szklarskiej Poręby. Ten odcinek zdecydowanie warto pokonać we wcześniejszych godzinach lub pod wieczór. Inaczej musimy liczyć się ze średnią prędkością jazdy o wysokości 27 km/h.

Sytuacja na DK47 również jest napięta. W godzinach od 12 do 18 pojedziemy nią z prędkością 31-37 km/h. Podobnie na DK40 przy Nowym Targu, gdzie średnio rozpędzimy się do 34 km/h po południu. 

Jeśli zależy nam na krótszym czasie powrotu z wakacji, to zdecydowanie lepiej jechać autostradami A1 i A4. Tam spokojnie pojedziemy z prędkością powyżej 114 km/h.

Wybierającym się w trasę do górskich miejscowości możemy poradzić jedno – jedźcie rano lub wieczorem, inaczej czeka Was dłuższa droga i znacznie mniejsza prędkość na trasie. Jeśli zależy Wam na szybszej podróży do celu, to zdecydowanie bardziej opłacalną będzie podróż przez autostrady A1 i A4.

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.