Bezpłatne i płatne autostrady w Polsce od 1 lipca 2023 roku

Udostępnij
Wasza ocena
Bezpłatne i płatne autostrady w Polsce od 1 lipca 2023 roku
Duża część sieci autostrad w Polsce jest bezpłatna. Co więcej, od 1 lipca 2023 roku wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są darmowe. Jednak hasło, że od 1 lipca 2023 roku autostrady w Polsce są bezpłatne, jest sporym nadużyciem. W praktyce mowa tylko o dwóch odcinkach liczących łącznie 261 kilometrów i to pod pewnymi warunkami. Płatne autostrady w Polsce wciąż występują, a przejazd tymi odcinkami jest bardzo kosztowny.

W artykule przeczytasz

Darmowe autostrady jako jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości

Płatne autostrady w Polsce wciąż są obecne. Można z dużym przekonaniem stwierdzić, że bezpłatne autostrady to slogan wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. To wyciągnięcie ręki w kierunku zmotoryzowanych przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Zwłaszcza wobec szeregu niekorzystnych zmian względem zmotoryzowanych wprowadzonych w drugiej kadencji rządów PiS, tj.:

 • zaostrzony taryfikator mandatów – obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku;
 • zaostrzony taryfikator punktów karnych – obowiązuje od 17 września 2022 roku.

 

17 września 2022 roku dodatkowo wydłużono okres obowiązywania punktów karnych do 2 lat od dnia opłacenia mandatu. Mogło to zrazić wielu zmotoryzowanych do rządów PiS. Do tego stopnia, że rząd już częściowo wycofał się z tych zmian i od 17 września 2023 roku punkty ponownie kasują się po 12 miesiącach.

Zdecydowano się też na bezpłatne przejazdy autostradami. Jest to o tyle zaskakujące, że nie tak dawno podkreślano, iż docelowo wszystkie drogi szybkiego ruchu, a przynajmniej autostrady, mają być płatne. W rzeczywistości bezpłatne autostrady to hasło rzucone mocno na wyrost. Zmiana, jaka nastąpiła 1 lipca 2023 roku, jest pewnym udogodnieniem, ale nie dotyczy wszystkich autostrad. Płatne autostrady w Polsce wciąż są obecne, a przejazd odcinkami zarządzanymi przez koncesjonariuszy jest bardzo kosztowny.

Płatne autostrady w Polsce – po uwzględnieniu darmowych autostrad zarządzanych przez GDDKiA

Od 1 lipca 2023 roku płatne autostrady w Polsce to dokładnie trzy odcinki, tj.

 • A2: odcinek Konin – Świecko;
 • A4: odcinek Katowice – Kraków.

 

Przeczytaj też: “Wyższa opłata za autostradę Katowice – Kraków od 3 kwietnia 2023!

Bezpłatne odcinki autostrad w Polsce (wcześniej płatne)

Od 1 lipca bezpłatne są autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), tj.:

 • A2: odcinek Stryków – Konin o długości 99 km;
 • A4: odcinek Wrocław – Sośnica o długości 162 km;
 • A1: odcinek Rusocin – Nowa Wieś o długości 162 km (od 4 września 2023 roku).

 

Opłaty zostały więc zniesione łącznie na 261 kilometrach autostrad. Jednak dotyczy to tylko wybranych grup pojazdów, tj.:

 • samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 t,
 • motocykle.

 

Zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo ma przełożyć się na oszczędności zmotoryzowanych i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach alternatywnych, wybieranych często z uwagi na brak płatności. Należy podkreślić, że nowelizacja zapisów wskazuje, że w przyszłości nie można wprowadzić opłat na pozostałych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Dotyczy to dróg, które są już bezpłatne i będących w fazie realizacji.

Natomiast trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu opłaty muszą ponosić kierowcy autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Dotyczy to również aut dostawczych i osobowych o dmc powyżej 3,5 t, w tym aut z przyczepką przekraczających dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 3500 kg.

Bezpłatne autostrady GDDKiA – ile można oszczędzić?

Każde odciążenie fiskalne obywateli należy oceniać pozytywnie. Niestety, oszczędność jest iluzoryczna. Trzy odcinki autostrad w Polsce wciąż są płatne. Co więcej, autostrady zarządzane przez koncesjonariuszy są najdroższe. Dla aut osobowych opłaty na autostradach zarządzanych przez GDDKiA wyglądały następująco:

 • A2: odcinek Stryków – Konin o długości 99 km zarządzany przez GDDKiA. 10 gr za kilometr, czyli 9,90 w jedną stronę lub 18,80 zł w obie – od 1 lipca 2023 roku bezpłatny.
 • A4: odcinek Wrocław – Sośnica o długości 162 km zarządzany przez GDDKiA. 10 gr za kilometr, czyli 16,20 w jedną stronę lub 32,40 zł w obie – od 1 lipca 2023 roku bezpłatny.
 • A1: odcinek Rusocin – Nowa Wieś o długości 152 km zarządzany przez Gdańsk Transport Company. 20 gr za kilometr, czyli 29,90 zł w jedną stronę lub 59,80 zł w obie – od 4 września 2023 roku bezpłatny.

 

Dla porównania wciąż płatne autostrady w Polsce opłaty mają dużo wyższe, tj.:

 • A2: odcinek Konin – Świecko o długości 255 km zarządzany przez Autostradę Wielkopolską. 40 gr za kilometr, czyli 102 zł w jedną stronę lub 204 zł w obie.
 • A4: odcinek Katowice – Kraków o długości 60 km zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska. 50 gr za kilometr, czyli 30,00 zł w jedną stronę lub 60,00 zł w obie.

 

Przeczytaj też: “SkyCash Autostrady – jak i gdzie korzystać z aplikacji?

Po 1 lipca 2023 roku najdroższe autostrady w Polsce nadal pozostają płatne, a nawet na darmowych odcinkach zarządzanych przez GDDKiA opłaty muszą ponosić pojazdy ciężarowe, a nawet dostawcze i osobowe z przyczepami, jeżeli ich dmc przekracza 3,5 t. Hasło o bezpłatnych autostradach w Polsce nie jest więc do końca prawdziwe.

Jednocześnie warto przypomnieć, że od 1 lipca 2023 roku obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na drogach szybkiego ruchu – autostradach i drogach ekspresowych. Dotyczy to pojazdów ciężarowych kategorii N2 (DMC od 3,5 do 12 t) oraz N3 (DMC powyżej 12 t). Jednak i ten przepis jest mało precyzyjny. Wskazuje bowiem, że wyprzedzanie jest możliwe, jeżeli wolniejszy pojazd porusza się z prędkością mniejszą od dopuszczanej. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje tutaj na prędkość 10 km/h poniżej dopuszczalnej, jednak żaden dokładny zapis nie znalazł miejsca w przepisach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpłatne i płatne autostrady w Polsce od 1 lipca 2023 roku

Które odcinki autostrad są bezpłatne od 1 lipca 2023 roku?

Dotyczy to dwóch odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Stryków – Konin (99 km) oraz A4 Wrocław – Sośnica (162 km). Natomiast od 4 września 2023 roku darmowy jest przejazd odcinkiem autostrady A1 Rusocin – Nowa Wieś (152 km).

Kogo dotyczą darmowe przejazdy autostradami zarządzanymi przez GDDKiA?

Bez ponoszenia opłat każdym kilometrem autostrad zarządzanych przez GDDKiA mogą poruszać się kierowcy motocykli, samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 t.

Które odcinki autostrad w Polsce pozostają płatne po 1 lipca 2023 roku?

Płatne autostrady w Polsce to odcinki zarządzane przez koncesjonariuszy: A2: Konin – Świecko (255 km) oraz A4 Katowice – Kraków (60 km).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 25 Średnio: 3.5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

6 odpowiedzi

 1. Pojazdy o DMC 3,5t. to nie tylko osobówki ale też spora grupa pojazdów tzw dostawczych. Z drugiej strony jeżeli DMC osobówki łącznie z przyczepą przekracza 3,5 t to z opłaty już zwolnione nie jest.

 2. PIS znowu rzuca kiełbasę wyborczą, bo za te zwolnienia z opłat wszyscy musimy się złożyć, aby rekompensować utracone wpływy przez GDDKiA i z tego co czytałem jest to ogromna kwota. Czyli PIS będzie miał głosy wyborców, za przejazd nie zapłacą tylko korzystający z autostrady, a na rekompensatę złożymy się wszyscy

  1. Tak? a przeciez do ceny paliwa właczono opłaty na budowe autostrad, którez załozenia maiły być w Polsce darmowe. Opłata wprowadzona za autostrady jest jakby podwójnym płaceniem za to samo.

 3. czekamy z niecierpliwościa na nowe rzady które nie dadza nic. zajrzałem żeby poczytać o autostradach ale bez gównoburzy politycznej jakoś ciężko niektórym żyć. cywilizowany świat załatwia takie sprawy w wyborach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.