Samochód z dużym przebiegiem – zagrożenia, czy warto kupić?

Udostępnij
Wasza ocena
Samochód z dużym przebiegiem
Większość obywateli nie stać na nowy samochód prosto z salonu. Własnego środka transportu szukają oni na rynku wtórnym. Niewątpliwie rośnie świadomość konsumentów i auta nabywane na rynku wtórnym są coraz wnikliwiej sprawdzane pod kątem technicznym i dokumentacji. Natomiast nadal kupujący boją się aut z dużymi przebiegami rzędu powyżej 200 000 kilometrów. Sprawdzamy, czy samochód z dużym przebiegiem zawsze musi być złą inwestycją oraz jak zweryfikować rzeczywisty stan drogomierza w pojeździe.

W artykule przeczytasz

Czy warto kupić auto z dużym przebiegiem?

Samochód z dużym przebiegiem wcale nie musi być złym wyborem. Ważniejsze są warunki eksploatacji. Każde auto pod tym względem należy oceniać indywidualnie. Naturalnie wysoki przebieg w samochodzie wskazuje, że auto było intensywnie użytkowane w celach prywatnych lub zawodowych. To natomiast może oznaczać, że samochód był rzetelnie serwisowany i łagodnie traktowany, ponieważ poważniejsze awarie mogłyby być kosztowne dla właściciela.

Przy regularnym serwisowaniu auto z dużym przebiegiem nie musi być problemem. W takim samochodzie z pewnością wielokrotnie wymieniano zawieszenie czy hamulce. Jeszcze lepiej, jeżeli samochód był głównie użytkowany poza obszarem miejskim. Jazda w przestrzeni miejskiej wymaga wielokrotnego uruchamiania i gaszenia, podobnie jak częstej zmiany biegów, co jest niekorzystne dla silnika i przekładni. Podczas jazdy miejskiej trudno też o wypalanie sadzy z filtra DPF oraz osadów z dolotu i układu EGR.

Znaczenie mają też warunki przechowywania auta. Samochód z dużym przebiegiem przechowywany w garażu może być w lepszym stanie niż garażowany na zewnątrz, kiedy jest bardziej narażony na korodowanie.

Przeczytaj też: “Podnośnik do auta – rodzaje, parametry, jaki wybrać?

Jak sprawdzić auto z dużym przebiegiem?

Zakup samochodu z dużym przebiegiem może mieć swoje zalety. W związku z przekonaniem takie auta nie budzą dużego zainteresowania. Dużo łatwiej znaleźć tutaj prawdziwą okazję, a to wszystko przy niższej cenie. Naturalnie koszt zakupu musi być adekwatny do stanu technicznego i historii pojazdu. Należy też pamiętać, że w przypadku kolejnej odsprzedaży problem spadnie na nowego właściciela.

Oczywiście przed zakupem auto z dużym przebiegiem musi być dokładnie przebadane pod kątem technicznym. Zająć się tym powinien doświadczony mechanik. Najlepiej poprosić go o przygotowanie listy części do wymiany – zaraz po zakupie i w niedalekiej przyszłości. Nie można bowiem wykluczyć, że samochód wymaga kosztownego doinwestowania, a to argument do mocnej negocjacji ceny lub nawet powodu do rezygnacji z zakupu. W tym obszarze pomoże także Lista Procedur Serwisowych będąca wykazem czynności do wykonania po zakupie i później.

Przyda się także Raport Historii Pojazdu. To dokument, w którym zawiera się wiele znaczących faktów z przeszłości auta. Obok danych technicznych historia pojazdu pozwala zweryfikować rzeczywisty przebieg pojazdu i odnotowane szkody. W dokumencie jest też spis fabrycznego wyposażenia oraz zestawienie ewentualnych usterek fabrycznych, jeżeli samochód był wzywany do ASO. W weryfikacji historii pomaga też galeria zdjęć oraz dane z historycznych aukcji i portali internetowych.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Zadbany i serwisowany samochód z dużym przebiegiem nie musi być więc problematyczny. Takie auto pod względem stanu technicznego nie jest gorsze od niewłaściwie eksploatowanego pojazdu z dużo niższym przebiegiem. Gorzej, jeżeli i tak duży przebieg jest zaniżany przez sprzedawcę, co jest przestępstwem i grozi nawet karą pozbawienia wolności.

Mimo grożących konsekwencji, w celu osiągnięcia większego zainteresowania i lepszej ceny sprzedawcy nadal decydują się korygować stan licznika. Trudno oszacować rzeczywisty przebieg przez obserwacje wizualne i zużycie określonych elementów i części. Dużo bezpieczniej polegać na dokumentach, które potwierdzają faktyczny przebieg. Pomoże Raport VIN z chronologiczną listą zarejestrowanych odczytów przebiegu pojazdu. Dane pochodzą ze sprawdzonych źródeł (m.in. przeglądy, rejestracje, informacje od ubezpieczycieli, ASO).

Przeczytaj też: “Jak sprawdzić przebieg w samochodzie?

Podsumowując, samochód z dużym przebiegiem nadal może być rozsądnym wyborem. Kluczowe znaczenie ma stan pojazdu i jego właściwa weryfikacja – przez dokumenty (np. historia pojazdu) oraz mechanika.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czy warto kupić samochód z wysokim przebiegiem?

Duży przebieg może, ale nie musi wykluczać auta. Ważniejszy jest stan techniczny pojazdu. Odpowiednio eksploatowane i regularnie serwisowane auto z dużym przebiegiem nadal może być dobrym wyborem.

Jak sprawdzić samochód z dużym przebiegiem?

Przed zakupem auto powinno zostać ocenione pod względem stanu technicznego. Przegląd powinien wykonać doświadczony mechanik. Jeszcze wcześniej, nawet na etapie poszukiwania i wstępnej weryfikacji przed fizycznymi oględzinami, pomoże Raport Historii Pojazdu.

Jak sprawdzić przebieg auta?

Najbezpieczniej stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec sprzedawcy. Nawet duży przebieg może być zaniżony. W jego weryfikacji pomoże historia pojazdu zawierająca chronologiczną listę zarejestrowanych odczytów przebiegu m.in. podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej, przeglądów czy rejestracji.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.