Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie

Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie

W artykule przeczytasz

Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie 4 grudnia 2020 roku, choć na wprowadzenie części zmian będzie trzeba jeszcze poczekać. Sprawdź, jakie udogodnienia dla zmotoryzowanych przynoszą zmiany przepisów.

Czym jest pakiet deregulacyjny dla kierowców?

Przez pakiet deregulacyjny dla kierowców rozumiemy zmiany w przepisach, przede wszystkim ustawy “Prawo u ruchu drogowym” z 14 sierpnia 2020 roku. Głównym celem zmian jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez:

  • ograniczenie liczby dokumentów krążących w obiegu,
  • uproszczenie licznych procedur.

Poszczególne zmiany są rozłożone w czasie. Pierwsza paczka zaczyna obowiązywać od 4 grudnia 2020 r.

Pakiet deregulacyjny. Zmiany obowiązujące od 4 grudnia 2020 r.

Od 4 grudnia 2020 roku przepisy dla kierowców zmieniają się w następujących obszarach:

  • Brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego – od października 2018 roku nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Podczas kontroli wszystkie niezbędne informacje, włącznie z dotyczącymi przeglądu technicznego, funkcjonariusz sprawdza w systemie informatycznym. Jednak dopiero od 4 grudnia nie masz obowiązku jego wymiany po tym, kiedy skończy się miejsce na pieczątki. Teraz diagnosta wynik badania wprowadzi do systemu i wyda specjalne oświadczenie. Nie musisz wozić go ze sobą, chyba że wyjeżdżasz za granicę. Jest ono również wystarczające podczas ewentualnej sprzedaży samochodu. Wystarczy, że przekażesz je nowemu właścicielowi.
  • Rejestracja pojazdu poza swoim urzędem – po zmianach możesz zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania. Poza tym znika obowiązek osobistego wyrejestrowania auta wywożonego za granicę. Zajmie się tym starostwo, kiedy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.
  • Koniec z małymi tablicami we wszystkich samochodach – wielu kierowców montuje małe tablice w autach tylko z uwagi na estetykę. Tymczasem powinno się je stosować z myślą o pojazdach specjalnie do nich przystosowanych, między innymi importowanych z USA i Japonii. Od 4 grudnia 2020 roku samochód z małymi tablicami, który ma wnękę na dużą tablicę rejestracyjną, nie przejdzie badania technicznego.

Koniec z wożeniem prawa jazdy od 5 grudnia 2020 r.

Z kolei od 5 grudnia 2020 pakiet deregulacyjny dla kierowców pozwala zostawić w domu prawo jazdy. Funkcję plastikowego dokumentu przejmie usługa mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel, choć nie będzie ona obowiązkowa. Podczas kontroli funkcjonariusz sprawdzi bowiem dane kierowcy w systemie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Pamiętaj jednak, że aplikacja mObywatel to nie tylko usługa mPrawo Jazdy, w której sprawdzisz również liczbę punktów karnych. Inne przydatne usługi to m.in. mTożsamość (dane z dowodu osobistego) czy mPojazd (marka, model i rok produkcji pojazdu, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego, informacje o ubezpieczeniu OC).

Na 30 dni przed upływającymi terminami usługa przypomni nawet o ważności ubezpieczenia OC lub zbliżającego się przeglądu. Szerzej o usłudze mPojazd piszemy w artykule pt. “Dokumenty samochodu w smartfonie“.

Oczywiście aplikacja mObywatel jest bezpłatna, ale niezbędny jest tu tzw. profil zaufany. Możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Pakiet deregulacyjny dla kierowców. Zmiany, na które czekamy

Pakiet deregulacyjny zawiera więc wiele udogodnień dla kierowców. Jednak na kilka zmian w przepisach trzeba jeszcze poczekać. Należą do nich:

  • możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez dealerów;
  • koniec wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu (najprawdopodobniej od 4 września 2022 roku);
  • zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania (obecnie to możliwe, kiedy kupujący i sprzedający mieszkają w jednym powiecie);
  • możliwość czasowego wycofania samochodu z ruchu.

Jesteśmy ciekawi, co Ty myślisz o pakiecie deregulacyjnym. Czujesz się usatysfakcjonowany zmianami, a może liczyłeś na coś więcej? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Będą kolejne zmiany w prawie dla kierowców?

Będą kolejne zmiany w prawie dla kierowców? Sprawdź, co się zmieni!

Zmiany w prawie dla kierowców, ale też pieszych czy użytkowników hulajnóg są w 2021 roku bardzo liczne. Nie jest jednak wykluczone, że niebawem zmotoryzowani będą musieli przygotować się na nowelizację kolejnych przepisów. Sprawdzamy, jakie zmiany mogą czekać kierowców w najbliższym czasie.