Ulga rehabilitacyjna na samochód w 2023 roku – jak odliczyć, limity

Udostępnij
Wasza ocena
Ulga rehabilitacyjna na samochód w 2023 roku
Przepisy Nowego Ładu nie usunęły ulgi rehabilitacyjnej na samochód w 2023 roku. Możliwość odliczenia ulgi mają wszyscy niepełnosprawni lub ich opiekunowie, jeżeli są właścicielami bądź współwłaścicielami pojazdu. Ważne, że poniesione koszty do określonego limitu można odliczyć również wówczas, kiedy pojazd nie służy wyłącznie na dojazdy do lekarza czy zabiegi. Liczą się wszystkie wydatki związane z codzienną eksploatacją auta osobowego przez osobę niepełnosprawną lub na jej rzecz przez opiekuna. Sprawdzamy, czym jest ulga rehabilitacyjna na samochód i dlaczego dla wielu niepełnosprawnych niesie w sobie żadnej korzyści.

W artykule przeczytasz

Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna na samochód?

Zacznijmy od tego, że ulga rehabilitacyjna na samochód w 2023 roku umożliwia odliczenie kosztów użytkowania auta osobowego. Co jest istotne, dotyczy to nie tylko wydatków ponoszonych na dojazdy do lekarza czy zabiegi i turnusy rehabilitacyjne. Zalicza się także codzienne koszty związane z eksploatacją samochodu.

Ulga rehabilitacyjna na auto przysługuje:

 • osobie niepełnosprawnej;
 • opiekunowi osoby niepełnosprawnej (współmałżonek, dzieci: własne, przysposobione i obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie, synowe).

 

Żeby móc odliczyć ulgę od podatku, należy spełnić też inne warunki, tj.:

 • samochód musi stanowić własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej bądź jej opiekuna;
 • dochód osoby niepełnosprawnej (będącej na utrzymaniu podatnika) nie może przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej – w 2022 roku było to 1338,44 zł miesięcznie, a więc 16 061,28 zł (1338,44 zł × 12; do dochodów nie zalicza się świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłku pielęgnacyjnego i innych dopłat).

 

Przeczytaj też: “Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej – czym jest, jak wyrobić?

Ulga rehabilitacyjna na wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu

Ważna zmiana w uldze rehabilitacyjnej na samochód zaszła z dniem 1 stycznia 2018 roku. W myśl przepisów, które wówczas weszły w życie, nie trzeba już wykazywać, że przejazdy są związane z przewozem na wszelkie usługi w obszarze zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Zmiany miały ułatwić codzienne życie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Dlatego do ulgi liczą się m.in.:

 • wszystkie koszty przejazdów (np. do lekarza, sklepu, pracy itp.);
 • koszty utrzymania samochodu (np. zakup płynów eksploatacyjnych, naprawy, przegląd, części, ubezpieczenie).

 

Warto podkreślić, że z ulgi mogą korzystać tylko osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie będący właścicielami bądź współwłaścicielami samochodu osobowego. Nie dotyczy to środków transportu innego rodzaju.

Przeczytaj też: “Będzie dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej

Ważne, że fiskus nie wymaga gromadzenia dokumentów, które potwierdzają wysokość poniesionych kosztów. Wystarczy, że na żądanie urzędników podatnik przedstawi:

 • jeżeli jest to osoba niepełnosprawna: dowód rejestracyjny auta (musi widnieć w nim jako właściciel lub współwłaściciel), orzeczenie o niepełnosprawności, OC pojazdu;
 • jeżeli jest to opiekun osoby niepełnosprawnej: dowód rejestracyjny auta (musi widnieć w nim jako właściciel lub współwłaściciel), zaświadczenie o utrzymywaniu osoby niepełnosprawnej, dowód użytkowania pojazdu w celach związanych z ułatwieniem czynności życiowych osobie niepełnosprawnej.

Ile wynosi ulga rehabilitacyjna na samochód w 2023 roku?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej na auto odliczyć można w roku podatkowym do 2280 zł. Wątpliwości powstają, kiedy jest to kilka osób. Uwzględniając różne indywidualne interpretacje, można przyjąć, że wygląda to następująco:

 • małżonkowie – każdy z małżonków ma limit 2280 zł, a więc w sumie 4560 zł (jeżeli są właścicielami jednego samochodu i mają wspólnotę majątkową);
 • rodzice z dwójką niepełnosprawnych dzieci – w sumie 4560 złotych, czyli po 2280 zł na dziecko;
 • jedno dziecko niepełnosprawne w rodzinie – po 2280 zł na każdego z rodziców;
 • osoba niepełnosprawna mająca pod opieką innej osoby z niepełnosprawnością – jeden limit 2280 zł bez względu na liczbę osób niepełnosprawnych.

 

Przy rozliczeniu deklaracji podatkowej (PIT-37, PIT-36 lub PIT-28) ulgę rehabilitacyjną na samochód, wyliczoną z uwzględnieniem limitu, należy wpisać w pozycji 25 oraz 26 PIT-O.

Podsumowując, w ramach limitowanej ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od podatku maksymalnie 2280 złotych. Może to zrobić każda osoba niepełnosprawna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, bez względu na roczne dochody. W przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych też jest taka możliwość, ale jedynie pod warunkiem, że osoba będąca pod opieką opiekuna ma roczny dochód nie większy niż 12-krotność kwoty renty socjalnej (w 2022 roku jest to 16 061,28 zł).

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ulgi nielimitowanej. Dotyczy ona na przykład kosztów poniesionych w ramach dostosowania pojazdu do potrzeb przewożenia osoby niepełnosprawnej lub kierowania go przez taką osobę. Wówczas nie ma górnego limitu wydatków. Poniesione koszty można w całości odliczyć od dochodu, ale należy je udokumentować fakturami i rachunkami.

FAQ – najczęstsze pytania o ulgę rehabilitacyjną na samochód

Czym jest limitowana ulga rehabilitacyjna na samochód?

To ulga podatkowa, która daje możliwość odliczenie kosztów używania samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna. Wydatki dotyczą codziennego użytkowania pojazdu i kosztów związanych z jego eksploatacją. Zaliczyć do nich można np. dojazdy do pracy, na zakupy, naprawy, badanie techniczne, części zamienne itp.

Ile wynosi limit ulgi rehabilitacyjnej na samochód w 2023 roku?

Limit ulgi rehabilitacyjnej w 2023 roku to 2280 zł. Tyle od podatku na rzecz fiskusa może odliczyć osoba niepełnosprawna lub jej opiekun.

Czy rozliczanie ulgi rehabilitacyjnej na auto w 2023 roku ma sens?

Tak, ma to sens, ponieważ pozwala otrzymać niewielki zwrot z fiskusa. Ulgę może odliczyć osoba niepełnosprawna oraz opiekun osoby niepełnosprawnej, jeżeli jej roczne dochody w 2022 roku, nie licząc świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłku pielęgnacyjnego i innych dopłat, nie przekroczyły 16 061,28 zł (limit dochodów obowiązuje wyłącznie w przypadku osoby niepełnosprawnej, która jest pod opieką opiekuna).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 3.5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

17 odpowiedzi

 1. Nie ma kryterium dochodowego dla odliczenia samochodu przez osobę niepełnosprawną. Taką odpowiedź otrzymałem z portalu mf.gov.pl. Proszę nie wprowadzać w błąd.

  1. Dziękujemy za odpowiedź.

   Nie wiem, czy mówi Pan/Pani o tym samym. Na stronie GOV jest taka informacja, że limit obowiązuje, o ile osoba niepełnosprawna, jest pod opieką opiekuna. NIE MA, jeżeli rozlicza się samodzielnie i osobiście korzysta z ulgi. W przypadku limitów ważna jest sekcja poniżej.

   “Roczne dochody osoby niepełnosprawnej nie mogły przekroczyć 16 061,28 zł w roku 2022.

   Do 16 061,28 zł nie zalicza się:

   zasiłku pielęgnacyjnego,
   świadczenia uzupełniającego, otrzymanego na podstawie przepisów o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
   dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów,
   alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w ustawie PIT.
   dodatku energetycznego o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo energetyczne,
   dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1, 202 i 1692),
   dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967),
   dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967),
   dodatku elektrycznego, o którym mowa w art. 27 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. poz. 2127),
   refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na runku gazu (Dz.U. poz. 2687).

   Do dochodów zalicza się natomiast inne dochody zwolnione z opodatkowania np. zapomogę, przychody osób do ukończenia 26 roku życia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof.”

   https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/#kiedy-przysluguje-ulga

  2. dokładnie, nie ma kryterium dochodowego, na stronie podatki gov pl pogrubioną czcionką jest napisane

   Pamiętaj! limit dochodu dotyczy osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika.

 2. Witam.A co z opiekunami osób dorosłych (rodzicow)?Nie możemy pracować otrzymujemy Świadczenie pielęgnacyjne.Opiekujemy się niepełnosprawnymi rodzicami jezdzimy do lekarza na zabiegi do sklepu własnymi autami i nie mamy możliwości odliczyć ani złotówki na użytkowanie samochodu???

  1. Dzień dobry

   Oczywiście, że macie Państwo do tego prawo.

   “Ulga rehabilitacyjna na auto przysługuje:

   osobie niepełnosprawnej;
   opiekunowi osoby niepełnosprawnej (współmałżonek, dzieci: własne, przysposobione i obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie, synowe).”

   Proszę tylko pamiętać, że roczne dochody osoby niepełnosprawnej nie mogły przekroczyć 16 061,28 zł w roku 2022. Jeżeli jest to dwójka rodziców, możliwe, że odliczyć można byłoby nawet w sumie 4560 zł.

   Pozdrawiamy
   Autobaza

 3. Dzień dobry.
  Właśnie przed chwilą zadzwoniłem do urzędu skarbowego i otrzymałem informację że nie ma kryterium dochodowego dla osoby niepełnosprawnej jeżeli chodzi o ulgę rehabilitacyjną na samochód. Musi być właścicielem tego pojazdu. Opiekun osoby niepełnosprawnej nie może odliczyć ulgi od dochodu jeżeli osoba niepełnosprawna przekroczy kwotę 16061zł coś koło tego.
  Nie wiem czy to wszystko dobrze zrozumiałem bo osoba z którą rozmawiałem mówiła takim szybkim urzędowo-prawniczym językiem

 4. Owszem, poprawiliśmy to tak, żeby nie było wątpliwości:

  osoba niepełnosprawna dla siebie – limit dochodów nie obowiązuje
  opiekun osoby niepełnosprawnej – limit dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu opiekuna (np. chory rodzic) to w 2022 roku 16 061,28.zł.

 5. Dzień dobry,
  jak rozliczyć ulgę na samochód (mamy dziecko niepełnosprawne do 16 r.ż.) w przypadku, gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem – czy ulga 2280 zł przysługuje nam wspólnie, czy każdy z rodziców może odliczyć ją osobno i daje to w sumie kwotę 4560zł?

 6. Czytam w Internecie że ulgę 2280 na samochód można w 2023 odliczyć od podatku. Czy wkradł się jakiś błąd? Przecież byłaby to zasadnicza różnica.

  1. Dzień dobry

   Ulgę odlicza się:

   od dochodu – w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
   od przychodu – w przypadku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych

 7. Mamy z mężem orzeczenia o niepełnosprawności (na stałe), nie korzystaliśmy z odliczenia ulgi rehabilitacyjnej na samochód? za ile lat wstecz możemy złożyć korektę zeznań podatkowych i uwzględnić tę ulgę?

  1. Dzień dobry

   Z zasady korektę zeznania można składać do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jeżeli jest to PIT 37, okres przedawnienia wynosi 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Najprościej posłużyć się wzorem druku do składania wyjaśnień (ORD-ZU).

   Pozdrawiamy
   Autobaza

 8. W jaki sposób ustawodawca tłumaczy termin opiekun? czy wystarczy że ja mam grupę Inwalidzka, A mój mąż jest założenia moim opiekunem, czy zapis o konieczności posiadania opiekuna bądź jego ustanowienia musi wynikać z orzeczenia o niepełnosprawności?

 9. Czy w przypadku osoby niepełnosprawnej która rozlicza się razem z małżonkiem czyli PIT 37 odlicza 2.280 zł to w przypadku kiedy wydatkuje naprawy samochodu, kupuje części do samochodu, w tym oleje, filtry, czy inne części oraz przegląd samochodu, może te wydatki dodać do kwoty 2.280 zł, czy nie ?

 10. Moja mama posiada umiarkowany stopień , prawo jazdy korzysta z mojego samochodu lub osobiście ja wożę na różne leczenie zabiegi zakupy , mieszkamy razem w jednym domu czy mogę skorzystać z ulgi na samochód

 11. Skoro nie jest nic wprost napisane w kwestii dochodu o 500 plus dla osób z niepełnosprawnością znaczy że doliczane jest do dochodu? Istotne, w przypadku korzystania z ulgi 2280zł przez opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.