Do czego służy filtr kabinowy?

Udostępnij
Wasza ocena
Czym jest i do czego służy filtr kabinowy?
Filtr kabinowy ma za zadanie oczyszczanie powietrza przedostającego się do wnętrza pojazdu. Z reguły wyposażone są w niego pojazdy z klimatyzacją, ale nie jest tak, że auta bez tego układu są go pozbawione. Również w tych samochodach jest on montowany, aby oczyścić powietrze ogrzewające lub wentylujące przestrzeń w kabinie.

W artykule przeczytasz

Rodzaje filtrów kabinowych

Filtr kabinowy zamontowany w samochodzie może być bardzo różny. Rozróżnia się kilka jego rodzajów, ale najpopularniejsze są trzy wersje filtrów kabinowych, a mianowicie:

  • standardowe — z papierowym wkładem;
  • węglowe — z warstwą aktywnego węgla, która pochłania zanieczyszczenia gazowe; filtr kabinowy węglowy minimalizuje przykre zapachy;
  • węglowe z polifenolem — z dodatkową warstwą związków organicznych, dzięki czemu do 98% zatrzymują rozwój bakterii i pleśni; przenikanie drobnego pyłu ograniczone jest niemal w 100%.

 

Jeżeli weźmiemy pod wagę popularność filtrów kabinowych, wielu kierowców celuje w filtry węglowe. To zrozumiałe, ponieważ charakteryzują się one większą efektywnością w zakresie oczyszczania powietrza z drobnoustrojów. Oczywiście trzeba mieć tu na uwadze, że filtr kabinowy zadziała pod warunkiem, że powietrze z zewnątrz nie napływa z innego źródła. Tyczy się to między innymi otwierania okien, ale też właściwego działania kanałów wentylacyjnych.

Filtr kabinowy z polifenolem

Przy filtrach kabinowych na pewno warto zwrócić uwagę na produkty z biofunkcjonalną powłoką polifenolu. W tego typu filtrach ich warstwa filtrująca ma powłokę zmniejszającą rozwój pleśni i bakterii nawet o 98%. Z kolei niemal w całości ogranicza przenikanie drobnego pyłu. O takich filtrach pomyśleć powinni przede wszystkim alergicy. Dzięki właściwościom powłoki polifenolowej filtr wychwyci i zatrzyma alergeny.

Wymiana filtra kabinowego

Wiele pytań dotyczy też wymiany filtra kabinowego. Jak doradzają specjaliści, filtr kabinowy warto wymieniać co ok. 15 tysięcy kilometrów. Dotyczy to filtrów węglowych, ale również z powłoką polifenolu. Jeżeli z kolei ktoś nie podróżuje zbyt wiele, a rocznie nie pokona 15 000 km, wymiana filtra kabinowego powinna następować raz do roku.

Brak wymiany może nieść w sobie poważne konsekwencje. To nawet gorsze niż brak posiadania filtra w samochodzie. Zgromadzone w nim zanieczyszczenia są bowiem pożywieniem dla przeróżnych drobnoustrojów, co skutkuje wydzielaniem nieprzyjemnych zapachów. Z kolei dla osób wrażliwych problemem mogą być wywołane w ten sposób alergie. Ponadto mniejsza ilość dopływu świeżego powietrza może skutkować problemami z odmrażaniem czy odparowaniem szyb. Inną konsekwencją jest częste uszkodzenie dmuchawy.

Co świadczy o zapchaniu filtra kabinowego?

Przy filtrze kabinowym warto też zwrócić uwagę na objawy, które świadczą o jego zapchaniu. W pierwszej kolejności niepokojące jest nadmierne zaparowanie szyb w samochodzie po uruchomieniu wentylatora, co dzieje się w związku z tym, że do kurzu i zanieczyszczeń dostaje się wilgoć. Tutaj polecamy artykuł pt. Jak przygotować samochód do jesieni?, gdzie poruszamy również temat zaparowanych szyb w samochodzie.

Innym czynnikiem, który świadczy o zapchaniu filtra kabinowego, jest przykry zapach przypominający stęchliznę. W tym przypadku wina leży po stronie gnijących resztek organicznych, które gromadzą się w filtrze. Ponadto lampkę ostrzegawczą zapalić powinna obniżona wydajność pracy nawiewu, co wynika ze zmniejszonej przepustowości zapchanego filtra.

Nie ulega więc wątpliwości, że długo niewymieniany filtr kabinowy to spory problem. Jeżeli jest on zanieczyszczony, przepuszcza powietrze 4-krotnie gorzej aniżeli nowy filtr kabinowy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.