Czy przebieg wpływa na cenę OC?

Udostępnij
Wasza ocena
czy przebieg wpływa na cenę OC

W artykule przeczytasz

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie jest zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest wskazanie drogomierza. Czy przebieg wpływa na cenę OC aż tak wyraźnie i jak zmienia się wysokość składki w stosunku do kolejnych pokonanych kilometrów?

Większy przebieg – droższe OC

Czy przebieg wpływa na cenę OC? Oczywiście! To jeden z tych parametrów, który ma wpływ na wysokość składki polisy ubezpieczeniowej. Zasada jest prosta, ponieważ im większy przebieg samochodu, tym polisa OC jest droższa. Jak wzrasta OC w stosunku do przejechanych kilometrów?

Otóż każde 100 tys. km więcej na drogomierzu, tym cena OC rośnie o kilkadziesiąt złotych. Tak oto między pojazdami z przebiegiem do 60 tys. kilometrów a tymi mającymi powyżej 250 tys. jest około 150 zł różnicy.

To całkiem sporo. Zwłaszcza że większość Polaków nadal sięga po samochody z rynku wtórnego. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku w Polsce kupiono 2,626 mln samochodów używanych, podczas kiedy tylko 0,532 mln pojazdów z salonu.

Średni przebieg samochodów w Polsce

Jako że wiele samochodów w Polsce jest już mocno zasłużonych, nic dziwnego, że i ich średni przebieg jest wysoki. Średnio wynosi on blisko 200 tys. km, dokładniej 190 929 km. Na podstawie deklaracji z maja tego roku i wyliczeń porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, samochody z największym przebiegiem jeżdżą po województwie warmińsko-mazurskim (śr. 210 205 km), te z najmniejszym po małopolskim (śr. 179 628 km).

Jak bronić się przed przekręceniem licznika?

Blisko 200 000 km na liczniku to całkiem sporo. Nie oznacza to jednak, że taki przebieg dyskwalifikuje samochód z dalszej eksploatacji. Wszak po polskich drogach jeżdżą samochody z nawet dwukrotnie większym przebiegiem. Należy jednak zauważyć, że wielokrotnie miejsce ma przekręcenie licznika.

Wprawdzie od końca maja obowiązują przepisy, które pozwalają karać oszustów, o czym mówi artykuł pt. “Już wkrótce cofanie liczników będzie przestępstwem“, to nie da się w całości wykluczyć tego procederu. Dlatego zakup samochodu używanego należy poprzedzić dokładną weryfikacją auta, również na płaszczyźnie jego przebiegu.

Jako że wiadomo już, czy przebieg wpływa na cenę OC i mniej kilometrów na liczniku to tańsze ubezpieczenie, przełożyć się to niestety może na inne nieprzyjemności. Samochód z większym przebiegiem jest zwyczajnie wart mniej. Jak sprawdzić licznik przebiegu? Możliwości jest kilka, np. żądając dokumentacji pojazdu czy sprawdzając przebieg w ASO, podając numer VIN. Jednak takie praktyki są droższe i przy samochodzie kilkunastoletnim mogą być nieopłacalne. Alternatywą jest skorzystanie z wiedzy specjalisty, który oceni przebieg samochodu na podstawie zużycia kierownicy, lewarka skrzyni biegów, pedałów itp. Najprościej jednak przebieg zweryfikować przez raport VIN. Zawiera on w sobie rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu.

Poza tym można użyć przelicznika, choć nie jest to najdokładniejsza forma weryfikacji przebiegu. Średnio jeden rok użytkowania samochodu to około 12 tys. km na liczniku. Oczywiście to liczba umowna, bo jedni samochodem poruszają się na co dzień, inni natomiast jeżdżą nimi od święta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.