Rejestracja pojazdów w 60 dni. Rząd wydłuża czas na rejestrację

Rejestracja pojazdów w 60 dni

W artykule przeczytasz

Obecnie rejestracja pojazdów nie zawsze zostaje ukończona w terminie ustawowym 30 dni. Z kolei, jeśli już go przekroczymy, narażamy się na karę administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych. Dlatego postanowiono dwukrotnie wydłużyć czas na rejestrację do 60 dni.

Nowe zasady rejestracji pojazdów

Od 1 lipca 2021 rejestracja pojazdów będzie możliwa w terminie 60 dni.  Wszystko w związku z kolejkami i wydłużonym czasem potrzebnym na cały proces rejestracji w wydziale komunikacji, który niekiedy przekracza nawet dwa miesiące.

Wynika to z zaistniałej sytuacji, kiedy musimy umawiać się na wizytę w urzędzie, przez co cały system jest zdecydowanie mniej płynny. Stąd pretensje kierowców są w pełni zrozumiałe i zasłużone.

Teraz rząd przychylił się do ich prośby i jak wynika z projektu ustawy zmieniającej tzw. ustawę covidową, rejestracja pojazdów będzie możliwa w ciągu 60 dni od zakupu. Dotyczy to rejestracji nowego samochodu, przerejestrowania auta używanego kupionego w Polsce i sprowadzonego do kraju z zagranicy. Nie będzie więc tak wygodnie, jak miało to miejsce przed rokiem. Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2020 roku, aż do jego zakończenia czas na rejestrację został wydłużony do 180 dni.

Co istotne, dotyczyło to aut nabytych przed 31 grudnia 2020 roku. Tak więc właściciele pojazdów kupionych czy sprowadzonych w listopadzie bądź grudniu, nawet dziś – po upłynięciu kilku miesięcy – wciąż nie łamią przepisów i nie narażają się na karę administracyjną, jeśli nie zarejestrowali czy przerejestrowali swojego pojazdu. Co innego, jeśli kupiliśmy go lub sprowadziliśmy po 1 stycznia 2021 roku. W tym przypadku termin na rejestrację to już tylko 30 dni, co często jest trudne lub wręcz niemożliwe w realizacji.

Jak nie otrzymać kary za spóźnioną rejestrację?

Teraz będzie odrobinę lepiej, aczkolwiek zmiany nie muszą usatysfakcjonować wszystkich zmotoryzowanych. Przypomnijmy, że kto nie zarejestruje pojazdu używanego, nowego czy sprowadzonego w terminie, może otrzymać karę administracyjną w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Na szczęście jest sposób, aby legalnie obejść prawo. W niektórych urzędach możliwa jest rejestracja samochodu online. Zrobimy to przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Systemu Pojazd i Kierowca. Jednak, aby rozpocząć proces rejestracji w tej formie, wcześniej konieczne jest założenie konta na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, do czego potrzebujemy tzw. profilu zaufanego. Poza tym do internetowego wniosku musimy dołożyć skany dowodu zakupu pojazdu, karty pojazdu (jeśli była wydana) oraz dokumentu tożsamości.

Niestety, wciąż wiele wydziałów komunikacji nie pozwala na rejestrację samochodu przez Internet. Dlatego znacznie prościej jest zgłosić nabycie pojazdu. Również zrobimy to zdalnie online, aczkolwiek także niezbędny jest nam do tego profil zaufany. Szerzej całą procedurę zgłoszenia przez portal gov.pl opisujemy w artykule “Zgłoszenie nabycia pojazdu przez Internet krok po kroku“.

Do zgłoszenia nabycia pojazdu online – poza profilem zaufanym – potrzebujemy między innymi danych kupionej ruchomości, a więc poza marką i modelem także numeru VIN i numeru rejestracyjnego. Potrzebne są też nasze dane osobowe oraz dokument potwierdzający nabycie pojazdu (np. faktura, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny). Co jest najważniejsze, zgłoszenie nabycia pozwala uniknąć kary administracyjnej za spóźnione zarejestrowanie czy przerejestrowanie samochodu.

Zmiany w rejestracji nowych samochodów od 4 czerwca 2021 roku

Rejestracja pojazdów wydłużona w czasie to nie koniec zmian, jakie czekają nas na tej płaszczyźnie w najbliższym czasie. Już od 4 czerwca 2021 roku będzie łatwiej o rejestrację samochodu kupionego w salonie. Za właściciela cały proces rejestracji będzie mógł przeprowadzić dealer, który w imieniu nabywcy złoży elektroniczny wiosek o rejestrację. Oczywiście za wszystko zapłaci właściciel samochodu kupowanego w salonie. To jeden z elementów tzw. pakietu deregulacyjnego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Czas na rejestrację pojazdu ustawowo wydłużony do 60 dni

Czas na rejestrację pojazdu ustawowo wydłużony do 60 dni

Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, pamiętaj, że od 1 lipca czas na rejestrację pojazdu został wydłużony do 60 dni. To samo dotyczy zgłoszenia zakupu lub sprzedaży pojazdu krajowego. W ten sposób rządzący chcą zlikwidować problem kolejek, które były na tyle długie, że część zmotoryzowanych przekraczało ustawowy termin. To natomiast groziło karą administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych.

Rejestracja pojazdu krok po kroku

Umowa kupna sprzedaży samochodu – gotowy wzór

Umowa kupna – sprzedaży samochodu często spędza wam sen z powiek i tutaj rodzi się najwięcej pytań. Film, jak i ten wpis ma wam pomóc w przebrnięciu przez cały proces szybko sprawnie i z głową!