Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja krok po kroku

Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja krok po kroku

W artykule przeczytasz

Powoli kończy się okres przejściowy, kiedy opłat drogowych możemy dokonywać z poziomu dwóch systemów – viaTOLL i e-TOLL. Jeżeli chcemy dołączyć do eTOLL, rejestracja w systemie jest szybka i prosta. Sprawdzamy, jak zarejestrować się w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych krok po kroku i co jest nam do tego potrzebne.

Czym jest nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL?

Przypomnijmy, że system viaTOLL to system poboru opłat drogowych, który działa tylko do końca września 2021 r. Dlatego, jeżeli mamy zamiar dołączyć do eTOLL, rejestracja w nowym systemie jest obowiązkowa. Sam e-TOLL służy realizacji poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, w sumie ok. 3700 km. System bazuje na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej i obowiązuje przede wszystkim pojazdy ciężkie. Wyjątkiem są dwa odcinki autostrad:

 • A2 (Konin – Stryków),
 • A4 (Wrocław – Sośnica).

Na tych odcinkach z systemu e-TOLL mogą korzystać także kierowcy samochodów osobowych.

Urządzenia pokładowe w systemie poboru opłat drogowych eTOLL do wyboru:

 • aplikacja e-TOLL do pobrania w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS),
 • urządzenie pokładowe (OBU, ang. On Board Unit),
 • zewnętrzne urządzenia lokalizacyjne (ZSL).

Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja na trzy sposoby

Jeżeli chcemy założyć konto w systemie eTOLL, rejestracja możliwa jest na trzy sposoby:

 • online przez Internetowe Konto Klienta (IKK),
 • stacjonarnie w Miejscu Obsługi Klienta,
 • za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Najszybciej do e-TOLL dołączą osoby fizyczne i prowadzące jednoosobową
działalność gospodarczą (JDG), które logują się Profilem Zaufanym przez:

 • e-PUAP,
 • aplikację mObywatel,
 • bankowość elektroniczną.

W ich przypadku możliwa jest szybka ścieżka rejestracji. W dwóch pozostałych przypadkach w systemie e-TOLL zarejestrujemy konto z jednym pojazdem i jednym urządzeniem pokładowym.

Rejestracja do nowego systemu opłat eTOLL przez IKK krok po kroku

IKK jest darmowe i działa przez całą dobę. Żeby zarejestrować się w ten sposób, potrzebujemy do tego Profilu Zaufanego, dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentu potwierdzającego klasę emisji spalin, jeżeli informacji tej nie ma w dowodzie. W przypadku firmy potrzebny będzie też dokument, który upoważnia rejestrującego do reprezentowania przedsiębiorstwa.

 1. Zaloguj się do systemu IKK.
 2. Podaj adres e-mail, numer rejestracyjny pojazdu i Biznesowe ID (numer urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej).
 3. Wybierz metodę oraz kwotę wpłaty (minimum 20 złotych) i zrealizuj płatność, zasilając saldo przedpłaconego konta rozliczeniowego.

Zaletą tej formy rejestracji jest fakt, że musimy wprowadzić mniej danych, a wszystko wpisujemy na jednym ekranie. Urządzenie pokładowe w danym pojeździe zostanie aktywowane automatycznie. Oznacza to, że od razu możemy wyjechać na płatne odcinki dróg w systemie eTOLL.

Osobista rejestracja przez Sieć Miejsc Obsługi Klienta

Obecnie możemy skorzystać z ponad 200 takich lokalizacji dostępnych całodobowo. Żeby zarejestrować się w e-TOLL w ten sposób, potrzebujemy do tego dowodu osobistego oraz podobnie jak przy rejestracji online:

 • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • dokumentu potwierdzającego klasę emisji spalin (jeżeli brak tej informacji w dowodzie rejestracyjnym),
 • dla firm dokumentu upoważniającego rejestrującego do reprezentowania przedsiębiorstwa.

Rejestracja w eTOLL przez dostawcę kart flotowych

Jeżeli chcemy dołączyć do eTOLL, rejestracja jest też możliwa przez dostawcę karty flotowej. Zarejestruje on użytkownika w systemie, stąd konieczne może być uzupełnienie niezbędnych danych dotyczących rejestrowanego pojazdu czy firmy. Podczas rejestracji określić trzeba jeszcze sposób płatności za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Do wyboru mamy dwie opcje:

 • Konto przedpłacone – wymaga doładowania konta, z którego będą pobierane środki.
 • Konto z odroczoną płatnością – podczas rejestracji możemy ustanowić zabezpieczenie w formie wpłaty lub gwarancji. Jeżeli wybierzemy ten wariant, każdy pojazd zarejestrowany w systemie zwiększa wymaganą kwotę zabezpieczenia.

Oczywiście już po rejestracji możemy zarządzać swoim kontem przez IKK. Ważne, aby wskazać dostawcy kart flotowych dane osób, które mają mieć dostęp do Internetowego Konta Klienta. W ten sposób dodamy do konta urządzenie pokładowe OBE i powiążemy je z zarejestrowanym pojazdem.

Podsumowując, rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy poruszają się płatnymi odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA o dmc powyżej 3,5 t. Jeżeli nie dopilnujemy tego obowiązku, mandaty będą wysokie, o czym szerzej piszemy w artykule “Opłata za autostradę w systemie e-TOLL. Kary w wysokości 500 i 1500 zł“.

Jednak jak widzimy, na szczęście rejestracja w eTOLL jest dość prosta. Najwygodniej zrobić to online przez Profil Zaufany, a jako z urządzenia pokładowego korzystać z aplikacji mobilnej, choć jest to tylko jeden z wariantów.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 11 Średnio: 2.6]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

13 odpowiedzi

 1. Nie można przejść dalej „rozpoczęcie jazdy„ bo nie wiem jak wyłączyć optymalizacji baterji. Chodzi o samochód prywatny osobowy.

 2. jestem osobą prywatną, często jeżdżę A4 Gliwice – Wrocław.
  jak się rejestrować i gdzie ?

 3. Konto założyłem, dodałem pojazd. Ale chce dodać kolejny pojazd, w moim przypadku motocykl i nie mogę. Lub nie wiem jak. Brak jakiejś instrukcji logicznej

 4. A jeśli mieszkam w Niemczech i tam ma zarejestrowane auto czy bilet na Wrocław Gliwice kupię tylko na stacji???

  1. Pani Moniko, chyba lepiej będzie zrobić to w aplikacji e-TOLL PL BILET. Krok po kroku:
   Uruchamiamy aplikację e-TOLL PL BILET.
   Wybieramy opcję “Kup e-bilet autostradowy”.
   Wybieramy odcinek płatnej autostrady GDDKiA A2 lub A4.
   Wprowadzamy numer rejestracyjny pojazdu i wybieramy jego rodzaj – samochód osobowy lub motocykl.
   Uzupełniamy pole kraju rejestracji pojazdu (Polska w domyślnych ustawieniach).
   Wskazujemy punkt wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka.
   Podajemy datę i planowaną godzinę wjazdu na płatny odcinek autostrady (bilet jest ważny przez 48 godzin od momentu wskazanego podczas zakupu).
   Uiszczamy płatność kartą płatniczą.
   Może też Pani kupić zwykły bilet, zarejestrować się w aplikacji e-TOLL PL lub apce Autopay.
   https://www.autobaza.pl/page/portal/news/koniec-bramek-na-autostradach-od-1-grudnia-zmiany-na-a2-i-a4/

  1. Najpewniej chodzi o ID urządzenia. Numer seryjny będący kombinacją 8 do 9 liter lub cyfr, oznaczony na zewnątrz urządzenia.

 5. Rejestracja to droga przez mękę. Nie wiadomo gdzie, nie wiadomo jak. Po 1 godz. udało mi się stworzyć konto i wpłacić pieniądze ale nadal nie wiem czy to będzie działać. Saldo w jednej zakładce pokazuje 100 zł a w innej o zł. KOSZMAR!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Zakup biletu e-TOLL łatwiejszy dzięki funkcji mapy

Dodatkowy sposób na zakup biletu e-TOLL

Bezsprzecznie wprowadzenie systemu e-TOLL wywołało spore zamieszanie wśród kierowców korzystających z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zmotoryzowani mieli problem z rejestracją w systemie. Również nie bez przeszkód można było zakupić bilet za przejazd – w specjalnej aplikacji lub stacjonarnie. Teraz kierowcy otrzymują nowy, dodatkowy sposób na zakup biletu e-TOLL. Zadowoleni będą zwłaszcza ci, którzy nie znają planowanej trasy.

Aplikacja Autopay – jak działa alternatywa dla e-TOLL PL?

Aplikacja Autopay – jak działa alternatywa dla e-TOLL PL?

Autopay to alternatywa dla apki e-TOLL PL do wnoszenia opłat za płatne odcinki autostrad w Polsce. Od 1 grudnia możemy z niej korzystać również na państwowych autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA): Konin – Łódź (A2) i Wrocław – Gliwice (A4). Sprawdzamy, jak działa apka Autopay, jak zarejestrować w niej konto i dokonać opłaty za przejazd danym odcinkiem autostrady.

Kary w systemie e-TOLL – mandat 500 lub 1500 złotych

Kary w systemie e-TOLL – mandat 500 lub 1500 złotych

Od 1 grudnia system e-TOLL dotyczy również kierowców pojazdów lekkich, w tym motocykli i aut osobowych. Co nam grozi, jeżeli nie uiścimy opłaty przez aplikację ani też nie zakupimy biletu autostradowego? Niestety, kary mogą być wysokie. Jednak w systemie e-TOLL mandaty mogą posypać się też za inne wykroczenia. Sprawdzamy, jak wyglądają grzywny w systemie opłat drogowych e-TOLL.

System e-TOLL – pytania i odpowiedzi

System e-TOLL – pytania i odpowiedzi

Od 1 grudnia 2021 roku system e-TOLL na wybranych odcinkach płatnych autostrad należących do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) obowiązuje również kierowców pojazdów lekkich (m.in. motocykle, samochody osobowe). Jako że wciąż budzi on wiele wątpliwości i rodzi sporo pytań, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z nowym systemem poboru opłat w formie elektronicznej.