Ubezpieczenie szyb w aucie – ile kosztuje, czy się opłaca?

Udostępnij
Wasza ocena
Ubezpieczenie szyb w aucie
Zwłaszcza przednia szyba w samochodzie jest narażona na uszkodzenia. Żeby uszkodzić ten niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa element auta, nie trzeba nawet kolizji lub działania osób trzecich. Często wystarczy kamyk wystrzelony spod kół poprzedzającego auta. Szyba może zostać uszkodzona także wskutek opadów gradu i spadających gałęzi. Żeby nie narażać się na kosztowne naprawy, zwłaszcza wynikające z wymiany szyby, można zabezpieczyć się polisą autocasco. Jednak ta forma ubezpieczenia samochodu jest dla wielu zbyt droga. Dużo tańszą alternatywą jest dodatkowe ubezpieczenie szyb w aucie.

W artykule przeczytasz

Czym jest ubezpieczenie szyb w samochodzie?

Ubezpieczenie szyb w aucie jest polisą opcjonalną i dodatkową. Jeżeli właściciel nie korzysta z polisy autocasco, a jednocześnie chce zabezpieczyć się przed uszkodzeniem szyby, taka polisa będzie dla niego idealna.

Naturalnie każdy ubezpieczyciel ma własne warunki ubezpieczenia. Najczęściej polisa chroni szybę przednią, tylną i szyby boczne. Zwykle nie dotyczy to natomiast okien dachowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe może też wprowadzić inne limity (np. maksymalny wiek auta, wcześniej uszkodzona szyba, auto użytkowane zarobkowo, ograniczony koszt naprawy). Wyłączenia mogą też dotyczyć szyb ogrzewanych i przyciemnionych folią.

Maksymalny koszt naprawy jest zazwyczaj określony na cały rok trwania polisy. Jeżeli zdarzy się, że w tym okresie szyby w aucie ponownie ulegną uszkodzeniu, maksymalny budżet do wykorzystania jest pomniejszony o koszt wcześniejszej naprawy. W przypadku kolejnej naprawy najczęściej korzysta się z zamienników.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie opon – co to za polisa i przed czym chroni ubezpieczonego?

Jaki mandat za jazdę z uszkodzoną szybą?

Uszkodzenie szyb może powstać wskutek kolizji, uderzenia kamyka, działania sił przyrody czy aktu wandalizmu. Jazda takim samochodem może grozić mandatem w wysokości do 500 złotych.

Dodatkowo podczas kontroli policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta. Naturalnie samochód nie przejdzie też badania technicznego na stacji kontroli pojazdów.

Ile kosztuje wymiana szyby w samochodzie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o koszt wymiany szyby. Wiele zależy od jej rodzaju. Naturalnie najdroższe są szyby czołowe, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych (np. wyposażone w czujnik deszczu lub warstwę akustyczną). Sam koszt wymiany wynosi około 200-300 złotych, do czego doliczyć należy cenę elementu i akcesoriów.

Zdarza się, że uszkodzenie można usunąć bez konieczności wymiany szyby. Taka możliwość zachodzi w przypadku niewielkich odprysków o średnicy od 5 do 20 mm i głębokości do 4 mm, jeżeli uszkodzenia są oddalone od krawędzi przynajmniej o 10 cm. Ubytki wypełnia się żywicą, a koszt takiej usługi wynosi średnio do 150 złotych. Natomiast nie zawsze zniszczone i porysowane szyby można, ale też opłaca się regenerować. Jeżeli szyba ma więcej uszkodzeń, jest pęknięta lub ma tzw. pajęczynki, element należy wymienić.

Przeczytaj też: “Smart Casco – co to za ubezpieczenie?

Dla kogo ubezpieczenie szyb w aucie?

Niewątpliwie ubezpieczenie szyb w samochodzie może być ciekawą polisą dodatkową, zwłaszcza jeżeli właściciel nie ma wykupionego autocasco. Koszt takiej polisy to kilkadziesiąt złotych rocznie, a więc znacznie mniej niż naprawa, a tym bardziej wymiana szyby w aucie. Natomiast kluczowe znaczenie mają ogólne warunki ubezpieczenia.

O ubezpieczeniu szyby w samochodzie pomyśleć mogą szczególnie kierowcy, którzy często poruszają się poza terenem zabudowanym. Do uszkodzeń spowodowanych wystrzelonymi spod kół kamykami dochodzi bowiem zwykle przy wyższych prędkościach.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu na raty – czym jest, dla kogo?

To rozsądna polisa zwłaszcza przy droższych autach. Wbrew pozorom, o ubezpieczeniu szyb w aucie pomyśleć mogą nawet posiadacze autocasco. Likwidacja takiej szkody w ramach AC może bowiem skutkować utratą części zniżek, co przełoży się na droższe autocasco w przyszłości.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą?

Poruszanie się z uszkodzoną szybą to ryzyko ukarania mandatem w wysokości do 500 złotych. Dodatkowo policja może zabrać dowód rejestracyjny pojazdu, a na stacji kontroli takie auto nie zaliczy z wynikiem pozytywnym badania technicznego.

Ile kosztuje ubezpieczenie szyby w aucie?

To dodatkowa i dobrowolna polisa, która kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie.

Jak wybrać ubezpieczenie szyb w samochodzie?

Przede wszystkim należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe zawierają w nim wyłączenia i limity dotyczące ubezpieczenia szyb.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.