Przyciemnianie szyb w samochodzie – metody, jak wykonać, ile kosztuje?

Udostępnij
Wasza ocena
Przyciemnianie szyb w samochodzie
Przyciemnianie szyb w samochodzie nie jest już tylko tanim tuningiem. Właściciele aut bez fabrycznie przyciemnionych szyb coraz częściej decydują się na ten zabieg. To wynik ograniczenia nagrzewania się wnętrza auta i innych zalet. Można to zlecić specjalistom, a w przypadku folii przyklejanej na szyby zabieg można wykonać samodzielnie. Natomiast kluczowe znaczenie ma znajomość przepisów prawa, ponieważ przyciemnienie szyb w aucie jest dozwolone tylko w pewnym zakresie. Niestosowanie się do przepisów skutkuje ukaraniem mandatem.

W artykule przeczytasz

Korzyści z przyciemniania szyb w aucie

Przyciemnianie szyb w samochodzie niesie w sobie liczne korzyści. Poniżej wskazujemy największe zalety przyciemnionych szyb w aucie:

 • wolniej rosnąca temperatura w kabinie i wynikające z tego komfortowe warunki podróży;
 • wolniej nagrzewające się, niszczące się i blaknące tworzywa sztuczne oraz tapicerka;
 • większe bezpieczeństwo w przypadku rozbicia szyby tylnej i tylnych szyb bocznych (w przypadku oklejenia folią);
 • poprawa estetyki samochodu;
 • mniejsze obciążenie klimatyzacji;
 • większa prywatność dla pasażerów siedzących z tyłu.

 

Przeczytaj też: “Płyn zimowy do spryskiwaczy – skład, właściwości, jak wybrać?

Przyciemnianie szyb w samochodzie w świetle przepisów

Na przyciemnienie szyb folią spojrzeć trzeba z punktu widzenia przepisów prawa, tj.:

 • przyciemnianie szyby czołowej oraz przednich szyb bocznych – muszą zapewnić przepuszczalność światła na poziomie przynajmniej 75 procent (szyba czołowa) lub 70 procent (przednie szyby boczne);
 • przyciemnianie szyby tylnej oraz tylnych szyb bocznych – nie ma ograniczeń w zakresie poziomu przepuszczalności światła.

 

W praktyce nie ma dużych możliwości w zakresie przyciemnienia szyby czołowej i przednich szyb bocznych. Kierowcy zdecydowani na zbyt intensywne przyciemnienie tych szyb ryzykują sankcjami – mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Maksymalna kara wynieść może nawet 3000 złotych, natomiast zwykle nie przekracza ona 500 złotych.

Przeczytaj też: “Parujące szyby w samochodzie – przyczyny i zapobieganie

Przyciemnianie szyb w samochodzie – metoda piecowa i za pomocą folii

Przyciemnianie szyb w autach odbywa się na dwa sposoby – metodą piecową oraz z wykorzystaniem folii. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Metoda piecowa jest stała, bardziej czasochłonna i długotrwała. Tańszym i tymczasowym rozwiązaniem jest oklejenie szyb folią.

 • Metoda piecowa – wymaga wymontowania szyby z pojazdu, po czym jest ona oczyszczana, pokrywana warstwami tlenków tytanu i wypalana w piecu. Ten skomplikowany proces wymaga zaangażowania specjalistów. Przy montażu szyb wymaga się też nowych uszczelek i specjalnego kleju. To metoda czasochłonna, ale długotrwała, bez ryzyka blaknięcia szyb. Po uszkodzeniu szyby nowy element trzeba poddać wypalaniu. Inwestor musi liczyć się z kosztem rzędu do 2500 złotych, do których usługodawca może doliczyć cenę usługi demontażu i montażu szyb, a także zakupu nowych uszczelek i kleju przeznaczonego do ponownego mocowania szyb.
 • Oklejanie folią – folię do przyciemnienia nakleja się od wewnętrznej strony szyby. Dlatego zwykle nie wymaga to jej wyjmowania, ale w przypadku szyb bocznych może zmuszać do demontażu boczków drzwi. Proces można odwrócić poprzez usunięcie folii z szyby. Również po uszkodzeniu szyby wystarczy okleić nowy element folią. Natomiast z czasem folia zaczyna blaknąć, może również odklejać się od szyby. Czas montażu jest uzależniony od umiejętności i doświadczenia osoby odpowiadającej za nakładanie folii. Najbezpieczniej zlecić to specjalistom z warsztatu. Natomiast zachodzi możliwość samodzielnego naklejenia folii, ponieważ nie są wymagane nowe uszczelki i kleje przeznaczone do montażu szyb. Koszt nakładania folii powinien zamknąć się w granicach 1000 złotych. Znaczenie ma marka i model auta, ale także rodzaj folii do przyciemniania szyb. Mimo wyższej ceny lepiej zainwestować w droższy materiał, który jest trwalszy i łatwiejszy w aplikacji.

 

Przeczytaj też: “Szyba zamarznięta od środka – co zrobić?

Jak okleić szyby samochodowe folią do przyciemniania?

Najbezpieczniej nakładanie folii zlecić specjalistom. To gwarancja wykonania usługi prawidłowo i profesjonalnie. Folia zostanie nałożona estetycznie i nie będzie odklejać się od szyby. Firma udziela też gwarancji na usługę.

Samodzielne przyciemnianie szyb w samochodzie jest bardziej ryzykowne, natomiast jak najbardziej możliwe. Należy wówczas postępować zgodnie z instrukcją producenta. Oprócz folii zestaw powinien zawierać szpachelkę do rozprowadzania folii na szybie. Do zestawu niekiedy dołącza się także nóż do przycinania materiału.

Przeczytaj też: “Jak wymienić wycieraczki w samochodzie krok po kroku?

Oklejanie szyb samochodowych folią krok po kroku:

 1. Uzyskanie dostępu do szyby – może wymagać demontażu boczków drzwi.
 2. Przygotowanie szyby do oklejenia – mycie, odtłuszczanie i suszenie czystymi ściereczkami, ponieważ zanieczyszczenia mogą skutkować powstawaniem pęcherzyków powietrza i osłabiać działanie kleju.
 3. Przycięcie folii do odpowiednich rozmiarów – materiał należy dociąć z zapasem przynajmniej około 2 centymetrów.
 4. Przygotowanie folii do klejenia – po odklejeniu warstwy zabezpieczającej klej folię można spryskać specjalnym środkiem zwiększającym przyczepność materiału.
 5. Nakładanie folii – folię należy przykleić na środek szyby, a następnie rozprowadzić materiał w kierunku krawędzi specjalną szpachelką, koniecznie usuwając pęcherzyki powietrza.
 6. Docięcie folii – nadmiarowe kawałki materiału wystające poza obręb szyby należy usunąć ostrym nożykiem – dołączonym do zestawu lub specjalnym nożykiem do tapet.

 

Do oklejania szyb zawsze warto wybierać folię wysokiej jakości. Wybór odpowiedniego materiału ma jeszcze większe znaczenie, jeżeli inwestor jest zdecydowany samodzielnie oklejać szyby. To materiał trwalszy i łatwiejszy w aplikacji. Zwłaszcza przy folii na tylną szybę, charakteryzującą się wypukłą powierzchnią, rozsądnym wyborem jest folia termokurczliwa. To materiał przeznaczony do podgrzewania opalarką, co ułatwia dopasowanie materiału do kształtu szyby.

Przeczytaj też: “Pęknięta szyba w aucie – konsekwencje, co zrobić?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 4.5]

FAQ

Jakie szyby w aucie można przyciemnić?

Ograniczeń w zakresie poziomu przepuszczalności światła nie ma wobec szyby tylnej oraz tylnych szyb bocznych. Takie ograniczenia dotyczą szyby czołowej (przepuszczalność światła na poziomie minimum 75 procent) oraz przednich szyb bocznych (przynajmniej 70 procent).

Jakimi metodami można przyciemnić szyby w aucie?

Najprościej okleić szyby folią. Droższą metodą zapewniającą długotrwały efekt jest wypalanie.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie?

W przypadku metody piecowej przyciemnienie szyb w autach osobowych kosztuje nawet 2500 złotych, a dodatkowo płatna może być usługa demontażu i ponownego montażu szyb. Tańsze jest oklejenie szyb folią w cenie do 1000 złotych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

 1. Jadąc z dzieckiem z tyłu też przyciemniane szyby się przydają szczególnie w lato, nagrzewanie fotelika pasów, a później założenie tego dziecku i awantura gotowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.