Od grudnia nawet więzienie za poruszanie się bez prawa jazdy!

Udostępnij
Wasza ocena
Co będzie grozić za jazdę bez prawa jazdy?
Zmotoryzowani w Polsce muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję w zakresie mandatów i grzywien za przewinienia drogowe. Kilkukrotnie pisaliśmy, że mandaty będą zdecydowanie wyższe, niż ma to miejsce obecnie. Wysoko karane ma być poruszanie się bez prawa jazdy. Za jazdę bez uprawnień będzie grozić wysoka grzywna, a nawet areszt lub kara pozbawienia wolności.

W artykule przeczytasz

Co grozi za poruszanie się bez prawa jazdy dzisiaj?

Oczywiście jazda bez uprawnień karana jest również dzisiaj. Jeżeli osoba porusza się bez prawa jazdy i zostanie złapana przez policję, musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych. Jako że zmotoryzowany nie ma uprawnień, nie otrzymuje żadnych punktów karnych, gdyż nie ma ich gdzie dopisać. Osoba prowadząca pojazd musi też przekazać go komuś, kto ma uprawnienia lub pozostawić go w bezpiecznym miejscu. W innym wypadku auto zostanie odholowane na koszt kierowcy.

To najmniejszy wymiar kary, ponieważ przy rażącym naruszeniu przepisów policjant może skierować sprawę do sądu. Wówczas sąd może ukarać kierowcę grzywną w wysokości do 5000 złotych oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Mandatem zostanie ukarany też kierowca, jeżeli prowadzi pojazd, na który  nie ma uprawnień. Jak piszemy w artykule pt. “Wymiana prawa jazdy krok po kroku. Jak wyrobić nowy dokument?“, mandat może wynieść wówczas 300 złotych, ale i 500 zł, kiedy zostanie to potraktowane jako jazda bez uprawnień. Podobnie jest z ignorowaniem kodów, jakie znajdują się na dokumencie.

Wysokie kary za jazdę bez uprawnień po zmianie przepisów

Niemal przesądzone jest, że w grudniu 2021 roku zmienią się w Polsce przepisy, które mocno zaostrzą mandaty. Będzie to dotyczyć również poruszania się bez prawa jazdy. Kierowcy jeżdżący bez uprawnień będą musieli liczyć się z karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości przynajmniej 1000 zł. Jeżeli sprawca takiego wykroczenia w ciągu 2 lat ponownie wsiądzie za kierownicę bez prawa jazdy, grzywna wzrośnie przynajmniej do 2000 zł.

Bez mandatu za brak fizycznego prawa jazdy podczas kontroli

O ile kierowcom grozi mandat za poruszanie się bez fizycznego dokumentu prawa jazdy, o tyle zmotoryzowani nie muszą wozić go przy sobie. Pozwala na to tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. Dawniej jazda bez fizycznego dokumentu podczas kontroli kończyła się mandatem w wysokości 50 zł. Od 5 grudnia 2020 r. funkcjonariusze nie stosują kar, ponieważ uprawnienia kierowcy sprawdzą w systemie przez terminal w radiowozie.

Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy łącze internetowe jest zbyt słabe, aby to zweryfikować. W takiej sytuacji policjanci mogą połączyć się z dyspozytorem na komendzie, który sprawdzi dane w systemie i zweryfikuje zmotoryzowanego. Można zapobiec takim problemom, pobierając na swój telefon aplikację mObywatel i usługę mPrawoJazdy. Zwłaszcza że jest to nie tylko cyfrowy dokument prawa jazdy. Dzięki usłudze na bieżąco można też sprawdzać liczbę punktów karnych. Szerzej o tej usłudze w artykule “Prawo jazdy w telefonie. Jak dodać prawko do smartfona?“.

Co jeszcze zmieni się w grudniu 2021 roku?

Oczywiście podwyżka mandatów za jazdę bez uprawnień to nie wszystko, na co muszą przygotować się kierowcy w najbliższym czasie. Mandaty, grzywny i kary za konkretne przewinienia najprawdopodobniej będą wyglądać następująco:

  • Przekroczenie prędkości o 30 km/h – mandat w wysokości przynajmniej 1500 zł niezależnie od obszaru – zabudowany lub niezabudowany. Ponowne popełnienie takiego wykroczenia w ciągu 2 lat będzie grozić grzywną od 3000 zł w górę.
  • Prowadzenie pojazdu po alkoholu lub innego środka odurzającego – grzywna w wysokości przynajmniej 2500 zł lub kara aresztu.
  • Nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych) – grzywna w wysokości od 1500 zł w górę.
  • Fałszowanie wskazań tachografu – utrata prawa jazdy na 3 miesiące.

Oprócz tego wzrośnie maksymalna wysokość grzywny. O ile obecnie jest to 5000 zł, o tyle po zmianach kierowca będzie mógł być ukarany grzywną w wysokości nawet 30 000 zł, a więc 6-krotnie wyższą niż dzisiaj.

W końcu zmiany dotkną płaszczyzny ubezpieczeń OC. Po zmianach stawki polisy dla pojazdów będą zależne również od liczby punktów karnych. Im kierowca będzie miał ich mniej, tym zapłaci niższe ubezpieczenie OC. Jest to ważne również dlatego, że punkty karne będą zerowane dopiero po 2 latach, jednak nie od popełnienia wykroczenia, ale opłacenia mandatu. Nic dziwnego, że samo ściąganie należności z mandatów ma być skuteczniejsze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.