Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie – metody, środki

Udostępnij
Wasza ocena
Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie
Klimatyzacja w aucie jest dziś standardem nawet w tańszych autach miejskich. Naturalnie to rozwiązanie podnoszące komfort podróży. Natomiast na klimatyzację w samochodzie należy też spojrzeć pod kątem zdrowia kierowcy i pasażerów. Dla utrzymania układu w dobrej kondycji należy serwisować klimatyzację, w tym uzupełniać czynnik, ozonować i odgrzybiać. Najwygodniej cały serwis zlecić specjalistom. Jednak część prac można wykonać samodzielnie. Dlatego podpowiadamy, jak wykonać odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie.

W artykule przeczytasz

Kiedy odgrzybić klimatyzację samochodową?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest konieczne, jeżeli z układu wydobywa się nieprzyjemny, brzydki zapach. Natomiast ze względu na wyższy komfort i bezpieczeństwo podróży, serwis klimatyzacji włącznie z odgrzybianiem i ozonowaniem zaleca się przeprowadzać rokrocznie, najlepiej po sezonie zimowym. Na odgrzybianie klimatyzacji w aucie warto zdecydować się również po zakupie samochodu używanego. Poza kompleksowym serwisem przynajmniej dwa razy w roku warto wykonać profilaktyczne oczyszczanie układu.

Należy pamiętać, że brzydkie zapachy to wynik nagromadzenia się grzybów i bakterii szkodliwych dla zdrowia. Szczególnie zagrażają one osobom zmagającym się z chorobami układu oddechowego (np. astma).

Jak odgrzybić klimatyzację w aucie?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie najlepiej zlecić specjalistom w serwisie. Proces można wykonać również samodzielnie. Przede wszystkim należy skupić się na dwóch elementach układu – parowniku i filtrze kabinowym:

 • Parownik – jeden z najważniejszych elementów układu klimatyzacji, znajdujący się pod deską rozdzielczą – pod podszybiem i tuż za filtrem kabinowym. Parownika szukać można za schowkiem przed siedzeniem pasażera. To element wyglądem przypominający chłodnicę i odpowiadający za schładzanie powietrza wydmuchiwanego przez kanały wentylacji. Jeżeli parownik nie był od dawna czyszczony, element może być zanieczyszczony licznymi zabrudzeniami (np. kurz, piasek, włosy, sierść, liście, martwe owady). Do czyszczenia parownika można użyć pędzelka. Do udrożnienia odpływu parownika przyda się przewód elektryczny lub drut. Po wyczyszczeniu elementu drożność parownika sprawdzić można z wykorzystaniem strzykawki z demineralizowaną wodą. Następnie należy użyć środka do czyszczenia parownika klimatyzacji, który pozwoli zlikwidować pleśń, grzyby i bakterie. Najwygodniej skorzystać z preparatu w aerozolu.
 • Filtr kabinowy – element znajdujący się pod maską w okolicach podszybia, z dostępem od strony komory silnika lub po demontażu schowka po stronie pasażera. To właśnie na filtrze kabinowym gromadzą się groźne dla zdrowia mikroorganizmy. Najtańsze filtry są dostępne w cenie kilkunastu złotych. Jednak lepszy wybór stanowią filtry kabinowe z aktywnym węglem o działaniu bakteriobójczym.

 

Przeczytaj też: “Do czego służy filtr kabinowy?

Rodzaje środków do samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie

Jeżeli układ nie wymaga dogłębnego przeglądu lub nabicia, wystarczy zastosować specjalne środki do klimatyzacji. W zależności od produktu mogą to być preparaty piankowe, aerozole, a nawet wykorzystywane w przypadku metody ultradźwiękowej. Dobrą alternatywę stanowią również tzw. granaty.

Odświeżanie klimatyzacji w aucie środkiem typu “granat” krok po kroku:

 1. Zamknij drzwi i okna.
 2. Uruchom silnik.
 3. Ustaw nawiew na maksimum, klimatyzację na najniższą temperaturę i włącz obieg zamknięty.
 4. Przestaw fotel kierowcy oraz oparcie maksymalnie do przodu.
 5. Wstrząśnij puszką i ustawi atomizer za fotelem kierowcy.
 6. Aktywuj środek poprzez zablokowanie zaworu.
 7. Bezzwłoczne opuść i zamknij auto na około kwadrans.
 8. Wróć do samochodu i wietrz przynajmniej przez kilka minut.
 9. Ustaw obieg otwarty.
 10. Otwórz drzwi, wyłącz klimatyzację oraz silnik i przewietrz auto przez około 30 minut.

 

Używanie preparatu może różnić się w zależności od zastosowanego środka. Dlatego niezależnie od preparatu zawsze należy stosować się do instrukcji producenta. Pozwoli to skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz oczyścić klimatyzację z pleśni i grzybów.

Przeczytaj też: “Jak działa obieg wewnętrzny w samochodzie?

Czym jest ozonowanie klimatyzacji?

W dezynfekcji klimatyzacji pomoże również ozon. To odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Przede wszystkim jest to skuteczny środek dezynfekujący oraz zabijający wirusy, pleśnie i grzyby. Ozonowanie wnętrza samochodu pomaga też usunąć nieprzyjemne zapachy (np. po zwierzętach, dymu papierosowego). Obok efektywności zaletą ozonowania jest bezpieczeństwo. Metoda jest bezpieczna dla alergików. Naturalnie nie ma mowy także o zniszczeniu elementów plastikowych i tapicerki auta.

Ozonowanie samochodu również można wykonać samodzielnie. Natomiast wymaga to zakupu ozonatora. Dobre urządzenie kosztuje przynajmniej kilkaset złotych, dlatego częściej jest to usługa realizowana w warsztatach. Natomiast zakup ozonatora warto rozważyć zwłaszcza w przypadku kilku samochodów. To rozsądny wybór także przy chęci dezynfekcji pomieszczeń w domu.

Przeczytaj też: “Serwis klimatyzacji samochodowej – jak wygląda i ile kosztuje?

Podsumowując, samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest jak najbardziej możliwe. Pozwoli to zachować układ w dobrym stanie, wolny od grzybów, pleśni i bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Żeby klimatyzacja była bezpieczna i zapewniała komfort podróży, przynajmniej dwa razy w roku układ należy dezynfekować piankami, aerozolami czy tzw. granatami. Droższe ze względu na zakup odpowiedniego urządzenia jest ozonowanie. Jednocześnie należy pamiętać o wymianie filtra kabinowego i czyszczeniu układu, dlatego obok stosowania środków do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie warto też raz na jakieś czas odwiedzić profesjonalny serwis, szczególnie jeżeli układ wymaga nabicia czynnikiem.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakie konsekwencje niesie zagrzybiona klimatyzacja w aucie?

Zagrzybiona klimatyzacja to nie tylko brzydkie zapachy w kabinie. Przede wszystkim należy wskazać na możliwe problemy zdrowotne kierowcy i pasażerów. To wynik grzybów, pleśni i bakterii znajdujących się w układzie.

Czym objawia się zagrzybiona klimatyzacja w samochodzie?

Głównym objawem zagrzybionej klimatyzacji samochodowej jest brzydki zapach wydobywający się z kanałów wentylacyjnych.

Czym odgrzybić klimatyzację samochodową?

Najbezpieczniej skorzystać z serwisu, który wykona profesjonalne czyszczenie układu klimatyzacji. Oprócz tego warto regularnie samodzielnie czyścić układ, na przykład z wykorzystaniem pianek, aerozoli czy tzw. granatów. Pomoże też ozonowanie wnętrza.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.