Czy warto kupić auto z dużym przebiegiem?
Samochód z dużym przebiegiem wcale nie musi być złym wyborem. Ważniejsze są warunki eksploatacji. Każde auto pod tym względem należy oceniać indywidualnie. Naturalnie wysoki przebieg w samochodzie wskazuje, że auto było intensywnie użytkowane w celach prywatnych lub zawodowych. To natomiast może oznaczać, że samochód był rzetelnie serwisowany i łagodnie traktowany, ponieważ poważniejsze awarie mogłyby być kosztowne dla właściciela.
Przy regularnym serwisowaniu auto z dużym przebiegiem nie musi być problemem. W takim samochodzie z pewnością wielokrotnie wymieniano zawieszenie czy hamulce. Jeszcze lepiej, jeżeli samochód był głównie użytkowany poza obszarem miejskim. Jazda w przestrzeni miejskiej wymaga wielokrotnego uruchamiania i gaszenia, podobnie jak częstej zmiany biegów, co jest niekorzystne dla silnika i przekładni. Podczas jazdy miejskiej trudno też o wypalanie sadzy z filtra DPF oraz osadów z dolotu i układu EGR.
Znaczenie mają też warunki przechowywania auta. Samochód z dużym przebiegiem przechowywany w garażu może być w lepszym stanie niż garażowany na zewnątrz, kiedy jest bardziej narażony na korodowanie.
Przeczytaj też: “Podnośnik do auta – rodzaje, parametry, jaki wybrać?”
Jak sprawdzić auto z dużym przebiegiem?
Zakup samochodu z dużym przebiegiem może mieć swoje zalety. W związku z przekonaniem takie auta nie budzą dużego zainteresowania. Dużo łatwiej znaleźć tutaj prawdziwą okazję, a to wszystko przy niższej cenie. Naturalnie koszt zakupu musi być adekwatny do stanu technicznego i historii pojazdu. Należy też pamiętać, że w przypadku kolejnej odsprzedaży problem spadnie na nowego właściciela.
Oczywiście przed zakupem auto z dużym przebiegiem musi być dokładnie przebadane pod kątem technicznym. Zająć się tym powinien doświadczony mechanik. Najlepiej poprosić go o przygotowanie listy części do wymiany – zaraz po zakupie i w niedalekiej przyszłości. Nie można bowiem wykluczyć, że samochód wymaga kosztownego doinwestowania, a to argument do mocnej negocjacji ceny lub nawet powodu do rezygnacji z zakupu. W tym obszarze pomoże także Lista Procedur Serwisowych będąca wykazem czynności do wykonania po zakupie i później.
Przyda się także Raport Historii Pojazdu. To dokument, w którym zawiera się wiele znaczących faktów z przeszłości auta. Obok danych technicznych historia pojazdu pozwala zweryfikować rzeczywisty przebieg pojazdu i odnotowane szkody. W dokumencie jest też spis fabrycznego wyposażenia oraz zestawienie ewentualnych usterek fabrycznych, jeżeli samochód był wzywany do ASO. W weryfikacji historii pomaga też galeria zdjęć oraz dane z historycznych aukcji i portali internetowych.
Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?”
Jak sprawdzić przebieg samochodu?
Zadbany i serwisowany samochód z dużym przebiegiem nie musi być więc problematyczny. Takie auto pod względem stanu technicznego nie jest gorsze od niewłaściwie eksploatowanego pojazdu z dużo niższym przebiegiem. Gorzej, jeżeli i tak duży przebieg jest zaniżany przez sprzedawcę, co jest przestępstwem i grozi nawet karą pozbawienia wolności.
Mimo grożących konsekwencji, w celu osiągnięcia większego zainteresowania i lepszej ceny sprzedawcy nadal decydują się korygować stan licznika. Trudno oszacować rzeczywisty przebieg przez obserwacje wizualne i zużycie określonych elementów i części. Dużo bezpieczniej polegać na dokumentach, które potwierdzają faktyczny przebieg. Pomoże Raport VIN z chronologiczną listą zarejestrowanych odczytów przebiegu pojazdu. Dane pochodzą ze sprawdzonych źródeł (m.in. przeglądy, rejestracje, informacje od ubezpieczycieli, ASO).
Przeczytaj też: “Jak sprawdzić przebieg w samochodzie?”
Podsumowując, samochód z dużym przebiegiem nadal może być rozsądnym wyborem. Kluczowe znaczenie ma stan pojazdu i jego właściwa weryfikacja – przez dokumenty (np. historia pojazdu) oraz mechanika.
FAQ
Czy warto kupić samochód z wysokim przebiegiem?
Duży przebieg może, ale nie musi wykluczać auta. Ważniejszy jest stan techniczny pojazdu. Odpowiednio eksploatowane i regularnie serwisowane auto z dużym przebiegiem nadal może być dobrym wyborem.
Jak sprawdzić samochód z dużym przebiegiem?
Przed zakupem auto powinno zostać ocenione pod względem stanu technicznego. Przegląd powinien wykonać doświadczony mechanik. Jeszcze wcześniej, nawet na etapie poszukiwania i wstępnej weryfikacji przed fizycznymi oględzinami, pomoże Raport Historii Pojazdu.
Jak sprawdzić przebieg auta?
Najbezpieczniej stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec sprzedawcy. Nawet duży przebieg może być zaniżony. W jego weryfikacji pomoże historia pojazdu zawierająca chronologiczną listę zarejestrowanych odczytów przebiegu m.in. podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej, przeglądów czy rejestracji.