Badanie techniczne w 2023 roku – zmiany nie weszły w życie 9 stycznia

Udostępnij
Wasza ocena
Badanie techniczne w 2023 roku
O zmianach w badaniach technicznych pojazdów mówi się od dawna. Jednak przepisy miały wejść w życie już kilkukrotnie, ale nadal nie ma to miejsca. Tymczasem w krajach członkowskich Unii Europejskiej nowe zasady obowiązkowych przeglądów diagnostycznych powinny zostać wprowadzone już w maju 2018 roku. Sprawdzamy, jak mogą wyglądać w Polsce badania techniczne w 2023 roku, jeżeli w końcu nowelizacja zacznie obowiązywać.

W artykule przeczytasz

Badania techniczne na nowych zasadach jednak nie od 9 stycznia 2023 roku

W roku 2023 badanie techniczne miało wyglądać zgoła inaczej niż dotychczas. Nie jest wykluczone, że zmiany w końcu wejdą w życie, ale nadal nie wiemy, kiedy będzie mieć to miejsce. Ostatnią datą zmian w przepisach w obszarze badań technicznych miał być dzień 9 stycznia 2023 roku. Jednak zmiany nadal nie obowiązują. Przypomnijmy, że po raz pierwszy nowelizacja przepisów odnośnie przeprowadzania przeglądów samochodów miała zacząć obowiązywać w 2021 roku. Później została przesunięta na 2022 rok. Jednak nowe przepisy nie obowiązują nawet na początku 2023 roku.

Na razie nie wiemy, kiedy badanie techniczne pojazdów będzie odbywać się w myśl nowych zasad. Prace nad projektem się wydłużają. Nie jest wykluczone, że jest to wynik protestu diagnostów. Środowisko domaga się podwyżek cen okresowego badania technicznego. Obecnie obowiązujące stawki utrzymują się bowiem nieprzerwanie od 2004 roku. W tym czasie znacznie wzrosły koszty prowadzenia stacji diagnostycznej. Kolejnym problemem jest inflacja.

Przeczytaj też: “Badania techniczne samochodu. Co trzeba o nich wiedzieć?

Jak wyglądać będzie badanie techniczne w 2023 roku?

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, będą oznaczać spore zmiany dla kierowców, ale także samych stacji diagnostycznych i diagnostów. Najważniejsze zmiany w nowelizacji to:

  • obowiązek dokumentowania obecności pojazdu w placówce przez diagnostów (pięć zdjęć pojazdu, w tym jedno przedstawiające stan licznika kilometrów);
  • dwukrotna cena badania technicznego wykonanego 30 dni po terminie (np. 198 zł w przypadku samochodu osobowego bez instalacji LPG);
  • nowe badanie techniczne wykonane maksymalnie do 30 dni będzie ważne przez rok od starej daty;
  • nadzór nad stacjami kontroli pojazdów będzie mieć Transportowy Dozór Techniczny.

 

Jest oczywiste, że zmiany w końcu wejdą w życie. Jednak wciąż nie wiemy, czy już w roku 2023 badanie techniczne będzie odbywać się na nowych zasadach. Jest to jednak bardzo prawdopodobne. Szczególnie że Polska ze zmianami spóźnia się już kilka lat. Obowiązek nowelizacji w tym obszarze w państwach członkowskich Unii Europejskiej przypadał bowiem na maj 2018 roku.

FAQ – najczęstsze pytania o badanie techniczne w 2023 roku

Czy badanie techniczne w nowej formie obowiązuje od 9 stycznia 2023 roku?

Nie, zmiany miały wejść w życie 9 stycznia 2023 roku, ale nowelizacja nadal nie obowiązuje.

Jakie najważniejsze zmiany zakłada nowelizacja w badaniach technicznych?

Przede wszystkim w stacji diagnostycznej diagnosta wykona pojazdowi pięć zdjęć. Poza tym spóźnialscy, którzy spóźnią się z badaniem ponad 30 dni, za przegląd zapłacą podwójnie. Natomiast badanie w okresie do 30 dni od wyznaczonej daty będzie oznaczać, że nowy termin zostanie wyznaczony na rok od starego terminu. Zmiany zakładają także, że SKP znajdą się pod kontrolą Transportowego Dozoru Technicznego.

Czy zmiany w badaniach technicznych wejdą w życie w 2023 roku?

Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ jak inne kraje UE, Polska do wprowadzenia zmian była zobligowana już w połowie 2018 roku. Nie można wykluczyć, że wraz ze zmianami pojawią się nowe stawki badań technicznych, o co od dawna apeluje środowisko diagnostów.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: