Darmowe autostrady w Polsce przestaną istnieć?

Udostępnij
Wasza ocena
Darmowe autostrady w Polsce
Wiele wskazuje na to, że darmowe autostrady w Polsce przejdą do historii. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje na swojej stronie, że zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie autostrady w naszym kraju będą płatne. Wydaje się więc, że rozszerzenie systemu e-TOLL na kolejne odcinki jest tylko kwestią czasu.

W artykule przeczytasz

Płatne i darmowe autostrady w Polsce

Obecnie w Polsce mamy ok. 1700 kilometrów autostrad. Odcinki płatne to zalewie ok. 730 km. Niestety, docelowo wszystkie darmowe autostrady w Polsce dołączą do dróg płatnych. Jak nie trudno się domyślić, najprawdopodobniej nastąpi to przez rozszerzenie systemu poboru opłat e-TOLL na całą sieć autostrad. Przypomnijmy, że z dniem 1 grudnia 2021 roku został on wprowadzony na autostradach zarządzanych przed GDDKiA również dla samochodów osobowych.

Przeczytaj też: “Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja krok po kroku

Darmowe autostrady w Polsce (stan na grudzień 2021 roku):

  • autostrada A1: Maciejów – Gliwice – Sośnica; Łódź Północ – Tuszyn;
  • A2: Poznań Zachód – Poznań Wschód; Sługocin – Zdżary; Arynów – Ryczołek;
  • A4: Jędrzychowice – Wrocław Bielany; Gliwice; Gliwice-Sośnica – Katowice-Murckowska; Kraków – Korczowa;
  • A6;
  • A8;
  • A18.

Płatne odcinki autostrad w Polsce (stan na grudzień 2021 roku):

  • A1: Rusocin – Nowa Wieś (152 km);
  • A2: Konin – Świecko (255 km); Konin – Stryków (99 km);
  • A4: Kraków – Katowice (61 km); Wrocław – Sośnica (160 km).

Ile kosztują autostrady w Polsce?

Płatnych i darmowych autostrad w Polsce nie ma więc zbyt wiele, a nowe budowane są nie w tak szybkim tempie, jak życzyłoby sobie wielu kierowców. Oczywiście, o ile byłyby one w większości bezpłatne, a przynajmniej niezbyt drogie. W całym 2021 roku GDDKiA  chce oddać do użytku zaledwie ok. 40 km nowych autostrad. Wprawdzie do 2025 roku łącznie ma ich powstać blisko 3800 km, ale głównie będzie to rozwój dróg ekspresowych. Jak natomiast jest z wysokością opłat za przejazd autostradami?

Kluczowe jest tutaj rozporządzenie Ministra Infrastruktury wskazujące, że pojazdy kategorii drugiej (samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) za każdy pokonany kilometr autostrady muszą zapłacić 10 groszy.

Przeczytaj też: “Koniec bramek na autostradach. Od 1 grudnia zmiany na A2 i A4

Kwota jest więc dosyć niska. Niestety, jest to tylko suma podstawowa, która ma trafić do budżetu państwa. Dokument nie określa stawki maksymalnej, a więc nie ma w niej kosztów związanych z obsługą systemu płatności, utrzymaniem drogi itp. Stąd w rzeczywistości każdy pokonany kilometr autostrady kosztuje znacznie więcej, nawet do kwoty blisko 50 groszy za kilometr, choć częściej 20-30 zł/km.

Tym samym, choć nie ma ich zbyt dużo, polskie autostrady są jednymi z najdroższych w Europie. Zwłaszcza że płatność jest jednorazowa. Taki system obowiązuje też m.in. we Włoszech, Francji czy w Portugalii. W wielu innych państwach Europy, gdzie autostrady są płatne, istnieje możliwość wykupienia winiety (np. na weekend, na 7 dni, na 10 dni).

Podsumowując, darmowe autostrady w Polsce wciąż obowiązują. Co więcej, obecnie duża część autostrad jest darmowych. Niestety, wiele wskazuje na to, że niebawem się to zmieni i trzeba będzie za nie płacić. Docelowo wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Nie należy więc stawiać pytania, czy będziemy uiszczać opłaty za przejazd każdą autostradą, ale kiedy to nastąpi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.