Wyższa opłata za autostradę Katowice – Kraków od 3 kwietnia 2023!

Udostępnij
Wasza ocena
Wyższa opłata za autostradę Katowice – Kraków
Nie mamy dobrych wiadomości dla kierowców, którzy regularnie poruszają się płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. Otóż niebawem opłata za autostradę Katowice – Kraków ponowie pójdzie w górę. Jest to o tyle zaskakujące, że od poprzedniej podwyżki minęło zaledwie kilka miesięcy, ponieważ miała ona miejsce w lipcu 2022 roku. Nowe stawki zaproponowane przez koncesjonariusza autostrady, spółkę Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), wejdą w życie 3 kwietnia 2023 roku.

W artykule przeczytasz

Obecne stawki za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków

Zanim przedstawimy, jak będzie kształtować się nowa opłata za autostradę Katowice – Kraków dla konkretnych kategorii pojazdów, najpierw przywołajmy obecnie obowiązujące stawki. Weszły one w życie z dniem 4 lipca 2022 roku i będą obowiązywać do 2 kwietnia 2023 roku włącznie:

 • motocykle – 6 zł;
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach – 13 zł (10 zł przy płatnościach elektronicznych);
 • o dwóch osiach (kiedy przynajmniej jedna ma koło bliźniacze) oraz o dwóch osiach z przyczepami – 24 zł;
 • pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz o dwóch osiach, kiedy przynajmniej jedna ma koło bliźniacze z przyczepami – 24 zł;
 • o ponad trzech osiach, a także o trzech osiach z przyczepami oraz o więcej niż trzech osiach z przyczepami – 40 zł;
 • pojazdy, które nie mieszczą się w kategoriach od 1 do 4 oraz przekraczające normy w kodeksie drogowym (poprzez wymiary, nacisk na oś lub ciężar) – 40 zł.

 

Oznacza to, że kierowcy samochodu osobowego, którzy chcą przemierzyć cały ponad 60-kilometrowy odcinek, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 26 złotych lub 20 złotych przy płatnościach elektronicznych. Niestety, mimo niedawnej podwyżki, obecne stawki utrzymają się tylko do początku kwietnia 2023 roku.

Stawki opłaty za autostradę Katowice – Kraków od 3 kwietnia 2023 roku

Koncesjonariuszem autostrady jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM). Spółka skierowała już wniosek do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów. Nowe stawki mają zacząć obowiązywać od 3 kwietnia 2023 roku:

 • (1. kategoria) motocykle – 6 zł;
 • (1. kategoria) pojazdy samochodowe o dwóch osiach – 15 zł (13 zł przy płatnościach elektronicznych);
 • (2. kategoria) o dwóch osiach (jeżeli przynajmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze) i pojazdy o dwóch osiach z przyczepami – 46 zł;
 • (3. kategoria) pojazdy samochodowe o trzech osiach i o dwóch osiach (jeżeli przynajmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) – 46 zł;
 • (4. kategoria) o więcej niż trzech osiach, o trzech osiach z przyczepami i o więcej niż trzech osiach z przyczepami – 46 zł;
 • (5. kategoria) pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1 do 4 oraz te, które poprzez wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym – 46 zł.

 

Skala podwyżek jest wysoka. Dla aut osobowych opłata za autostradę Katowice – Kraków wzrasta z 13 zł do 15 zł za bramkę. W przypadku pojazdów pozostałych kategorii podwyżki mają sięgnąć 6 zł na bramce. Maksymalnie wyniosą więc 46 zł za bramkę i 92 zł za przejazd całym odcinkiem. To dużo więcej niż obecne 80 zł. Jednocześnie zauważono, że dla pojazdów kategorii 2. i 3. będzie obowiązywać bonifikata, która zostanie skonsultowana z GDDKiA. Dlatego w przypadku tych pojazdów można spodziewać się niższej stawki, szczególnie że obecnie opłata dla nich wynosi 24 zł za bramkę. Należy więc spodziewać się opłat w okolicach 30 zł za bramkę i 60 zł za przejazd całym odcinkiem.

Niższy rabat dla płatności automatycznych

Dodatkowo spadnie także rabat za automatyczną opłatę za autostradę A4 Katowice – Kraków dla samochodów osobowych, tj.:

 • do 2 kwietnia 2023 roku: 10 zł za bramkę i 20 zł za przejazd całym odcinkiem (taniej o 3 zł za bramkę w porównaniu z tradycyjną formą płatności);
 • od 3 kwietnia 2023 roku: 13 zł za bramkę i 26 zł za przejazd całym odcinkiem (taniej o 2 zł za bramkę w porównaniu z tradycyjną formą płatności).

 

Przeczytaj też: “Aplikacja Autopay – jak działa alternatywa dla e-TOLL PL?

W przypadku płatności automatycznych mowa o następujących metodach:

 • elektroniczny pobór opłat: A4Go i Telepass;
 • videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO, transakcje z kartami ORLEN Flota.

 

Przeczytaj też: “SkyCash Autostrady – jak i gdzie korzystać z aplikacji?

Wyższa opłata za autostradę Katowice – Kraków usprawiedliwiana inflacją

Poprzednia podwyżka opłaty za autostradę A4 Katowice – Kraków była tłumaczona wzrostem kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji. Wynikało to z szybko rosnących cen usług, materiałów budowlanych i nośników energii. Teraz koncesjonariusz usprawiedliwia się podobnie i ponownie wskazuje na inflację.

Warto podkreślić, że GDDKiA jest przeciw podwyżkom, ale nie może nic z tym zrobić poza opiniowaniem decyzji. Tak było przed poprzednią podwyżką, ale opłaty poszły w górę. Tak też będzie pewnie i tym razem, ponieważ podwyżki są zgodne z postanowieniami umowy koncesyjnej, która wygasa w 2027 roku. Natomiast pojawiają się sygnały, że spółce przyjrzy się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wprawdzie w tym przypadku UOKiK ma ograniczoną możliwość ingerencji, ale w związku z monopolem spółki przyjrzy się sprawie.

Przeczytaj też: “Kolejna podwyżka na A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin

Tymczasem, jak łatwo się domyślić, przychody z poboru opłat rosną. Zwiększa się też liczba pojazdów poruszających się autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice. Za okres styczeń-wrzesień 2022 roku wyniki były następujące:

 • przychody z prowadzonego poboru opłat: 303,9 mln zł (wzrost rok do roku o 15,9 proc.)
 • przychody całej Grupy Stalexport Autostrady: 307,3 mln zł (wzrost rok do roku o 15,2 proc.);
 • zysk netto: 99,5 mln zł (wzrost rok do roku o 2,1 proc.);
 • średni ruch dzienny: 47 500 pojazdów (wzrost rok do roku o 10,9 proc.).

 

Niestety, trudno o rozsądną alternatywę, nawet przy coraz wyższych opłatach za autostradę Katowice – Kraków. Za taką mogłaby uchodzić droga krajowa numer 94, ale po przebudowie przez GDDKiA trudno traktować ją jako alternatywę. Osoby podróżujące płatnym odcinkiem muszą więc przygotować się na kolejne podwyżki, a koszty są spore. Jak w jednym z wywiadów radiowych podawała słuchaczka, w związku z kolejną podwyżką miesięczny koszt dojazdów do pracy płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków pochłonie z jej budżetu aż 1200 zł.

FAQ – najczęstsze pytania o podwyżkę opłata za autostradę Katowice – Kraków

Kiedy w życie wejdzie kolejna podwyżka opłat za przejazd odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków?

Koncesjonariusz autostrady, czyli spółka Stalexport Autostrada Małopolska, wprowadzenie kolejnej podwyżki opłat planuje na dzień 3 kwietnia 2023 roku.

Jak mocno wzrosną stawki za przejazd autostradą A4 z Krakowa do Katowic?

W przypadku samochodów osobowych opłata wzrośnie z 13 zł do 15 zł na bramce. Dla pojazdów kategorii od 2. do 4. będzie to podwyżka o 6 zł za bramkę. Tak więc będzie to nawet do 46 zł za jeden punkt kontrolny. Pokonanie całego odcinka samochodem osobowym i z opcją zapłaty na bramce pochłonie 30 zł, pozostałymi pojazdami – nawet 92 zł.

Ile można oszczędzić na opłacie za przejazd odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków przy płatnościach automatycznych?

Z takiej opcji mogą skorzystać kierowcy samochodów osobowych. Przy płatności automatycznej rabat to 2 zł za punkt kontrolny. Łącznie to 13 zł za pokonanie bramki i 26 zł za przejazd całą autostradą. Do płatności automatycznych zalicza się następujące metody: A4Go, Telepass, Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz transakcje z kartami ORLEN Flota.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: