Darmowa autostrada A1 – kto nie musi płacić, jaka oszczędność?

Udostępnij
Wasza ocena
Darmowa autostrada A1
Autostrada A1 liczy sobie 567 km i prowadzi od przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach do Trójmiasta. Część autostrady A1 należy do koncesjonariusza, jakim jest prywatna spółka AmberOne. Dlatego przejazd na odcinku Toruń – Gdańsk był płatny. Od 4 września 2023 roku cała autostrada jest darmowa, natomiast nie dla wszystkich. Sprawdzamy, kto może za darmo przejechać autostradą A1, również odcinkiem między Gdańskiem a Toruniem (stacje poboru opłat Rusocin – Nowa Wieś).

W artykule przeczytasz

Autostrada A1 darmowa od 4 września 2023 roku

Darmowa autostrada A1 jest dostępna od dnia 4 września 2023 roku. Bezpłatny przejazd jest zarezerwowany dla następujących pojazdów:

  • samochody osobowe o dmc do 3,5 t,
  • motocykle.

 

To wynik negocjacji między rządem a koncesjonariuszem autostrady – spółką AmberOne, do której wciąż należy 152-kilometrowy odcinek autostrady A1 łączący Gdańsk z Toruniem.

Darmowe autostrady w Polsce (wcześniej płatne) – stan na wrzesień 2023 roku:

  • A2: odcinek Stryków – Konin o długości 99 km należący do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (od 1 lipca 2023 roku);
  • A4: odcinek Wrocław – Sośnica o długości 162 km należący do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (od 1 lipca 2023 roku);
  • A1: odcinek Rusocin – Nowa Wieś o długości 152 km należący do spółki AmberOne (od 4 września 2023 roku).

 

W każdym przypadku z opłat zwolnieni są kierowcy pojazdów osobowych o masie do 3,5 t oraz motocykli. Przypomnijmy więc, że wcześniej kierowcy pojazdów zaliczanych do kategorii 1, za przejazd odcinkiem autostrady A1 między Gdańskiem a Toruniem musieli zapłacić 29,90 zł. Podróż w obu kierunkach kosztowała więc 59,80 zł. Stawka za kilometr wynosiła 0,20 zł brutto.

Przeczytaj też: “Bezpłatne i płatne autostrady w Polsce od 1 lipca 2023 roku

Płatne autostrady w Polsce (stan na wrzesień 2023 roku):

  • A2: odcinek Konin – Świecko (długość 255 km, zarządzany przez Autostradę Wielkopolską) – 40 gr za kilometr; 102 zł w jedną stronę i 204 zł w obie.
  • A4: odcinek Katowice – Kraków (długość 60 km, zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska) – 50 gr za kilometr; 30,00 zł w jedną stronę i 60,00 zł w obie.

 

Przeczytaj też: “Autostrada A2 Konin – Świecko – opłaty, do kogo należy?

Jak przejechać darmowym odcinkiem autostrady A1 – bilet zerowy

Informacja, że przejazd autostradą A1 na odcinku od Gdańska do Torunia jest bezpłatny, ma pewien haczyk. To odcinek nadal zarządzany przez spółkę AmberOne. Dlatego opłaty będą nadal pobierane od przejazdu pojazdów pozostałych kategorii (2-5). Tak naprawdę płatny jest też przejazd dla motocykli i aut osobowych, ale kierowcy nie muszą ponosić opłat bezpośrednio. Środki na rzecz koncesjonariusza pochodzą bowiem z budżetu państwa.

W praktyce za przejazd autostradą A1 zapłacą wszyscy w podatkach, również kierowcy, którzy nie korzystają z tego odcinka autostrady. Natomiast sam pomysł należy ocenić pozytywnie. Takie działania poprawiają bezpieczeństwo użytkowników dróg publicznych, ponieważ skutkują przeniesieniem części ruchu z dróg alternatywnych na autostrady. Najbardziej zadowoleni na pewno będą kierowcy często podróżujący odcinkiem między Gdańskiem a Toruniem.

Warto podkreślić, że mimo braku opłat przejazd odcinkiem Gdańsk – Toruń wcale nie odbywa się bez zatrzymania. Tak więc po dojechaniu do pierwszej bramki należy pobrać bilet (tzw. bilet zerowy) i oddać go inkasentowi po dojechaniu do ostatniej bramki przed zjazdem. Natomiast inaczej muszą zachować się kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który identyfikuje numery rejestracyjne bez konieczności pobrania biletu. Takie pojazdy muszą podjechać pod szlaban na zjeździe i kontynuować dalszą podróż po zapaleniu się zielonej lampki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o darmową autostradę A1?

Od kiedy autostrada A1 jest darmowa na odcinku Gdańsk – Toruń?

Darmowy przejazd na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 między Gdańskiem a Toruniem jest możliwy od 4 września 2023 roku. To wynik negocjacji między koncesjonariuszem a rządem.

Kto może korzystać z darmowego przejazdu autostradą A1 między węzłami Rusocin – Nowa Wieś?

Taki przywilej mają kierowcy samochodów osobowych o dmc do 3,5 t oraz motocykli.

Ile można zaoszczędzić na darmowym przejeździe odcinkiem autostrady A1 należącym do AmberGO?

Dla pojazdów kategorii 1 kilometr podróży kosztował 0,20 zł. Oznacza to, że przejechanie całego odcinka kosztowało 29,90 zł.

zdjęcie: gov.pl

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.8]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 odpowiedzi

  1. Dlaczego z odpowiednim wyprzedzeniem jest brak informacji na których stanowiskach jest pobieranie biletu i na których stanowiskach jest pobierana opłata dla samochodów osobowych do 3.5 tony np. na A1. Aktualnie przejeżdżałem ten odcinek płatny tj od Nowej Wsi do Swarozyna i trzeba bardzo uważać w które stanowisko wjechać. Informacja powinna być pokazana na poziomie jezdni i nad jezdnia z odpowiednim wyprzedzeniem tak jak to jest stosowane w niektórych krajach zachodnich.

  2. Bezpłatna A1 to bzdura.Jadąc busem z oznaczeniem do 3,5t z blizniakami na tylnej osi zapłacę za przejazd.Chyba więcej asfaltu zetrę.Grunt to dobry PR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.