Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce. Czym jeżdżą Polacy?

Udostępnij
Wasza ocena
Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce
Z roku na rok przybywa w Polsce nowych aut, aczkolwiek nadal zdecydowana większość Polaków porusza się samochodami z rynku wtórnego. Sprawdzamy najpopularniejsze marki samochodów w Polsce na podstawie statystyk porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat. Zatem jakie marki możemy najczęściej spotkać na polskich drogach?

W artykule przeczytasz

Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce: Volkswagen, Opel, Ford

Nie będzie niespodzianek, jeżeli spojrzymy na najpopularniejsze marki samochodów w naszym kraju. W czołówce znajdują się bowiem dobrze znane nam Volkswageny, Ople, Fordy czy Audi. W trzecim kwartale 2021 r. ubezpieczenia dla takich szukał przeszło co trzeci zmotoryzowany (35,5%).

Najpopularniejsze marki aut w Polsce – TOP 10 (ranking wg statystyk serwisu Rankomat za III kwartał 2021 r.):

 1. Volkswagen – 10,4 proc.
 2. Opel – 9,5 proc.
 3. Ford – 7,8 proc.
 4. Audi – 7,8 proc.
 5. BMW – 6,6 proc.
 6. Renault – 6,2 proc.
 7. Toyota – 5,0 proc.
 8. Peugeot – 4,6 proc.
 9. Skoda – 4,3 proc.
 10. Fiat – 4,0 proc.

Oczywiście pewne różnice występują w podziale na płeć. Tak więc kobiety najczęściej ubezpieczają auta marek Volkswagen, Opel, Ford, Renault i Toyota. Z kolei mężczyźni stawiają głównie na Volkswageny, Audi, Ople, Fordy i BMW.

Upodobania są też różne ze względu na wiek. Młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat najczęściej wybierają samochody marki BMW, Audi, Volkswagen, Opel i Ford. Starsi w wieku powyżej 55 lat głównie ubezpieczają Volkswageny, Ople, Fordy, Renault i Toyoty.

Jaki jest wiek samochodów w Polsce?

Niestety, niewiele na lepsze zmienia się w zakresie wieku samochodów, które poruszają się po polskich drogach. Zwykle są to auta w wieku powyżej 11 lat. W wyniku procentowym wygląda to następująco:

 • 0-10 lat – 29 proc.;
 • 11-20 lat – 58 proc.;
 • 21-30 lat – 12,6 proc.;
 • 31 lat i starsze – 0,4 proc.

Blisko 60 proc. samochodów z zagranicy

W dalszym ciągu wiele rejestrowanych i ubezpieczanych pojazdów pochodzi z zagranicy. W III kwartale 2021 roku aż 6 na 10 takich aut (59,5 proc.) pochodziło z importu:

 • Polska – 40,5 proc.;
 • Europa – 55,1 proc.;
 • USA/Kanada – 2,4 proc.;
 • inne – 2,1 proc.

Przeczytaj więcej o tym, jak importować samochody z USA, ale też innych krajów: Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Szwecji czy Danii.

Rodzaj i pojemność silnika

Co nie dziwi, nadal na polskich drogach królują auta spalinowe. Według przywoływanych statystyk 43,5 proc. pojazdów jest zasilanych benzyną, z kolei 40,8 proc. – olejem napędowym. Niewielki ułamek stanowią auta hybrydowe (1,1 proc.) i elektryczne (0,2 proc.). Uzupełnijmy, że 14,4 proc. pojazdów to samochody z silnikiem benzynowym połączone z instalacją gazową. Zrozumiałe jest też, że najczęściej są to silniki o pojemności od 1,0 do 2,0 l:

 • do 1,0 l – 4,3 proc.;
 • 1,1 l do 1,5 l – 24,4 proc.;
 • 1,6 l do 1,9 l – 34,6 proc.;
 • 2,0 l do 2,5 l – 29,5 proc.;
 • 2,6 l do 3,0 l – 4,3 proc.;
 • 3,1 l lub więcej – 2,8 proc.

Jak sprawdzić samochód używany przed zakupem?

Wprawdzie najpopularniejsze marki samochodów w Polsce według porównywarki Rankomat dotyczą zakupu ubezpieczeń OC dla pojazdów w III kwartale 2021 r., łączne statystyki dla całego rynku motoryzacyjnego wyglądają bardzo podobnie. Wiele aut ma 10 lat i więcej, stąd tym bardziej przed zakupem należy je dokładnie zweryfikować.

Warto pamiętać, że naszych interesów jako kupujących samochód używany broni tzw. instytucja rękojmi, o której szerzej piszemy w artykule pt. “Rękojmia na samochód używany“. Jednak lepiej uniknąć nieprzyjemności i przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży dokładnie sprawdzić taki pojazd.

Pomogą jego oględziny. Jeżeli nie są to najpopularniejsze marki samochodów najlepiej odbyć je z mechanikiem specjalizującym się w samochodach danego koncernu. Konieczna jest też jazda próbna, a wiele o stanie technicznym auta powiedzieć może przegląd w niezależnym warsztacie. Jednak jeszcze wcześniej, bo już na etapie selekcji ogłoszeń bardzo przydatnym narzędziem jest Raport Historii Pojazdu.

W takim dokumencie, który bazuje na indywidualnym numerze nadwozia pojazdu (numer VIN), znajdziemy bowiem wiele informacji o samochodzie. Należą do nich m.in. dane techniczne, rzeczywisty przebieg, historia szkód i kolizji, sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych, ogłoszenia o fabrycznych usterkach, dane producenta, wyposażenie czy zdjęcia z przeszłości.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 odpowiedzi

 1. Bo w tym kraju jest bieda i tylko najbogatszych stać na nowe auta,a cała klasa średnia i niżej jeździ autami 10+,starymi i niezawodnymi w przeciwieństwie do aut współczesnych,gdzie po pokonaniu 300k kilometrów silnik to trup,w Polsce 1 na 50 a być może 100 osób stać aby zmienić auto raz na 5 lat.Takie są przykre realia życia w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.