Auta ze Szwecji. Jak znaleźć, kupić i sprowadzić samochód ze Szwecji?

Auta ze Szwecji. Jak znaleźć, kupić i sprowadzić samochód ze Szwecji?

W artykule przeczytasz

Szwecja to kraj TOP 10, z którego Polacy sprowadzają samochody. Dlatego sprawdzamy, jak znaleźć, kupić i sprowadzić do kraju auta ze Szwecji. Czy faktycznie warto obserwować ten rynek motoryzacyjny?

Auta ze Szwecji w statystykach importu za 2020 r.

Jeśli spojrzymy na statystyki importu za 2020 r., auta ze Szwecji sprowadziliśmy do kraju w liczbie 18 087 egzemplarzy. Takie dane podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Nie jest to wynik, który robi wrażenie. Zwłaszcza jeśli porównamy go z liczbą ściągniętych samochodów z Niemiec (489 132 szt.). Jednak samochody ze Szwecji sprowadzamy też zdecydowanie rzadziej niż pojazdy z Francji, Belgii, Holandii, a nawet Stanów Zjednoczonych czy Włoch.

Auta ze Szwecji w statystykach importu za 2020 rok zajmują dopiero 10. miejsce. Królestwo Szwecji w tym zestawieniu wyprzedzają jeszcze Szwajcaria, Austria, a nawet Dania. Nie oznacza to natomiast, że powinniśmy w ogóle pomijać szwedzki rynek samochodów z drugiej ręki.

Samochody ze Szwecji. Na co możemy liczyć?

Wbrew temu, co się może wydawać, samochody używane w Szwecji to nie tylko egzemplarze marek Volvo czy SAAB. Co jest jednak najważniejsze, samochody ze Szwecji często są w znacznie lepszym stanie technicznym niż ich odpowiedniki z Niemiec czy Francji, o których więcej piszemy w artykule “Auta z Francji. Jak kupić i sprowadzić samochód z Francji?“. Oczywiście nie jest to żadną regułą, aczkolwiek często to pewne auta w relatywnie dobrym stanie.

Musimy też pamiętać, że szwedzkie drogi są dość bezpieczne. Wpływ na to mają m.in. wysokie stawki mandatów w porównaniu z innymi krajami UE. Dobrym przykładem jest przekroczenie prędkości o 10 km/h w terenie z ograniczeniem do 50 km/h. W Szwecji takie przewinienie drogowe kosztuje nawet 2000 koron szwedzkich (SEK). W przeliczeniu na złotówki to ok. 900-1000 zł.

Ponadto w Szwecji nie przymyka się oka podczas badań technicznych. Jeśli więc kupujemy samochód z aktualnym przeglądem, najprawdopodobniej ma on sprawne najważniejsze elementy i układy.

W końcu szwedzkie samochody to również dobre wyposażenie. Bez trudu na lokalnym rynku możemy znaleźć auta ze skórzaną tapicerką, z podgrzewanymi siedzeniami czy automatem. Dodatkowo z uwagi na klimat często znajdziemy w nich specjalny podgrzewacz, który ułatwia rozruch silnika w niskich temperaturach. Auta ze Szwecji są dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku mocnych silników benzynowych.

Auta ze Szwecji – gdzie ich szukać?

Szukanie samochodu w Szwecji jest znacznie trudniejsze niż na przykład w Niemczech. Aut z drugiej ręki jest tam bowiem zwyczajnie mniej. Najprościej skorzystać z serwisów internetowych:

Pamiętajmy też, że Szwecja jest mocno rozciągnięta od południa do północy. W związku z tym poszukiwania auta mogą wiązać się z długimi podróżami po kraju.

Dodatkowym problemem jest język. Mimo iż większość Szwedów płynnie komunikuje się w języku angielskim, mają oni opory przed sprzedażą auta dla obcokrajowca bez znajomości języka szwedzkiego. Oczywiście nie jest to regułą, ale warto mieć to na uwadze.

Jak sprawdzić samochód ze Szwecji?

Jeśli decydujemy się na auto ze Szwecji, musimy je jeszcze sprawdzić. Nawet pomimo tego, że zazwyczaj to pewne auta w zadowalającym stanie technicznym.

Nie jest to trudne. Możliwe jest sprawdzenie auta ze Szwecji po numerze rejestracyjnym. Wystarczy skorzystać z internetowego systemu, wprowadzając numer rejestracyjny szwedzkiego samochodu. W ten sposób sprawdzimy m.in. przebieg auta ze Szwecji. Pamiętajmy tylko, że 1 mila szwedzka to ok. 10,5 km.

Jak sprawdzić samochód ze Szwecji w inny sposób? Dodatkowo możemy skorzystać z następujących baz: biluppgifter.se, car.info. W przypadku licytacji sprawdzenie samochodu ze Szwecji ułatwiają raporty o stanie technicznym. Przebieg auta ze Szwecji i wiele innych informacji zawiera w sobie też zewnętrzny raport historii pojazdu generowany przez numer VIN.

Jest więc wiele sposobów na sprawdzenie auta ze Szwecji. Już na miejscu auto warto też poddać dokładnym oględzinom. Ewentualnie możemy też zlecić przegląd u lokalnego mechanika. Zazwyczaj to jednak pewne i sprawne auta bez poważnych usterek.

Jak kupić i sprowadzić auta ze Szwecji?

Do Szwecji możemy dostać się promem lub samolotem. Pamiętajmy, że samochody używane w Szwecji są stosunkowo drogie. Kosztować będzie nas też sam wyjazd. Dlatego jeśli sprowadzamy samochody ze Szwecji, należy przeliczyć opłacalność inwestycji.

Jeszcze na etapie rozmów w Polsce powinniśmy poinformować sprzedawcę, że nie mamy tzw. personnummeru. Poza tym powinien on wiedzieć, że samochód chcemy zabrać do Polski. Jeśli to komis samochodowy, nie powinno być z tym problemu. Wręcz przeciwnie – sprzedawca udzieli nam pomocy. Problemy może robić natomiast osoba prywatna.

Najprościej kupić samochód w Szwecji, jeśli mamy szwedzki numer personalny. W przypadku transakcji pomiędzy takimi osobami wystarczy umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Poza tym potrzebna będzie niebieska część dowodu rejestracyjnego. Natomiast część żółta z danymi nowego właściciela zostaje u sprzedawcy. Wrzuca on ją do skrzynki pocztowej, a po kilku dniach nabywca dostaje na swój adres zamieszkania nowy dowód rejestracyjny. Oczywiście powinniśmy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Natomiast za sam samochód najlepiej zapłacić przelewem.

Problemy pojawiają się w sytuacji, kiedy nie mamy personnummeru. Poza tablicami żółta część dowodu jest Szwedom niezbędna do wyrejestrowania auta i zgłoszenia zmiany właściciela. Bez tego muszą oni opłacać ubezpieczenie, podatek drogowy i są wzywani do wykonania przeglądu.

Sprzedawca niemal nigdy nie godzi się więc na wyjazd autem na kołach na obecnych tablicach i obowiązującym ubezpieczeniu. Wówczas po powrocie do Polski musielibyśmy mu odesłać tablice rejestracyjne i skan dowodu, że auto zostało zarejestrowane w Polsce. Mając takie dokumenty, sprzedawca zgłasza on-line “export” auta i w razie potrzeby dostarcza dokumenty do Transportatylersen.

Dlatego najlepiej dogadać się ze sprzedającym, co do kosztów zamówienia nowych dokumentów oraz tablic. Jeśli sprzedający je zamówił, będzie posiadał wszystko, aby wyrejestrować pojazd. Ewentualnie możemy skorzystać z pomocy pośrednika lub znajomego, jeśli mieszka on w Szwecji i ma personnummer.

Najważniejsze, aby przy zakupie samochodu ze Szwecji nie zgadzać się na przekazanie wyłącznie niebieskiej części dowodu rejestracyjnego. Musimy pamiętać, że do rejestracji auta ze Szwecji w Polsce potrzebujemy:

 • Dwóch części dowodu rejestracyjnego – niebieska i żółta; najlepiej w jednym kawałku.
 • Tablic rejestracyjnych – przy braku tablic lub konieczności ich zwrotu dla sprzedawcy dołączamy właściwe oświadczenie.
 • Umowy kupna-sprzedaży lub faktury – najlepiej w dwóch językach, ewentualnie dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.

Sprowadzenie samochodu ze Szwecji przez pośrednika

Wydaje się, że najprościej zlecić sprowadzenie samochodu ze Szwecji profesjonalnej firmie. W takiej sytuacji określamy parametry auta (np. marka, model, przebieg, silnik, rodzaj nadwozia), po czym firma szuka samochodu w Szwecji, dokonuje jego zakupu, sprowadza do Polski i przygotuje dokumenty niezbędne do rejestracji.

Oczywiście takiej firmie możemy też tylko wskazać wybrany egzemplarz. Jeśli natomiast sprowadzamy samochody ze Szwecji tylko z wykorzystaniem lawety, za transport zapłacimy ok. 1 zł za kilometr.

Jak zarejestrować samochód ze Szwecji?

Rejestracja samochodu ze Szwecji nie różni się niczym od tego procesu dla aut sprowadzanych z innych krajów. Przede wszystkim w ciągu 14 dni musimy złożyć deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). W ciągu miesiąca od przekroczenia granicy musimy opłacić podatek akcyzowy.

Jeśli to pojazd z silnikiem spalinowym o pojemności 2.0 l, akcyza wyniesie aż 18,6% jego wartości. Dla pojazdów z mniejszymi silnikami akcyza to tylko 3,1%. Jak dopełnić tych formalności przez Internet, podpowiadamy w artykule “Formalności po zakupie auta z drugiej ręki“.

Następnie musimy udać się na stację diagnostyczną, aby wykonać badanie techniczne. Później pozostaje już wizyta u tłumacza przysięgłego i możemy udać się do wydziału komunikacji. Do zarejestrowania auta ze Szwecji potrzebne nam będą następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy,
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
 • szwedzki dowód rejestracyjny,
 • tymczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • dowód osobisty lub dokument z CEIDG/KRS (dla osoby prawnej),
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.

Rejestracja samochodu ze Szwecji kosztuje 256 zł.

Auta ze Szwecji mogą być więc ciekawą alternatywą dla samochodów z Zachodu Europy. Przede wszystkim to ciekawy kierunek dla zmotoryzowanych szukających sobie dobrze wyposażonego auta z mocniejszym silnikiem benzynowym. Wprawdzie bezpośredni zakup samochodu ze Szwecji może przysporzyć nieco problemów, jeśli znajdziemy korzystne rozwiązanie i na przykład skorzystamy ze sprawdzonego pośrednika, taka inwestycja może się nam opłacać.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 4.3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: