Konfiskata samochodu za alkohol – nowe regulacje weszły w życie!

Udostępnij
Wasza ocena
Konfiskata samochodu za alkohol
Konfiskata samochodu za alkohol stała się faktem. To jedna z surowszych kar, z jaką mogą otrzymać kierowcy prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu. Nowe przepisy obowiązują od 14 marca 2024 roku. Oczywiście nie każdy kierowca, który został przyłapany na prowadzeniu auta w stanie wskazującym, straci samochód. Dlatego podpowiadamy, na jakich zasadach będzie odbywać się konfiskata pojazdów za jazdę po pijanemu.

W artykule przeczytasz

Kto straci samochód za jazdę po pijanemu?

Walka z pijanymi kierowcami trwa w najlepsze, natomiast nawet surowe kary dla wielu kierowców nie są odstraszające. Przypomnijmy, że za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grożą między innymi grzywna w wysokości do 30 000 złotych, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, czy kara pozbawienia wolności do 2 lat. Od 14 marca 2024 roku możliwa jest też konfiskata samochodu za alkohol. Nowe przepisy mają na celu:

  • podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach;
  • zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez kierowców w stanie nietrzeźwości.

 

Przeczytaj też: “Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu?

Konfiskata samochodu za alkohol – zasady

Jazda przy minimum 1,5 promila alkoholu we krwi Przejęcie obowiązkowe
Spowodowanie wypadku przy minimum 1,0 promilu alkoholu we krwi Przejęcie obowiązkowe
Spowodowanie wypadku przy poziomie od 0,5 do 1,0 promila alkoholu we krwi Decyzja o przejęciu należy do sądu
Ponowna jazda pod wpływem alkoholu w ciągu 2 lat od poprzedniego wykroczenia Decyzja o przejęciu należy do sądu

Przeczytaj też: “Jaki alkomat kupić? Wybieramy alkomat dla kierowcy

Jakie pojazdy są konfiskowane za alkohol?

Konfiskata auta za alkohol ma odstraszyć od wsiadania za kierownicę osoby po spożyciu. Przejęciu podlegają następujące pojazdy:

  • samochody osobowe,
  • motorowery, motocykle i quady,
  • ciągniki rolnicze,
  • pojazdy budowlane,
  • inne pojazdy mechaniczne.

 

Przejęte pojazdy trafią na aukcje komornicze. Naturalnie strat nie pokryje ubezpieczenie AC.

Przeczytaj też: “Kalibracja alkomatu – kiedy i jak skalibrować alkomat?

Kiedy orzeczenie o przepadku wartości zamiast konfiskaty auta za alkohol?

W wybranych sytuacjach sąd odstępuje od konfiskaty auta. Dotyczy to pojazdów, które:

  • są używane służbowo w ramach obowiązków zawodowych – jeżeli kierowca prowadzi firmowe auto, zapłaci grzywnę w wysokości od 5000 do 100 000 złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • nie są własnością sprawcy (np. samochody w leasingu, wynajęte) – sąd orzeka przepadek wartości pojazdu, a kierowca musi zapłacić jego wartość z własnej kieszeni;
  • zostały rozbite, co skutkuje znaczącym spadkiem wartości – sąd orzeka przepadek wartości pojazdu, a kierowca musi zapłacić jego wartość z własnej kieszeni.

 

Natomiast w przypadku współwłasności pojazdu, skonfiskować można tylko udział sprawcy. Pozostali współwłaściciele zachowują prawo do pojazdu.

Przeczytaj też: “Wirtualny alkomat – czym jest i jak działa?

UWAGA! Na razie przepis jest martwy, co oznacza, że po konfiskacie samochód powinien wrócić do sprawcy. Rządzący pracują nad zmianą nowelizacji Kodeksu Karnego. Najprawdopodobniej pojawi się zapis, że zamiast przepadku sąd będzie mógł orzec inne kary (np. nawiązkę w kwocie zbliżonej do wartości auta). Znowelizowane przepisy mają wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

Przeczytaj też: “Blokada alkoholowa w aucie – czym jest, kto może zainstalować?

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Od kiedy obowiązuje konfiskata auta za alkohol?

Przepisy pozwalające na konfiskatę samochodu za jazdę po alkoholu obowiązują od 14 marca 2024 roku.

Kiedy następuje konfiskata auta za jazdę po pijanemu?

Bezwzględne przejęcie pojazdu dotyczy sytuacji, kiedy kierowca ma przynajmniej 1,5 promila we krwi lub 1,0 promil, ale doprowadził do wypadku. W przypadku wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy mają od 0,5 do 1,0 promila we krwi, o przejęciu decyduje sąd. Dotyczy to również kierowców, którzy w ciągu 2 lat od poprzedniego wykroczenia ponownie zostali złapani na jeździe po alkoholu.

Kiedy pijany kierowca musi zapłacić równowartość pojazdu?

Wartość pojazdu należy pokryć z własnej kieszeni, jeżeli został on rozbity lub nie należy do pijanego kierowcy (np. leasing, wynajem). W przypadku kierowców korzystających z aut pracodawców karą jest grzywna w wysokości od 5000 do 100 000 złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.