Naklejka strefy czystego transportu – najważniejsze informacje

Udostępnij
Wasza ocena
Naklejka strefy czystego transportu
1 lipca 2024 roku rusza w Warszawie strefa czystego transportu. Początkowo nie będzie ona zbyt restrykcyjna. Jak wskazuje stołeczny samorząd, do strefy nie wjedzie tylko 3 proc. pojazdów na co dzień poruszających się po Warszawie. Co więcej, połowa z nich kwalifikuje się do ustanowionych wyłączeń. Wprawdzie większość nie musi przejmować się naklejkami SCT, natomiast niewielka grupa ma obowiązek naklejania ich na szybę. Stanowi ona informację dla służb, że pojazd ma prawo warunkowo korzystać ze strefy. W związku z tym odpowiadam na najczęściej zadawane pytania dotyczące naklejki strefy czystego transportu.

W artykule przeczytasz

Jak wygląda naklejka strefy czystego transportu?

Oczywiście naklejka strefy czystego transportu ma określony wzór i wymiar. Tak więc projekt rozporządzenia dotyczący naklejek SCT przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pierwsza wersja budziła zastrzeżenia samorządów, dlatego przygotowano nowy, prostszy wzór.

Najważniejsze informacje dotyczące naklejki SCT:

  • kształt koła o średnicy 80 mm;
  • zielone tło z czarnymi znakami;
  • materiał wykonania odporny na działanie promieni słonecznych, wody i substancji chemicznych.

 

Rozporządzenie wskazuje także elementy składowe naklejki strefy czystego transportu, tj.:

  • rodzaj paliwa (Pb – benzyna, D – olej napędowy, M – mieszanka paliwo-olej, LPG – gaz płynny propan-butan, CNG – sprężony gaz ziemny metan, H – wodór, LNG – skroplony gaz ziemny metan, BD – biodiesel, E85 – etanol, EE – energia elektryczna, N – inne);
  • rok produkcji pojazdu;
  • numer rejestracyjny pojazdu;
  • nazwa gminy wydającej nalepkę;
  • oznaczenie “SCT”.

 

Najważniejsze, że wszystkie dane nie muszą być wprowadzane do komputera przed drukowaniem naklejki, co znacząco wydłużyłoby cały proces. Możliwe jest przygotowanie gotowych naklejek z pustymi polami, a następnie uzupełnienie elementów składowych.

Kto musi wnioskować o naklejkę wjazdu do SCT?

Od 1 lipca 2024 roku do SCT w Warszawie wjadą auta benzynowe spełniające normę Euro 2 (przynajmniej z roku 1997) oraz z silnikiem Diesla z normą Euro 4 i wyższą (z 2005 roku i młodsze). Warszawskie Biuro Zarządzania Ruchem wskazuje, że nawet w przypadku 97 proc. pojazdów nie będzie trzeba mieć naklejki, ponieważ niezbędne dane zostaną zweryfikowane poprzez system Centralnej Ewidencji Pojazdów. W kolejnych latach wjazd do strefy będzie możliwy dla aut z nowszą normą Euro.

Natomiast już teraz naklejkę wjazdu do strefy czystego transportu będą musieli naklejać m.in. seniorzy poruszający się pojazdami, które nie spełniają wymogów wjazdu do strefy i zostały zakupione przed 1 stycznia 2024 roku (auta zakupione od 2024 roku muszą spełniać wymogi SCT). Taki obowiązek dotyczy także samochodów sprowadzanych z innych regionów świata, które nie mają przypisanej europejskiej normy emisyjnej. Oprócz tego wniosek o pozwolenie na nieograniczoną liczbę wjazdów do strefy złożyć mogą właściciele pojazdów historycznych i specjalnych. Natomiast do 2028 roku pojazdami niespełniającymi wymogów do SCT wjadą osoby zameldowane i rozliczające podatki w Warszawie.

Przeczytaj też: “Strefa Czystego Transportu – Warszawa z SCT od lipca 2024 roku!

Jak sprawdzić, czy samochód musi mieć naklejkę SCT?

Warszawski urząd uruchomił specjalną stronę internetową, na której można sprawdzić, czy dany pojazd spełnia wymogi wjazdu do strefy czystego transportu. Żeby to zrobić, wystarczy wejść na stronę sprawdzsct.zdm.waw.pl.

Czy jedna naklejka SCT pozwala wjeżdżać do stref czystego transportu w innych miastach?

Nie ma takiej możliwości, ponieważ każde miasto może wprowadzać własne zasady wjazdy do strefy czystego transportu. Oznacza to, że miasta będą mieć własne naklejki SCT.

Przypominam, że zgodnie z zapisami w Krajowym Planie Odbudowy, docelowo SCT mają pojawić się w każdym mieście liczącym powyżej 100 000 mieszkańców, jeżeli średnioroczna emisja tlenków azotu na tym terenie przekracza dopuszczalne normy. Strefa w Warszawie jest pierwszym takim obszarem. Następny w kolejności ma być Kraków.

Ile kosztuje naklejka strefy czystego transportu?

Maksymalna cena naklejki wynosi 5 złotych. Właśnie tyle kosztuje naklejka SCT w Warszawie.

Gdzie kupić nową naklejkę SCT?

Wydawaniem naklejki zajmują się odpowiednie urzędy i organy. W Warszawie wnioski przyjmuje Zespół ds. Kart i Abonamentów w Wydziale Parkowania Zarządu Dróg Miejskich mieszczącym się przy ulicy Chmielnej 124. Czas oczekiwania na wydanie naklejki to maksymalnie 60 dni. Natomiast na szczęście samo złożenie wniosku oznacza brak ewentualnej kary, nawet jeżeli właściciel jeszcze nie otrzymał i nie przykleił naklejki na szybę.

Gdzie przykleić naklejkę wjazdu do strefy czystego transportu?

Naklejkę SCT należy przykleić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

Jaki mandat za brak naklejki wjazdu do SCT?

Jeżeli pojazd może warunkowo wjeżdżać do SCT, a właściciel nie ma na szybie naklejki oraz nie złożył wniosku o jej wydanie, ryzykuje mandatem w wysokości 500 złotych.

Czy naklejkę SCT muszą mieć samochody przejeżdżające przez Warszawę?

W regulaminie warszawskiej strefy transportu można znaleźć zapis, że każdy pojazd może 4-krotnie w ciągu roku wjechać do SCT bez naklejki. Dlatego kierowcy sporadycznie udający się do stolicy lub przejeżdżający przez Warszawę, w przypadku poruszania się pojazdami niespełniającymi wymogów, otrzymają mandat dopiero od piątego wjazdu do strefy w roku.

Na pewno warto sprawdzić, czy dany pojazd spełnia wymogi strefy czystego transportu w Warszawie. Zwłaszcza że jest to możliwe całkowicie drogą online. Dla większości kierowców naklejka strefy czystego transportu nie powinna być problem. Natomiast wybrane grupy z pojazdami poruszającej się w strefie na zasadach warunku, będą musiały złożyć wniosek o wydanie naklejki i przykleić ją na szybę.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie – zbiór informacji

zdjęcie: gov.pl (https://www.gov.pl/web/klimat/ulatwiamy-funkcjonowanie-stref-czystego-transportu-zmiana-wzoru-nalepki-upowazniajacej-do-wjazdu-do-sct-projekt-rozporzadzenia)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.3]

FAQ

Jak wygląda i co zawiera naklejka strefy czystego transportu?

Naklejka SCT ma kształt koła o średnicy 8 cm, z zielonym tłem i czarnymi znakami. Naklejka musi być wykonana z materiału wykazującego odporność na działanie promieni UV, wody i substancji chemicznych. Na naklejce znaleźć się muszą stosowne informacje – rodzaj paliwa, rok produkcji pojazdu, numer rejestracyjny, nazwa gminy wydającej nalepkę oraz oznaczenie "SCT".

Ile kosztuje naklejka SCT?

Maksymalny koszt naklejki to 5 złotych.

Ile wynosi mandat za brak naklejki SCT?

Kara za brak naklejki wynosi 500 złotych. Naklejkę należy przykleić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Mandat nie jest nakładany, jeżeli właściciel złożył wniosek o naklejkę i oczekuje na jej wydanie.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.