Zaświadczenie o badaniu auta stanie się ważniejsze

Udostępnij
Wasza ocena
Zaświadczenie o badaniu auta stanie się ważniejsze

W artykule przeczytasz

Współcześnie zaświadczenie o badaniu auta to dla wielu kierowców zwykły świstek papieru. Niebawem może się to zmienić, kiedy w życie wejdzie zmiana przepisów zwana pakietem deregulacyjnym. Pamiętać o nim będzie trzeba przy sprzedaży starszego auta.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Pakiet deregulacyjny, o którym szerzej piszemy w artykule pt. Jakie ułatwienia dla kierowców zawiera pakiet deregulacyjny?, trafił już na biurko prezydenta i czeka na jego podpis. Wygląda na to, że niebawem zmiany wejdą w życie, a skoro tak, na znaczeniu zyska też zaświadczenie o badaniu auta.

Jedną ze zmian pakietu deregulacyjnego, który ma być ukłonem w stronę kierowców, jest zniesienie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, jeżeli skończą się w nim miejsca na pieczątki diagnosty przy przeglądzie technicznym. Tych w dowodzie rejestracyjnym jest tylko sześć.

Nic dziwnego, że budziło to sprzeciw kierowców. Zwłaszcza że od października 2018 roku nie ma obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego. Podczas kontroli wszystkie dane policja pobiera z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Mimo to kierowca, który w dowodzie nie miał miejsca na pieczątkę diagnosty, musiał go wymienić. Tym samym zostawiał w wydziale komunikacji 73,50 zł, jeżeli liczyć pozwolenie czasowe, tracił też swój czas.

Zaświadczenie o badaniu auta obowiązkowe przy sprzedaży

Fakt, że nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, należy zaliczyć na plus. Jednak pojawi się nowy obowiązek, który będzie dotyczył kierowców planujących sprzedaż starszego samochodu.

Zmodyfikowany zostanie bowiem art. 78 Prawa o ruchu drogowym, który dziś brzmi następująco:

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

Po zmianach pojawi się w nim miejsce na zaświadczenie o badaniu technicznym. Tak więc zapis będzie brzmiał następująco:

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie jest określony aktualny termin ważności badania technicznego.

W praktyce oznacza to tyle, że zaświadczenie o badaniu technicznym zyska na znaczeniu. Będzie ono obowiązkowe, jeżeli to starszy samochód, w którego dowodzie nie ma już miejsca na pieczątki od diagnosty.

Obecnie zaświadczenie o badaniu technicznym często jest traktowane jak świstek papieru. Tak więc wielu kierowców się go pozbywa, inni nie pamiętają, gdzie zapodziali ten dokument.

Warto pamiętać, że zapis wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia nowelizacji. Jeżeli więc w najbliższym czasie masz zamiar sprzedać swój pojazd, pamiętaj, aby po kolejnym badaniu technicznym nie wyrzucać zaświadczenia o jego przeprowadzeniu, ewentualnie zacznij szukać zaświadczenia z ostatniego badania.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.