Mandaty 2022 mocno w górę. Nowe stawki mandatów bardzo wysokie!

Udostępnij
Wasza ocena
W 2022 roku mandaty mocno w górę
Od początku roku 2022 mandaty za przewinienia drogowe będą znacznie wyższe niż dotychczas. Sejm przegłosował nowe stawki mandatów. Formalnością jest też podpis prezydenta. Nowe mandaty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Sprawdzamy, jak wysokie będą kary mandaty za wykroczenia drogowe po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

W artykule przeczytasz

Kary za wykroczenia w 2022 – mandaty i grzywny mocno w górę

Zanim odniesiemy się do tego, jak wysokie będą w roku 2022 mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym, zacznijmy od tego, że rosną maksymalne kary, jakie mogą nałożyć policjant i sąd, tj.:

Maksymalna wysokość mandatu nałożonego przez policjanta za wykroczenie drogowe

 • Po zmianach: 5000 zł (6000 zł w przypadku z art. 9 ust. 1 Kodeksu wykroczeń).
 • Dziś: 500 zł.

Maksymalna wysokość grzywny za wykroczenie drogowe nałożona przez sąd

 • Po zmianach: 30 000 zł (np. prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu; spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym; niestosowanie się do znaków, sygnałów i poleceń w ruchu drogowym; nieudzielenie pomocy).
 • Dziś: 5000 zł.

Mandaty 2022 – minimalne stawki mandatów za wykroczenia drogowe

Mandat w wysokości minimum 500 złotych

 • tamowanie lub utrudnianie ruchu przez kierowcę pojazdu mechanicznego (do 500 złotych dla innych uczestników ruchu).

Mandat w wysokości minimum 800 złotych

 • przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h lub więcej.

Mandat w wysokości minimum 1000 złotych

 • nieprawidłowe wyprzedzanie przez kierowcę pojazdu mechanicznego (np. niestosowanie się do znaku zakazu wyprzedzania);
 • prowadzenie pojazdu niemechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu (np. jazda rowerem, kiedy w organizmie mamy powyżej 0,2 promila alkoholu);
 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Mandat w wysokości minimum 1500 złotych

 • kolizja, w której są lekko ranni (czas hospitalizacji do 7 dni);
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach lub w strefie zamieszkania;
 • wyprzedzanie pojazdu na pasach lub bezpośrednio przed przejściem;
 • omijanie pojazdów, które zatrzymały się w celu przepuszczenia pieszych na przejściu;
 • niezatrzymanie pojazdu w celu przepuszczenia osoby niepełnosprawnej;
 • jazda pojazdem po chodniku lub przejściu dla pieszych;
 • tamowanie lub utrudnianie ruchu (dla recydywistów, którzy w ciągu 2 lat popełnili już takie wykroczenie);
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Mandat w wysokości minimum 2000 złotych

 • omijanie opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowo-drogowym;
 • wjazd na przejazd, jeżeli nie ma możliwości kontynuowania jazdy (dotyczy także pieszych wchodzących na przejazdy w momencie opuszczania rogatek lub półrogatek);
 • wyprzedzanie na zakazie (dla recydywistów, którzy w ciągu 2 lat popełnili już takie wykroczenie).

Mandat w wysokości minimum 2500 złotych

 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 promila) lub innego środka, który działa podobnie;
 • spowodowanie kolizji skutkującej rozstrojem ciała w stanie po spożyciu alkoholu.

Mandat w wysokości minimum 3000 złotych

 • niezachowanie ostrożności bądź spowodowanie zagrożenia w ruchu przez kierowcę w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka (dla recydywistów).

Mandat w wysokości 8000 złotych

 • nieujawnienie przez właściciela sprawcy przekroczenia prędkości.

Warto zauważyć, że w większości powyższych przypadków, o ile przepisy Kodeksu drogowego nie mówią inaczej, to kary minimalne. Oprócz tego w niektórych przypadkach grzywny mogą być dwukrotnie wyższe. Wystarczy, że w ciągu ostatnich 2 lat popełniliśmy już takie wykroczenie. Nie ulega więc wątpliwości, że w roku 2022 mandaty będą znacznie wyższe, niż ma to miejsce obecnie.

Więcej punktów karnych, punkty na dłużej i powiązane z OC

Jednak w roku 2022 mandaty o znacznie wyższych stawkach niż dzisiaj to nie wszystko. Oprócz zmian w mandatach sporo zmienia się w obszarze punktów karnych. Między innymi wzrasta liczba maksymalnych punktów karnych, jakie będą mogli otrzymać kierowcy obok mandatu za wykroczenie od 1 stycznia 2022 roku. Dziś jest to maksymalnie 10 punktów karnych, po zmianach taryfikator mandatów przewiduje 15 punktów.

Zmianom nie ulegają natomiast same limity, po których przekroczeniu tracimy prawo jazdy, tj.:

 • 20 punktów dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku;
 • 24 punkty dla pozostałych kierowców.

Jednak z konta kierowcy będą one usuwane dopiero po dwóch latach. Co ważne, nie tyle od popełnienia wykroczenia, ile od uiszczenia mandatu. Dziś jest to okres roku od wystawienia mandatu. Znikają też kursy, które pozwalają redukować liczbę punktów karnych. Dodatkowo punkty karne będą powiązane z polisą OC. Oznacza to, że im mniej punktów karnych na koncie, tym składka obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie niższa.

Przeczytaj też: “Kurs reedukacyjny. Czym jest i kto może się na niego zgłosić?

Od roku 2022 mandaty w Polsce będą więc naprawdę wysokie. Bez wątpienia nowy taryfikator mandatów i ryzyko otrzymania tak wysokiej kary od 1 stycznia 2022 roku zmusi wielu kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Na pewno znacznie częściej niż obecnie prawa jazdy będą też odbierane za przekroczenie maksymalnej liczby punktów karnych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.