Jak odzyskać skradziony samochód?

jak odzyskać skradziony samochód

W Polsce kradnie się coraz mniej samochodów. Mimo wszystko ryzyko utraty auta istnieje. Każdego roku nad Wisłą łupem przestępców pada około 10 000 aut. Jak odzyskać skradziony samochód? Nie jest to szczególnie łatwe, ale są sposoby na to, aby zwiększyć swoje szanse.

Jakie samochody kradnie się w Polsce?

Spośród samochodów, które kradnie się w Polsce, przeważają auta japońskie oraz niemieckie. Najczęściej do kradzieży dochodzi na Mazowszu, nieco mniej odnotowuje się ich na Śląsku i w Wielkopolsce. Cieszy to, że liczba kradzieży spada. Coraz więcej skradzionych aut udaje się również odzyskać, choć nie zawsze jest to wynik dobrej pracy policji. Wiele dają nowoczesne systemy, które są w takiej sytuacji ogromnym wsparciem. Warto również podkreślić, że przestępcy za cel wzięli sobie przede wszystkim auta luksusowe, które ukraść można bez wykorzystania do tego łomów, śrubokrętów i innych tego typu narzędzi, o czym pisaliśmy w artykule pt. Kradzież samochodów premium i maszyn zyskuje na sile“.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Niestety, nie ma zabezpieczeń, które mogłyby w pełni uchronić przed kradzieżą samochodu. Wprawdzie wykorzystywane przez koncerny motoryzacyjne systemy są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, ale w następstwie powstają zaawansowane narzędzia stosowane przez przestępców. Przykładem jest kradzież na walizkę, dzięki czemu w prosty sposób i w kilka sekund ukraść można auto z system bezkluczykowym, który jest standardem w nowoczesnych samochodach. O tym, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą takich aut przeczytacie w artykule Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“.

Jak odzyskać skradziony samochód?

Odzyskanie skradzionego samochodu nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością lepiej zapobiegać niż leczyć, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Wiele samochodów zaraz po kradzieży nie tylko przemierza setki czy tysiące kilometrów. Zdarza się również, że lądują one w dziuplach, gdzie są rozbierane na części. Na pewno ważny jest więc czas, w jakim udaje się namierzyć i odzyskać skradziony pojazd. Nie tyczy się to wszystkich kradzionych aut, ale dużej ich części. Niekiedy po dokonaniu kradzieży na dobę lub dwie auto odstawiane jest na znajdujący się w pobliżu parking. Jest to swego rodzaju test, który pozwala sprawdzić, czy samochód nie ma urządzenia lokalizującego.

Pomocne w odnalezieniu skradzionego pojazdu mogą być w tym przede wszystkim wszelkie urządzenia GPS/GSM. Mają one jednak pewną wadę. Otóż w prosty sposób wysyłany przez nie sygnał można zagłuszyć, korzystając ze specjalistycznych zagłuszarek. Wydaje się w związku z tym, że o wiele efektywniejszy jest monitoring oparty na częstotliwości fal radiowych. Takie sygnały zagłuszyć jest znacznie trudniej. Co istotne, namierzyć auto z dokładnością do kilku metrów można nawet wtedy, kiedy jest ono przetrzymywane w kontenerze lub podziemnym garażu. Wiedząc, jak odzyskać skradziony samochód, trzeba zauważyć, że kierowcy są coraz bardziej świadomi ryzyka kradzieży i wyposażają swoje auta w takie lokalizatory.

Jak nie kupić kradzionego pojazdu?

Warto wiedzieć nie tylko to, jak odzyskać skradziony samochód. W poważne problemy mogą wpaść też kierowcy, którzy kupią kradziony pojazd. Tak więc kodeks karny rozróżnia tu paserstwo umyślne i nieumyślne. Pierwsze jest unormowane w art. 291 i zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Paserstwo nieumyślne normuje art. 292. Zagrożone jest ono karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Poza tym kierowcy tracą również samochód, a zazwyczaj żegnają się też z wydanymi na jego zakup środkami pieniężnymi.

Jak nie dać się nabrać sprzedawcy i nie kupić samochodu pochodzącego z kradzieży? Otóż przydaje się Historia Pojazdu. Zawiera ona w sobie między innymi raport z baz kradzieżowych. Sprawdzenie auta w takiej bazie zwiększa szanse kierowcy na zakup pojazdu w pełni legalnego. Zresztą, raport VIN to również wiele innych ważnych informacji na temat nabywanego samochodu. Znajdują się w nim dane techniczne auta, jego fabryczne wyposażenie, informacje o kolizjach, szkodach i wezwaniach serwisowych, a nawet zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych. To spora wartość dla takiego kierowcy, który może zweryfikować pojazd jeszcze przed oględzinami, przeglądem technicznym czy kończącą test samochodu jazdą próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 3.6]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz