Zgłoszenie nabycia pojazdu przez Internet krok po kroku

Zgłoszenie nabycia pojazdu przez Internet krok po kroku

W artykule przeczytasz

Zgłoszenie nabycia pojazdu online jest szybkie i proste. Warto o tym pamiętać zwłaszcza dziś, kiedy od stycznia 2021 r. termin poinformowania o tym właściwego urzędu ponownie wynosi zaledwie 30 dni. Wyjaśniamy, jak przejść przez całą procedurę krok po kroku i co jest nam do tego potrzebne.

30 dni na zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdu

Przypomnijmy, że do końca 2020 roku na zgłoszenie nabycia pojazdu, podobnie jak jego zbycia, mieliśmy 180 dni. Od stycznia 2021 r. okres ten ponownie skrócono do zaledwie 30 dni od zakupu lub otrzymania auta w darowiźnie. Warto dopilnować tego terminu, gdyż w innym wypadku grożą nam kary administracyjne w wysokości od 200 do 1000 zł.

Na szczęście w celu zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu nie musimy stawiać się osobiście urzędzie, ale skorzystać z e-usługi. Okazuje się, że jest ona dość popularna wśród Polaków. W całym 2020 r. z tej opcji skorzystano ponad 600 tys. razy (601 297 zgłoszeń). W pierwszym miesiącu 2021 r. już blisko 56 tysięcy razy.

Zgłoszenie sprzedaży drogą online opisaliśmy w artykule “Zgłoszenie zbycia pojazdu przez Internet“. Teraz zajęliśmy się zgłoszeniem nabycia, choć obydwie procedury są do siebie bardzo zbliżone.

Zgłoszenie nabycia pojazdu online tylko z profilem zaufanym

Jeśli chcemy zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez Internet, potrzebujemy do tego profilu zaufanego. Pozwoli nam on potwierdzić swoją tożsamość w sieci.

Do założenia profilu zaufanego posłuży strona gov.pl. Zrobimy to również przez systemy bankowości elektronicznej wielu banków. Jest on darmowy i ważny przez 3 lata. Następnie musimy go przedłużyć.

Poza tym musimy przygotować odpowiednie dokumenty, tj.:

 • dane pojazdu (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny),
 • dane nabywcy pojazdu,
 • skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego nabycie (umowa darowizny, umowa kupna-sprzedaży).

Zgłoszenie nabycia pojazdu przez Internet krok po kroku

Jeśli mamy profil zaufany i niezbędne dokumenty, możemy przystąpić do zgłoszenia nabycia pojazdy drogą online. Zrobimy to przez stronę gov.pl.

 1. Wchodzimy na stronę gov.pl i logujemy się do konta Mój GOV profilem zaufanym.
 2. Wybieramy sekcję usług “Dla obywatela”, następnie kategorię “Kierowcy i pojazdy” i ze spisu e-usług wybieramy “Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)“.
 3. Odpowiadamy na pytanie systemu, co chcemy zgłosić – w tym przypadku nabycie pojazdu. Wybieramy opcję “przez Internet” i klikamy przycisk “Wyślij zgłoszenie”.
 4. Wpisujemy dane pojazdu, dołączając umowę darowizny lub kupna-sprzedaży.
 5. Sprawdzamy lub uzupełniamy swoje dane.
 6. Podajemy dane zbywcy.
 7. Adresujemy formularz zawiadomienia (zgłoszenie musi zostać wysłane do wydziału komunikacji urzędu, w którym pojazd jest zarejestrowany).
 8. Sprawdzamy formularz zawiadomienia, podpisujemy profilem zaufanym i wysyłamy.

Po wysłaniu zgłoszenia wyświetli się nam potwierdzający to komunikat. Jedynym dokumentem, który potwierdza wysłanie zgłoszenia, jest UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). Otrzymamy je na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV.

Zgłoszenie nabycia pojazdu przez Internet jest więc proste, szybkie, a przy tym bezpłatne. Cała procedura, o ile mamy wszystkie dokumenty i profil zaufany, zajmie nam tylko kilka minut.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

rejestracja samochodu przez Internet

Rejestracja pojazdu 2021 – jak uniknąć kary?

Rejestracja pojazdu 2021 była skrócona do 30 dni. W czerwcu wydłużono termin do 60 dni. Niestety w niektórych gminach to nadal za mało… Co należy zrobić aby nie dostać kary za brak rejestracji auta w terminie?