Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja krok po kroku

Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja krok po kroku

W artykule przeczytasz

Powoli kończy się okres przejściowy, kiedy opłat drogowych możemy dokonywać z poziomu dwóch systemów – viaTOLL i e-TOLL. Jeżeli chcemy dołączyć do eTOLL, rejestracja w systemie jest szybka i prosta. Sprawdzamy, jak zarejestrować się w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych krok po kroku i co jest nam do tego potrzebne.

Czym jest nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL?

Przypomnijmy, że system viaTOLL to system poboru opłat drogowych, który działa tylko do końca września 2021 r. Dlatego, jeżeli mamy zamiar dołączyć do eTOLL, rejestracja w nowym systemie jest obowiązkowa. Sam e-TOLL służy realizacji poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, w sumie ok. 3700 km. System bazuje na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej i obowiązuje przede wszystkim pojazdy ciężkie. Wyjątkiem są dwa odcinki autostrad:

 • A2 (Konin – Stryków),
 • A4 (Wrocław – Sośnica).

Na tych odcinkach z systemu e-TOLL mogą korzystać także kierowcy samochodów osobowych.

Urządzenia pokładowe w systemie poboru opłat drogowych eTOLL do wyboru:

 • aplikacja e-TOLL do pobrania w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS),
 • urządzenie pokładowe (OBU, ang. On Board Unit),
 • zewnętrzne urządzenia lokalizacyjne (ZSL).

Jak dołączyć do eTOLL – rejestracja na trzy sposoby

Jeżeli chcemy założyć konto w systemie eTOLL, rejestracja możliwa jest na trzy sposoby:

 • online przez Internetowe Konto Klienta (IKK),
 • stacjonarnie w Miejscu Obsługi Klienta,
 • za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Najszybciej do e-TOLL dołączą osoby fizyczne i prowadzące jednoosobową
działalność gospodarczą (JDG), które logują się Profilem Zaufanym przez:

 • e-PUAP,
 • aplikację mObywatel,
 • bankowość elektroniczną.

W ich przypadku możliwa jest szybka ścieżka rejestracji. W dwóch pozostałych przypadkach w systemie e-TOLL zarejestrujemy konto z jednym pojazdem i jednym urządzeniem pokładowym.

Rejestracja do nowego systemu opłat eTOLL przez IKK krok po kroku

IKK jest darmowe i działa przez całą dobę. Żeby zarejestrować się w ten sposób, potrzebujemy do tego Profilu Zaufanego, dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentu potwierdzającego klasę emisji spalin, jeżeli informacji tej nie ma w dowodzie. W przypadku firmy potrzebny będzie też dokument, który upoważnia rejestrującego do reprezentowania przedsiębiorstwa.

 1. Zaloguj się do systemu IKK.
 2. Podaj adres e-mail, numer rejestracyjny pojazdu i Biznesowe ID (numer urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej).
 3. Wybierz metodę oraz kwotę wpłaty (minimum 20 złotych) i zrealizuj płatność, zasilając saldo przedpłaconego konta rozliczeniowego.

Zaletą tej formy rejestracji jest fakt, że musimy wprowadzić mniej danych, a wszystko wpisujemy na jednym ekranie. Urządzenie pokładowe w danym pojeździe zostanie aktywowane automatycznie. Oznacza to, że od razu możemy wyjechać na płatne odcinki dróg w systemie eTOLL.

Osobista rejestracja przez Sieć Miejsc Obsługi Klienta

Obecnie możemy skorzystać z ponad 200 takich lokalizacji dostępnych całodobowo. Żeby zarejestrować się w e-TOLL w ten sposób, potrzebujemy do tego dowodu osobistego oraz podobnie jak przy rejestracji online:

 • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • dokumentu potwierdzającego klasę emisji spalin (jeżeli brak tej informacji w dowodzie rejestracyjnym),
 • dla firm dokumentu upoważniającego rejestrującego do reprezentowania przedsiębiorstwa.

Rejestracja w eTOLL przez dostawcę kart flotowych

Jeżeli chcemy dołączyć do eTOLL, rejestracja jest też możliwa przez dostawcę karty flotowej. Zarejestruje on użytkownika w systemie, stąd konieczne może być uzupełnienie niezbędnych danych dotyczących rejestrowanego pojazdu czy firmy. Podczas rejestracji określić trzeba jeszcze sposób płatności za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Do wyboru mamy dwie opcje:

 • Konto przedpłacone – wymaga doładowania konta, z którego będą pobierane środki.
 • Konto z odroczoną płatnością – podczas rejestracji możemy ustanowić zabezpieczenie w formie wpłaty lub gwarancji. Jeżeli wybierzemy ten wariant, każdy pojazd zarejestrowany w systemie zwiększa wymaganą kwotę zabezpieczenia.

Oczywiście już po rejestracji możemy zarządzać swoim kontem przez IKK. Ważne, aby wskazać dostawcy kart flotowych dane osób, które mają mieć dostęp do Internetowego Konta Klienta. W ten sposób dodamy do konta urządzenie pokładowe OBE i powiążemy je z zarejestrowanym pojazdem.

Podsumowując, rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy poruszają się płatnymi odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA o dmc powyżej 3,5 t. Jeżeli nie dopilnujemy tego obowiązku, mandaty będą wysokie, o czym szerzej piszemy w artykule “Opłata za autostradę w systemie e-TOLL. Kary w wysokości 500 i 1500 zł“.

Jednak jak widzimy, na szczęście rejestracja w eTOLL jest dość prosta. Najwygodniej zrobić to online przez Profil Zaufany, a jako z urządzenia pokładowego korzystać z aplikacji mobilnej, choć jest to tylko jeden z wariantów.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Winiety w Europie

Opłaty drogowe i winiety – Europa i jej stawki

Bezsprzecznie polskie autostrady należą do jednych z najdroższych w Europie. Szczególnie kosztowne są autostrady należące do prywatnych operatorów. Jeśli chodzi o zagraniczne opłaty i winiety, Europa ma tutaj bardzo różne stawki. Sprawdź, ile musisz zapłacić za podróż autostradami i drogami ekspresowymi za granicą.

Elektroniczny pobór opłat za drogi. GITD ma nowe radiowozy

Elektroniczny pobór opłat za drogi. GITD ma nowe radiowozy

Rusza elektroniczny pobór opłat za drogi w systemie e-TOLL, który będzie bazował na satelitarnym pozycjonowaniu pojazdu. Znamy już stawki mandatów za brak płatności. Wiemy też, jak Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) będzie wyłapywała oszustów. Między innymi pomogą w tym nowe radiowozy na wyposażeniu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).

Rusza rejestracja w systemie e-TOLL

System e-TOLL. Rusza rejestracja w nowym systemie opłat drogowych

Rządzący przygotowują się do wdrożenia nowego systemu opłat drogowych. Nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta, a więc za chwilę system e-TOLL stanie się faktem. Tymczasem już dziś możemy dokonać rejestracji w tym systemie. Sprawdzamy, jak zarejestrować swój pojazd w e-TOLL.