Okulary przeciwsłoneczne do samochodu – najważniejsze parametry, jak wybrać?

Udostępnij
Wasza ocena
Okulary przeciwsłoneczne do samochodu
Okulary przeciwsłoneczne do samochodu to produkt, z którego kierowcy korzystają nie tylko latem podczas jazdy w warunkach silnego nasłonecznienia. Okulary chroniące przed słońcem przydadzą się nawet zimą, zwłaszcza jeżeli promienie słoneczne odbijają się od śniegu i rażą kierowcę po oczach. Większość kierowców prowadzi auto w okularach użytkowanych na co dzień. Lepsze to niż jazda bez okularów przeciwsłonecznych. Natomiast i dla większego komfortu, i dla poprawy bezpieczeństwa, warto wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne i specjalne filtry powinny mieć okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia auta.

W artykule przeczytasz

Korzyści z prowadzenia samochodu w okularach

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu to nie tylko modny dodatek. Przede wszystkim na te popularne przedmioty spojrzeć należy pod kątem komfortu prowadzenia i bezpieczeństwa. Jazda samochodem w okularach przeciwsłonecznych przynosi liczne korzyści, tj.:

 • ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym;
 • redukowanie odblasków i refleksów;
 • lepszy kontrast widzenia;
 • mniejsze zmęczenie oczu;
 • lepsza kontrola nad pojazdem.

 

Oczywiście nie każde okulary zapewnią identyczny poziom bezpieczeństwa i komfortu. Rynek jest bardzo bogaty w tego rodzaju akcesoria różniące się konstrukcją, materiałem wykonania czy właściwościami optycznymi. Dlatego dobre okulary przeciwsłoneczne do auta mają kilka cech charakterystycznych, w tym specjalne filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem oraz soczewki poprawiające kontrast widzenia. Przydaje się także powłoka antyrefleksyjna minimalizująca uciążliwy efekt odbicia światła.

Przeczytaj też: “Przyciemnianie szyb w samochodzie – metody, jak wykonać, ile kosztuje?

Filtr UV400 – blokada promieniowania ultrafioletowego

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy okulary przeciwsłoneczne do samochodu mają filtr UV400. Dzięki temu mogą skutecznie blokować szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe UVA, UVB i UVC.

Aktualnie większość producentów oferuje okulary z filtrem UV400. Taki filtr mają wszystkie produkty w tej kategorii wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej, a więc z oznaczeniem CE znajdującym się zazwyczaj na zausznikach. Filtr UV400 jest ważny ze względów bezpieczeństwa, ponieważ noszenie okularów bez filtra może przyczynić się między innymi do uszkodzenia rogówki oka.

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu z polaryzacją

Prowadzenie auta w okularach przeciwsłonecznych niezaprzeczalnie podnosi komfort jazdy i poprawia widoczność w warunkach nasłonecznienia. Jednak prawdziwy komfort poczuć można po założeniu okularów z filtrem polaryzacyjnym. Polaryzacja niesie w sobie liczne korzyści, tj.:

 • ograniczenie wpływu rażących refleksów świetlnych;
 • poprawa widoczności;
 • poprawa przejrzystości widzianego obrazu;
 • większy kontrast;
 • ożywienie i nasycenie barw;
 • zmniejszenie zmęczenia oczu.

 

W związku z tym warto wybrać do samochodu okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Jeżeli jednak kierowca nie ma takich okularów, naturalnie lepiej prowadzić samochód w zwykłych okularach, aniżeli w ogóle nie chronić oczu przed promieniami słonecznymi.

Przeczytaj też: “Jak wymienić wycieraczki w samochodzie krok po kroku?

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych do auta

Podczas codziennego poruszania się pieszo, kolor soczewek w okularach przeciwsłonecznych nie ma większego znaczenia. Natomiast warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas wyboru okularów do jazdy samochodem. Ważne, żeby barwa soczewek nie wpływała na odczucie widzianych kolorów, co może mieć znaczenie zwłaszcza przy pokonywaniu skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.

Dlatego nie zaleca się okularów przeciwsłonecznych z soczewkami w kolorze zielonym i niebieskim. W zamian bezpieczniej postawić na produkty z soczewkami szarymi, brązowymi, żółtymi czy bursztynowymi. Natomiast należy pamiętać, żeby nie mylić koloru soczewki z barwą lustrzanki. To dwa zupełnie różne pojęcia. Zdarza się, że zewnętrzna powłoka ma zupełnie inną barwę niż kolor szkieł.

W obszarze soczewek znaczenie ma też zakres przyciemnienia szkieł. Wyróżnia się 5 kategorii przepuszczalności promieni słonecznych, tj.:

 • Kategoria 0 – okulary przepuszczają od 80 do 100 proc. światła, dlatego sprawdzą się przy słabym nasłonecznieniu.
 • Kategoria 1 – okulary przepuszczają od 43 do 80 proc. światła, dlatego sprawdzą się w słoneczne dni.
 • Kategoria 2 – okulary przepuszczają od 18 do 43 proc. światła, dlatego sprawdzą się w jasne i słoneczne dni.
 • Kategoria 3 – okulary przepuszczają od 8 do 18 proc. światła, dlatego sprawdzą się przy intensywnym nasłonecznieniu.
 • Kategoria 4 – okulary przepuszczają od 3 do 8 proc. światła, dlatego nie nadają się do jazdy samochodem, ale są noszone w ekstremalnych warunkach (np. okulary wysokogórskie).

 

Jeżeli mają to być okulary przeciwsłoneczne do samochodu, należy wybierać zwłaszcza pomiędzy produktami z soczewkami kategorii 2 (dobre przy średnim nasłonecznieniu) czy 3 (odpowiednie przy silnym nasłonecznieniu).

Fotochromatyczne okulary przeciwsłoneczne do auta

W określonych warunkach dobrym wyborem mogą być także okulary z soczewkami fotochromatycznymi. To szkła z ciekłymi kryształami, które rozszerzają i przyciemniają się pod wpływem działania promieni słonecznych.

Jednak okulary z filtrem fotochromowym za szybą auta mogą działać niewłaściwie. Wszystko dlatego, że przednia szyba blokuje dużą część promieni UV. Takie okulary sprawdzą się zwłaszcza przy słabym nasłonecznieniu oraz pośród osób, które na co dzień w mocno słoneczne dni nie lubią zbyt ciemnych okularów.

Przeczytaj też: “Pęknięta szyba w aucie – konsekwencje, co zrobić?

Połączenie okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych – czy to możliwe?

Wielu Polaków zmaga się z mniej lub bardziej poważną wadą wzroku. Dotyczy to również kierowców, dlatego zmotoryzowani mający problemy ze wzrokiem powinni wybierać okulary przeciwsłoneczne korygujące wadę. Jest to możliwe na kilka sposobów, tj.:

 • okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi;
 • nakładki przeciwsłoneczne nakładane na okulary korekcyjne;
 • okulary fotochromowe z korekcją.

 

Podsumowując, najlepsze okulary przeciwsłoneczne do samochodu posiadają odpowiednie filtry – UV400 i polaryzacyjny. Znaczenie ma także kolor (np. szare, brązowe, żółte, bursztynowe) oraz kategoria soczewek (najlepiej 2 lub 3). Oczywiście okulary przeciwsłoneczne do auta muszą być także wygodne. Mniejsze znaczenie ma design, aczkolwiek naturalnie również wygląd jest dla większości istotny.

zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/people-man-car-alone-travel-2589443/)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakie filtry powinny mieć okulary do prowadzenia auta?

Dwa najważniejsze filtry w okularach przeciwsłonecznych do jazdy to filtr UV400 i powłoka polaryzacyjna.

Jakie soczewki powinny mieć okulary przeciwsłoneczne do samochodu?

Kolor soczewek nie może wpływać na odczucia widzianych kolorów. Dobrym wyborem są soczewki w kolorze szarym, brązowym, żółtym czy bursztynowym. Natomiast w kategorii przepuszczalności światła, dla kierowców zaleca się okulary kategorii 2 (przepuszczają od 18 do 43 proc. światła) lub 3 (od 8 do 18 proc. światła).

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowców z wadą wzroku?

Kierowcy z wadami wzroku mogą wybrać okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi. Opcją są nakładki przeciwsłoneczne zakładane na okulary korekcyjne.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.