Jakie ułatwienia dla kierowców zawiera pakiet deregulacyjny?

Jakie korzyści zawiera w sobie pakiet deregulacyjny dla kierowców?

Tak zwany pakiet deregulacyjny to projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury, który powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji. Sejmowa Komisja Infrastruktury zaopiniowała go pozytywnie, przez co kierowcy mogą liczyć na kilka korzystnych z ich punktu widzenia zmian. Co zawiera w sobie pakiet deregulacyjny?

Prawo jazdy przez Internet

Pakiet deregulacyjny oznacza przede wszystkim, że kierowcy z polskim obywatelstwem będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli, oczywiście tylko na terytorium kraju. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz sprawdzi dane i uprawnienia kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Przypomnijmy, że to kolejne tego typu ułatwienie dla zmotoryzowanych. Od jesieni 2018 roku to samo tyczy się dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, o czym mówi artykuł pt. Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października“.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Innym udogodnieniem ma być brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się w nim miejsce na pieczątki stacji diagnostycznej. Oznacza to oszczędność czasu, a przy tym pieniędzy.

Dowód rejestracyjny ma sześć wolnych rubryk na pieczątki diagnosty. Później dokument, mimo iż nie ma obowiązku wożenia go przy sobie, trzeba wymienić. Wprawdzie koszt wymiany dowodu rejestracyjnego nie jest wysoki i wynosi 54,50 zł, to każda oszczędność powinna cieszyć kierowcę. Zwłaszcza że przy wymianie dowodu rejestracyjnego w sytuacji, kiedy nie ma już miejsca na pieczątki, a termin badania został przekroczony, konieczna jest opłata w wysokości 19 zł za pozwolenie czasowe. Z kolei 17 zł kosztuje udzielenie pełnomocnictwa.

Brak karty pojazdu i nalepek kontrolnych

Korzyścią dla zmotoryzowanego jest również zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu podczas rejestracji, a przy tym rezygnacja z nalepki kontrolnej i jej wtórnika. W ten sposób wielu kierowców oszczędzi łącznie 94,50 zł. Karta pojazdu będzie zbędna, gdyż organy rejestrujące i podmioty mające prawo do kontroli drogowej, potrzebne informacje znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Rejestracja pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania

Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela przez starostę odpowiedniego dla miejsca zamieszkania kierowcy. Dodatkowo starosta może również czasowo zarejestrować pojazd w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru.

Zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych

Możliwe, że niebawem będzie można także zachować dotychczasowe numery rejestracyjne po zakupie samochodu. Jeżeli to zwykłe tablice dla samochodu osobowego, których koszt wynosi 80 zł, w połączeniu z nalepką kontrolką i ewidencyjną da to oszczędność na poziomie 99,50 zł.

Rejestracja pojazdu on-line przez dealera

Nowością, którą zawiera w sobie pakiet deregulacyjny dla kierowców, jest też możliwość rejestracji nowego pojazdu on-line przez autoryzowany salon sprzedaży. Ułatwi to i skróci czas rejestracji samochodu. Kierowca będzie mógł odebrać z salonu sprzedaży już zarejestrowany pojazd.

Bez wątpienia jest to pewne ułatwienie, ale jako że w Polsce nadal sprzedaje się znacznie więcej samochodów na rynku wtórnym, przydałaby się opcja rejestracji samochodu przez Internet dla osób fizycznych. Niestety, wiceminister infrastruktury Rafał Weber uważa, że mogłoby to doprowadzić do nieszczelności systemu i jego zablokowania. Podobnego zdania jest wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Nowelizacja zakłada też rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe. Nie będzie to jednak dotyczyło wszystkich aut. Obejmie jedynie samochody uszkodzone, a nie chwilowo nieużywane auta.

Zmotoryzowany będzie mógł wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Możliwe będzie to na przykład w przypadku konieczności naprawy samochodu po wypadku, kiedy auto jest mocno uszkodzone i doprowadzenie go do stanu używalności wydłuży się w czasie. Poza tym wycofania z ruchu będzie można dokonać raz na trzy lata. Przypomnijmy, że obecnie taka możliwość dotyczy wyłącznie samochodów ciężarowych, przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów.

Przywrócenie pojazdu do ruchu będzie wiązało się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego. Mimo wszystko zmiana jest ciekawym rozwiązaniem i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia OC. Niestety, nadal nie będzie można wycofać z ruchu nieużytkowanego auta, które musi mieć polisę OC. W innym wypadku kierowcy grożą wysokie kary, które wskazuje artykuł Jaka kara za nieubezpieczony samochód?“.

Zwrot zatrzymanego elektronicznie pozwolenia czasowego

Dodatkowo przepisy ustawy pozwolą na zwrot przez stację kontroli pojazdów zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego. Dzięki temu nie będzie konieczności zwracania się o zwrot dokumentu do urzędu lub organu, który zatrzymał dokument.

Prostszy wywóz pojazdu za granicę

Łatwiejszy będzie też wywóz pojazdu za granicę, co ma związek z wprowadzeniem i powiązaniem czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z jego wyrejestrowaniem. Jeżeli od ostatniej rejestracji w Polsce nie nastąpiła zmiana własności, kierowca nie będzie musiał przedkładać przy rejestracji dowodu zakupu. Nie będzie trzeba więc dostarczać umowy kupna-sprzedaży pojazdu czy faktury, a wystarczy sam dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi.

Pakiet deregulacyjny w pigułce:

  • prawo jazdy przez Internet,
  • koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego,
  • brak karty pojazdu i nalepek kontrolnych,
  • rejestracja pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania,
  • zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  • rejestracja pojazdu on-line przez dealera,
  • czasowe wycofanie pojazdu z ruchu,
  • zwrot zatrzymanego elektronicznie pozwolenia czasowego,
  • prostszy wywóz pojazdu za granicę.

Kiedy pakiet deregulacyjny wejdzie w życie?

Na razie projekt przedstawiający pakiet deregulacyjny pozytywnie przeszedł opiniowanie sejmowej Komisji Infrastruktury. Oznacza to, że zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym są coraz bliższe. Należy przy tym pamiętać, że przepisy zaczną obowiązywać po trzech miesiącach od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będzie tu zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Z tej zmiany pakietu deregulacyjnego skorzystać będzie można dopiero po upływie dwóch lat od ogłoszenia zmian w prawie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz