Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Udostępnij
Wasza ocena
jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą

W artykule przeczytasz

Temperatury na zewnątrz coraz wyższe, a to oznacza, że wraca sezon na jednoślady. Miłośnicy motocykli i skuterów przygotowują się do zbliżającego się coraz większymi krokami sezonu. Mowa nie tylko o dokładnym umyciu motocykla, wymianie płynów eksploatacyjnych czy kontroli ogumienia. Warto się dodatkowo zastanowić, jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą.

Sezon na kradzież motocykli

Dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wskazują na to, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce zarejestrowano przeszło 125 tys. nowych motocykli. Nic dziwnego, że przy tak dużej podaży na rynku rośnie też liczba ich kradzieży. Jako że nieraz są to pojazdy warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto wiedzieć jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą.

Zwłaszcza że wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny, a to właśnie wtedy łupem przestępców pada największa liczba motocykli. To zresztą logiczne, ponieważ właśnie wtedy właściciele jednośladów organizują wycieczki i korzystają ze swoich dwóch kółek. Motocykle kradnie się nawet na 2- czy 3-dniowych zjazdach, gdzie w dzień przestępcy namierzają egzemplarz, po czym w nocy jest on przedmiotem przestępstwa.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Właściciele motocykli mają kilka sposobów na to, aby chronić swoje auta przed kradzieżą. Jednym z rozwiązań jest blokada kierownicy. Poza tym stawia się na zabezpieczenie montowane na koło, ale i odcięcie zapłonu. Takie rozwiązania nie zabezpieczają jednak motocykli wystarczająco dobrze. Tym bardziej że wielu przestępców ładuje samochody na busy i bezpośrednio tam demontuje zabezpieczenia jednośladu.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą, chcąc zapewnić mu większą ochronę? Jako że przy tradycyjnych zabezpieczeniach odzyskanie motocykla może być trudne, postawić należy na odpowiedni system lokalizacji. Pozwala on na bieżąco monitorować pozycję motocykla, skutera lub quada. To nie koniec zalet. Dużym wsparciem jest też dodatkowy system alertów i powiadomień, kiedy dochodzi do nieautoryzowanego przemieszczania się pojazdu czy demontażu urządzenia. To ostatnie przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy. Przy wykorzystaniu właściwych czujników, po wypadku automatycznie przesyłane są informacje o zaistniałym zdarzeniu, które trafiają do służb ratunkowych, centrali alarmowej czy bliskich motocyklisty.

Pamiętaj, przed zakupem sprawdź czy motocykl nie figuruje w >> bazie kradzionych motocykli << zrobisz to na naszej stronie.

Co dzieje się ze skradzionymi motocyklami?

Skradzione motocykle, podobnie jak samochody z reguły są rozkręcane i w częściach opuszczają Polskę. Tyczy się to zwłaszcza droższych egzemplarzy. Przy tych starszych i tańszych duża grupa ich części ląduje na portalach internetowych. Jako że popyt na takie części jest ogromny, co wynika z ich niższej ceny w stosunku do wartości nowej części w salonie, nic dziwnego, że większego problemu z ich sprzedażą nie ma.

Zdarza się jednak, że na rynek wtórny trafia cały skradziony motocykl. Przy jednośladach z rynku wtórnego warto być więc ostrożnym, a sprawdzić należy go nie tylko na płaszczyźnie stanu technicznego. Przejrzeć warto również bazy pojazdów kradzionych, w czym pomaga raport VIN. Daje on wgląd w wiele różnych baz, a w tym: IAATI / VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail i Kaynine. Zmniejsza to ryzyko zakupu motocykla, który jest kradziony, co może skończyć się oskarżeniem takiego nabywcy o paserstwo, o którym więcej w artykule pt. “Jak odzyskać skradziony samochód?“.

Przeczytaj również dlaczego i gdzie warto sprawdzić historię motocykla.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Sam też zawsze blokuję kierownicę, swoją drogą nawyk z samochodu. Aż przydałoby się zrobić jakiś ranking systemów do namierzania. Dokładność vs cena, pewnie wszystko w abonamencie…
    Słyszałem też o aplikacji na smartfona która po zmianie położenia (żyroskop) i unieruchomieniu powiadamia wybrane osoby, że coś mogło się motocykliście stać…
    Swoją drogą sprawdźcie eksperyment policji ilu kierowców się zatrzymało, żeby pomóc rannemu motocykliście:
    https://www.facebook.com/NieMaSieCoPierdolic/videos/294923018040247/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.