Formalności po zakupie auta z drugiej ręki

Formalności po zakupie auta z drugiej ręki

Formalności po zakupie auta to nie tylko jego przerejestrowanie. Przypominamy, na jakie formalności po zakupie samochodu musimy zwrócić uwagę i ile czasu mamy na załatwienie poszczególnych obowiązków. W innym wypadku narażamy się na kary w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Jakie formalności po zakupie samochodu czekają na nowego właściciela?

Jeśli kupujemy samochód z drugiej ręki, przywiązujemy coraz większą wagę do tego, aby sprawdzić go jak najlepiej na kilku płaszczyznach. Między innymi weryfikujemy go przez raport VIN, podczas oględzin, przeglądu u mechanika i jazdy próbnej. Później musimy pamiętać, aby dopełnić wszystkich formalności po zakupie auta. Mowa m.in. o następujących obowiązkach:

  • rejestracja pojazdu,
  • podatek w urzędzie skarbowym i deklaracja PCC-3,
  • ubezpieczenie OC.

Rejestracja auta w ciągu 30 dni

Jeśli zwrócimy uwagę na formalności po zakupie auta, przede wszystkim musimy pamiętać o okresie 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Wprawdzie w 2020 roku rząd wydłużył ten okres z 30 do 180 dni, ale od początku 2021 roku ponownie mamy na to tylko miesiąc.

W przypadku spóźnienia narażamy się grzywnę w formie kary administracyjnej w wysokości od 200 do 1000 zł. Może się jednak zdarzyć, że nie zdążymy wyrobić się w tym terminie. Raz jest to nasza wina, innym razem złośliwość rzeczy martwych.

Dzieje się tak na przykład, kiedy kupujemy auto rozbite bez ważnego badania technicznego. Wówczas przed rejestracją i badaniem na stacji diagnostycznej musimy doprowadzić do stanu używalności. Co w takiej sytuacji i jak dopełnić tej formalności po zakupie auta?

Na szczęście wystarczy zgłosić zakup samochodu on-line. Wprawdzie przez Internet nie da się zarejestrować pojazdu, ale wystarczyć powinien sam fakt zgłoszenia jego nabycia.

Samego zgłoszenia dokonamy przez Internet w ciągu zaledwie kilku minut. Wystarczy do tego tzw. profil zaufany oraz odpowiednie dokumenty. Musimy podać dane pojazdu i nabywcy, a także wgrać skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży.

Szerzej o tym, jak wygląda ta procedura krok po kroku i jak założyć profil zaufany, piszemy w artykule pt. “Zgłoszenie nabycia pojazdu przez Internet krok po kroku“.

Podatek w urzędzie skarbowym i deklaracja PCC-3 w ciągu 14 dni

Przed rejestracją samochodu w wydziale komunikacji musisz zebrać wszystkie dokumenty, w tym potwierdzenie opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Na dopełnienie tej formalności po zakupie samochodu używanego masz 14 dni od nabycia pojazdu.

W przypadku samochodów używanych podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. ich wartości. Pamiętajmy, że deklarację PCC-3 możemy wypełnić i złożyć przez Internet. Niestety, kreator dostępny na stronie podatki.gov jest daleki od ideału. Stąd często nie udaje się dopełnić tej formalności po zakupie samochodu w trybie on-line. Wypełnioną deklarację możemy jednak złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą.

Warto pamiętać, że nie zawsze jesteśmy zmuszeni do opłacania podatku PCC za samochód. Nie musimy dopełniać tej formalności po zakupie samochodu o wartości poniżej 1000 zł. To samo tyczy się zakupu auta na użytek własny przez osobę niepełnosprawną.

O innych wyjątkach i całej procedurze podatku PCC piszemy w artykule “Podatek od kupna samochodu – PCC 2021“. Podpowiadamy tam również, co zrobić, kiedy spóźnimy się z opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie.

Akcyza od zakupu samochodu za granicą

Jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy (np. z Niemiec), musimy zapłacić podatek akcyzowy. Jego stawka zależy od wartości samochodu i pojemności silnika, tj.:

  • 3,1% wartości samochodu o pojemności silnika do 2000 cm3;
  • 18,6% wartości samochodu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3;
  • 1,55% wartości samochodu dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) o pojemności silnika do 2000 cm3;
  • 9,3% wartości samochodu dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

W najlepszej sytuacji są importujący auta hybrydowe typu Plug-in (PHEV) z silnikami o pojemności do 2000 cm3, ewentualnie auta elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX), kiedy w ogóle nie musimy opłacać akcyzy.

W przypadku podatku akcyzowego formalności po zakupie auta sprowadzają się do trzech kroków. Jednak wszystko możemy załatwić on-line za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Do naszych obowiązków należy:

  1. Wypełnienie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S) – wpisujemy swoje dane i informacje o pojeździe (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer nadwozia). Podajemy też obliczoną osobiście wysokość podatku akcyzowego, po czym sprawdzamy, czy otrzymaliśmy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
  2. Zapłata akcyzy – wpłacamy określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
  3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – jest nam do tego niezbędny numer VIN samochodu; potwierdzenie jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu.

Pamiętajmy tutaj, że jeśli kupujemy używane auto za granicą przez pośrednika, to on opłaca akcyzę. Warto wówczas sprawdzić, czy aby na pewno dopełnił on tego obowiązku. Zrobimy to przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, a potrzebujemy do tego jedynie numeru VIN auta.

Na samą zapłatę akcyzy mamy 30 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli przekroczenia granicy. Wcześniej, bo w ciągu 14 dni powinno nastąpić złożenie deklaracji AKC-U/S.

Ubezpieczenie samochodu polisą OC

Po zakupie samochodu musimy też dopilnować formalności związanych z polisą ubezpieczeniową. Wprawdzie po nabyciu auta sprzedający oddaje nam samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, ale wbrew temu, co się wielu wydaje, nie przedłuża się ona automatycznie. Jeśli nie wypowiemy jej wcześniej, jest ona ważna tylko do końca okresu w umowie.

Po tej dacie musimy wykupić nowe OC. Warto o tym pamiętać, ponieważ jazda bez ważnego ubezpieczenia grozi wysokim mandatem. W przypadku braku ciągłości polisy OC przez ponad 14 dni dla samochodu osobowego możemy zapłacić mandat w wysokości nawet 5600 zł. Więcej o stawkach grzywny na 2021 rok w artykule “Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę“.

Niestety, wielu kierowców kupujących samochód na rynku wtórnym o tym zapomina. Potwierdzają to statystyki. Jak się okazuje, aż 40 proc. wykrytych nieubezpieczonych dotyczy osób, które wcześniej kupiły samochód używany na rynku wtórnym. Po ustaniu okresu ubezpieczenia nie wykupiły one nowej polisy.

Jak więc widzimy, jest kilka formalności po zakupie auta, o jakich musimy pamiętać. W innym razie najczęściej narażamy się na kary finansowe.

Zauważmy, że powyższe obowiązki dotyczą zakupu samochodu z drugiej ręki w Polsce lub krajach UE przez osobę prywatną. Jeśli jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE, możemy być zmuszeni do zapłaty podatku VAT. Do tego dochodzi cło (np. przy samochodach z USA), choć przy imporcie zza Oceanu nawet podatek VAT musi zapłacić również osoba prywatna. Jednak temat opłaty cła i podatku VAT opiszemy w innym artykule.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz